"НАЗАДОВАЛИ СМО САМО У ОДНОСУ ПРЕМА РУСИЈИ": Вучић о извештају ЕК након састанка са Жиофреом

Novosti online

12. 10. 2022. у 19:11

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић и шеф Делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре обратили су се јавности након што је предат Годишњи извештај Европске комисије о Србији 2022.

НАЗАДОВАЛИ СМО САМО У ОДНОСУ ПРЕМА РУСИЈИ: Вучић о извештају ЕК након састанка са Жиофреом

Foto: Profimedia/printskrin Jutjub/Танјуг

Само у једној области је Србија назадовала, што стоји у Извештају Европске комисије о напретку, а то се тиче спољне политике, односно неувођења санкција Русији, оценио је извештај који му је вечерас предао сеф Мисије ЕУ у Србији Емануел Жиофре, председник Србије Александар Вучић.

Вучић је, након што је добио извештај Европске комисије рекао да су људи из Европске комисије у праву јер Србија данас има ниво усаглашености са Унијом од 45,03.

- Шта да радимо када сваки дан излазе са декларацијама и резолуцијама против Русије. Разумемо ми њих, али ми ни за једну до сада нисмо гласали. То је тачно нема шта да додам и одузем. Тако смо гласали. То је политичка одлука Србије и плаћамо цену за то. Рекао сам да ћемо са великом озбиљношћу и одговорношћу узети у обзир њихове ставове и мишљење - додао је он.

Вучић је казао да је тај политички део обојио цео извештај.

- То једини део где је ЕУ видела неко назадовање, а не као што неки желе да говоре о назадовању Србије на путу ка Унији - додао је он и рекао да је суштина свега у односу према санкцијама Русији, иако сама ЕУ није желела од 2014.године да нам отвори поглавље 31, које се односи на спољну, безбедносну и одбрамбену политику.

Вучић се захвалио Европској комисији на напорном раду на обимном и свеобухватном извештају.

Указао је на значај ЕУ за привреду Србије.

- Прошле године смо имали раст од 23,3 одсто у трговинској размени са ЕУ и дошли смо до 37 милијарди евра, а ове године, у првих осам емсеци имамо додатних 28,3 одсто раста у трговинској размени са ЕУ. То говори колики је значај ЕУ - истакао је он.

Вучић је подсетио да више од 50 одсто оног што иде из Западног Балкана у ЕУ долази из Србије.

- Више ће сама Србија да извози у ЕУ, него пет других држава и ентитета са Западног Балкана. То говори и о инвестицјама ЕУ у нашу земљу које су огромне - рекао је он.

Вучић је казао да је задовољан чињеницом да смо упркос свим политичким отпорима у земљи, са свих страна, успели да "изгурамо" референеудм за увођење независног правосуђа, што се, каже, и констатује у извештају.

- Веома је важно, иако су неки рекли да је само лимитиран напредак констатован у борби против корупције, то није тачно. Известан напредак је констатован, што је важно - рекао је Вучић.

Такође, рекао да је да је, кад је реч о изборима, Србија прихватила и спровела 79 одсто препорука ОДИХР-а, док су, приметио је, многе земље које пишу Извештај ЕК о Србији, прихватиле нула, или 15 до 20 одсто препорука, уз опаску да су "оне на вишем нивоу демократије, па не морају, док ми морамо".

- За Греко, хвала што су констатовали напредак, то се види у оцени борбе против корупције. У борби против организованог криминала констатован је ограничен напредак и верујем да ћемо ту успети да направимо извештан напредак, због броја пресуда које долазе - казао је он.

- То је оцена између три и четири, када се каже - ограничени напредак и известан напредак. Онда имате добар напредак, и оно што не дају никоме па, не знам ни како гласи, то је највиша оцена. Најгора је назадовање, а ми назадујемо само у једном, у односу према Русији. А, напредак је ако осуђујемо Русе сваки дан - рекао је Вучић.

Председник Србије је истакао да је важно да је Европска комисија констатовала да је Србија спремна да отвори кластер 3.

- Овај Извештај нам отвара много простора да даље радимо, са Делегацијом ЕУ у Београду, и са Бриселом, на свеобухватним реформама. Да до Нове године урадимо много по питању владавине права, јер је бољи прогрес примећен у поглављу 24, иако постоји прогрес и у поглављу 23, што је важно за укупну демократизацију друштва и правни поредак - казао је он.

Додао је и да је важна анализа да Србија гради добросуседске односе са свима, осим што је констатовано да су односи с Хрватском затегнути.

- Не мислим да су посебно затегнути, али свакако не нашом кривицом. Али, не желим да улазим у то данас, да не доводим Жиофреа у незгодну ситуацију, јер је Хрватска чланица ЕУ. А, друго је птање око Црне Горе, где се констатује напредак и обострана жеља да унапређујемо односе. Са свим осталим земљама имамо добре, веома добре односе, а са некима и најбоље односе у савременој историји Србије - рекао је Вучић.

БОНУС ВИДЕО: ДЕСИЛО СЕ ПРЕ 36 ГОДИНА: Храбар потез Милутина због ког је добио награду Вечерњих новости

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (74)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!