"ЈА ИМАМ САН": 53 године од убиства Мартина Лутера Кинга - ове чињенице нисте знали о њему

Novosti online

04. 04. 2021. у 20:35

МАРТИН Лутер Кинг убијен је на данашњи дан 1968. године. Упуцан је који минут после 18 часова док је стајао на тераси мотела Лорејн у Мемфису. У тај град је дошао да подржи протест радника и спремао се да крене на вечеру када му је метак просвирао вилицу. Прогласили су га мртвим одмах по доласку у болницу. Имао је само 39 година.

ЈА ИМАМ САН: 53 године од убиства Мартина Лутера Кинга - ове чињенице нисте знали о њему

ФОТО: Принтскрин

Кинг се годинама борио за равноправност Афроамериканаца у САД користећи методе ненасиља. Организовао је кампање и Марш на Вашингтон где је на скупу одржао чувени говор "Ја имам сан". У марту 1968. отпутовао је у Мемфис да пружи подршку афроамеричким радницима чистоће. Протест радника који је уследио 28. марта завршио се трагично, страдао је један тинејџер. Тада се Кинг заклео да ће се у априлу вратити и организовати нови протест. Када је 3. априла опет дошао у град одржао је своју последњу беседу. Сутрадан је убијен из снајпера.

Чим се сазнало за атентат широм Америке су почели протести, па су чак и јединице Националне гарде биле распоређене у Вашингтону и Мемфису. Три дана касније сахрањен је у својој родној Атланти. На десетине хиљада људи дошло је да му ода почаст. Стајали су у реду док су две мазге вукле запрежна кола на којима је био ковчег са његовим телом.

Те ноћи када је убијен на плочнику је пронађен снајпер недалеко од хотела. Истрага је трајала недељама, а на крају је полиција означила осумњиченог. Био је то Џејмс Ерл Реј, криминалац који је годину дана раније побегао из затвора у Мисурију. У мају 1968. расписана је потерница за њим. До тада је већ набавио лажни канадски пасош. Ухапшен је 8. јуна на аеродрому у Лондону, одакле је покушао да побегне за Белгију, а одатле у Зимбабве. Изручен је Сједињеним Америчким Државама, а у марту 1969. је на суђењу признао да је убио Кинга и тако је спасао себе смртне пресуде. Осуђен је на 99 година затвора. Три дана касније покушао је да повуче признање, али суд није уважио жалбу, као ни на десетине других које је уложио у наредних 29 година.

Чињенице које можда нисте знали о Кингу

Име му није било Мартин

Мартин Лутер Кинг рођен је 15. јануара 1929. као Мајкл Кинг Џуниор. Међутим, његов отац, свештеник у баптистичкој цркви у Атланти је 1934. године путовао у Немачку и инсиписао га је вођа протестантске реформације Мартин Лутер. По повратку је Кинг Сениор променио своје име и име свог тада петогодишњег сина.

Почео је да студира са 15 година

Кинг је био толико надарен и добар ученик да је прескочио два разреда  и 1944 уписао колеџ Морхауз. Иако је био син, унук и праунук баптистичких свештеника, Кинг није намеравао да следи породични позив све док га председник Морхаузаа Бенџамин Е. Маис, запажени теолог, није натерао да променио мишљење. Кинг је заређен пре него што је дипломирао социологију.

Докторирао је систематску теологију

Кинг је похађао постдипломске студије на Универзитету у Бостону, где је и докторирао 1955. Наслов његове дисертације био је „Поређење концепција Бога у размишљању Пола Тилиха и Хенрија Нелсона Виемана“.

"Ја имам сан" није био његов први говор у Меморијалном центру

Шест година пре његовог чувеног говора током Марша на Вашингтон, Кинг је био један од вођа у борби за грађанска права који су говорили током Молитвеног ходочашц́а за слободу 17. маја 1957. Тада је Кинг пред најмање 15.000 људи одржао своје прво национално обрац́ање на тему гласачких права. Његов говор, у којем је позвао Америку да "нам да право на гласање“, наишао је на снажне критике и тада је постао један од истакнутијих бораца за грађанска права.

Хапсили га више од 20 пута

Мартина Лутера Кинга су, према подацима Кинг центра, хапсили 29 пута. Хапшен је због грађанске непослушности и по измишљеним оптужбама, на пример када је 1956. године био затворен у Монтгомерију у Алабами, јер је возио 30 миља на сат у зони где је ограничење било 25 миља на сат.

За длаку избегао смрт 1958. године

Мартин Лутер Кинг тешко је рањен 20. септембра 1958. на промоцији нове књиге. Пришла му је једна жена и упитала га да ли је он заиста Мартин Лутер Кинг. Када је одговорио потврдно, у груди му је зарила нож за отварање писама. Нож је за свега неколико милиметара омашио аорту и Кинг је провео више сати на операционом столу. Касније је, док се опорављао у болници, издао саопштење у којем је навео да није огорчен на свог нападача, који је очигледно душевно болестан.

У последњем говору предвидео своју смрт?

У говору који је одржао у Мемфису уочи атентата, Кинг је између осталог рекао и ово:

- Као и свако други, волео бих да дуго поживим. Дуговечност има своје место. Али то ме сада не брине ... Видео сам Обећану земљу. Можда нећу стићи тамо са вама. Али желим да вечерас знате да ћемо као народ доћи до Обећане земље. И вечерас сам срећан. Не бринем ни за шта. Не плашим се ниједног мушкарца. Моје очи видеше славу доласка Господњег - рекао је Кинг.

И његову мајку су брутално убили

Алберта Вилијамс Кинг убијена је 30. јуна 1974. у 69. години. Она је убијена у цркви док је свирала оргуље. Кобне недеље је у првим редовима седео Маркус Вејн Ченаулт, који је одједном устао, извукао два пиштоља и почео да пуца. Један метак је погодио Кингову мајку која је пала само неколико корака од места где је њен син некада беседио против насиља. Нападач је рекао да су хришћани његови непријатељи, те да је од Бога добио налог да убије Кинговог оца, али да је убио његову мајку јер му је она била ближа. У пуцњави је страдала још једна особа. Нападач је осуђен на смрт, али је казна преиначена у доживотну након што је породица Кинг уложила жалбу на првостепену пресуду.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!