СПРЕЧИТЕ ТОПЛОТНИ УДАР: Висока спољна температура и велика влажност ваздуха могу да доведу до врло опасног стања

Специјални додатак Доктор у кући / Ду. К.

17. 08. 2020. у 10:49

Висока температура и висока влажност ваздуха погађају све, али највише особе старије од 50 година, гојазне, оболеле од болести срца, плућа и бубрега.

СПРЕЧИТЕ ТОПЛОТНИ УДАР: Висока спољна температура и велика влажност ваздуха могу да доведу до врло опасног стања

Фото: Depositphotos

Додатни фактори ризика су: слаба циркулација, мали унос соли, конзумирање алкохола, лекови као што су диуретици, лекови против високог притиска и таблете за умирење.

За разлику од сунчанице, топлотни удар не мора настати као последица директног излагања сунцу. Топлотни удар могу добити радници у пекари или у индустрији крај високих пећи, као и неопрезни возачи у прегрејаном аутомобилу, кампери који спавају у лоше опремљеном шатору...

Топлотни удар настаје као резултат наглог, прекомерног повећања телесне температуре и немогућности организма да температуру одржи у нормалним границама. Обично се јавља када је повећана влажност ваздуха у време летњих спарина, јер је у таквим условима отежано знојење. У таквим условима температура тела стално расте и досеже вредности и до 40. подеока Целзијусове скале.

Овако висока температура доводи до дисфункције централног нервног система која за последицу има делиријум, конвулзије, а може да наступи чак и кома. Уколико овакво стање потраје може доћи до трајних оштећења и неуролошких поремећаја. Организам се у оваквој ситуацији брани системском реакцијом, која може проузроковати стање шока.

Топлотни удар настаје нагло и без најаве - изненадним колапсом и падом крвног притиска. Ово је тежак акутни поремећај, услед престанка терморегулације организма и зато је неопходна интервенција лекара.

У случају топлотног удара мора се интервенисати и одмах почети са расхлађивањем. Особу треба склонити у хладовину, скинути јој одећу и обилно је расхлађивати хладном водом. Обавезно позовите Хитну помоћ!

За време топлотног удара тело губи способност терморегулације тако да се може прегрејати или у неким случајевима расхладити. Због тога је у тежим случајевима неопходно стално мерити телесну температуру и, наравно, сходно томе унесрећеног хладити или утопљавати.

ПРЕВЕНЦИЈА

* Пијте довољно воде

* Избегавајте слатка газирана и алкохолна пића

* Ако проводите доста времена напољу, често се склоните у хлад

* Носите лагану, широку одећу светлих боја и од природних материјала

* Носите обућу која није тесна и омогућава стопалима да дишу

* Избегавајте да будете на сунцу када је оно најјаче, између 11 и 16 сати

* Ако имате главобољу и вртоглавицу, осећате умор и мучнину, имате убрзан пулс, грчеве у мишићима, отечена стопала и облива вас хладан зној, одмах се јавите лекару.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!