ПРАВИЛА У ПАРЛАМЕНТУ: Три документа регулишу ред у Скупштини Србије, али се често крше

О РЕДУ у зградама Народне скупштине, на Тргу Николе Пашића и у Улици краља Милана брине се служба обезбеђења Министарства унутрашњих послова, чији су припадници током седнице о Косову и Метохије прекјуче морали да уђу у салу и стану између посланика.

ПРАВИЛА У ПАРЛАМЕНТУ: Три документа регулишу ред у Скупштини Србије, али се често крше

Фото: З.Ј.

Према Пословнику парламента, Кодексу понашања и Правилнику о спровођењу унутрашњег реда, што су све документа која се баве "кућним редом" у законодавном дому, посланици не би смели да уносе у салу ништа осим дискретних обележја партије, попут значке на реверу, требало би да уважавају једни друге и да не користе "изразе, речи и гестикулације које омаловажавају људско достојанство и нарушавају достојанство Народне скупштине". Све што је наведено у овим актима, током посебне седнице о КиМ, прекршено је више пута.

НИЈЕ БИЛО ОПОМЕНА

ТОКОМ расправе о КиМ посланицима нису изрицане опомене, иако их предвиђа Пословник. Једна носи казну одузимања десет одсто од плате, две подразумевају 20 процената мање на зараду, а три 40 одсто од плате. Уколико је парламентарац избачен са седнице, што је казна која траје најдуже 20 дана, онда ће добити пола плате. Опомене се изричу ако неко приђе говорници без дозволе председника парламента, говори пре него је тражио реч, прича ван дневног реда, прекида говорника и добацује, непосредно се обраћа другом посланику, псује и вређа...   

Није баш пракса у нашем законодавном дому, и поред вишегодишњих неслагања политичких опција у последње две деценије, да се атмосфера толико усија да мора да улази обезбеђење, али се дешавало. На пример, својевремено је дошло до чупања за косу између посланика Томислава Николића и Србољуба Живановића, па су припадници МУП морали да смирују ситуацију. Било је и неколико поливања водом, што су практиковали посланици Српске радикалне странке, док су били најбројнији клуб, али и опозиција. Остало је упамћено да је радикалка Гордана Поп Лазић гађала ципелом председавајућу Гордану Чомић, али је није погодила. Такође, на једну седницу носећи слику "Плава гробница" ушао је тадашњи посланик Миладин Шеварлић, да би предсеница Маја Гојковић позвала обезбеђење да је изнесе "јер од велике слике не види посланика".

Према правилима, обезбеђење може да реагује само ако то од њих затражи председник Народне скупштине.  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!