„НОВОСТИ” ОТКРИВАЈУ: Пут Балкана отишло 25.055 контејнера са кокаином! (МАПА+ФОТО)

Загорка УСКОКОВИЋ

02. 08. 2020. у 09:00

НАРКО-БОСОВИ са Западног Балкана постали су важна карика у међународном кријумчарењу кокаина, који се мери тонама.

„НОВОСТИ” ОТКРИВАЈУ: Пут Балкана отишло 25.055 контејнера са кокаином! (МАПА+ФОТО)

Фото: АП

Највише их је из Србије, Црне Горе и Албаније. Дрога "путује" бродским контејнерима, сакривена међу воћем и воћном кашом. Шверц је донекле успорила, али не и зауставила, пандемија ковида 19. Да ли је то кашњење вредних "товара" главе коштало Нишлију Сашу Спасића (56) прошле недеље у Еквадору, сада истражује тамошња полиција.

Најновија анализа глобалне Иницијативе против транснационалног организованог криминала (ГИ-ТОК), објављена у еквадорским медијима, после ликвидације Србина, говори о дешавањима последњих година и месеци у Еквадору, Колумбији, Перуу, Бразилу и Венецуели.

У реаговању еквадорске полиције на брутално убиство Спасића, 20. јула ове године у препуној башти кафића у Гвајакилију, говори се о тесној спрези нарко-картела, људи са Балкана, али и власти појединих латиноамеричких земаља. Као прилог за ову тезу, помињу се, поред осталог, и документи пронађени у кући овог Србина о бродском транспорту и контејнерима, као и близу 300.000 долара у кешу.

Интересантна је примедба команданта полиције у Гвајакилију, који је говорећи о убиству Нишлије, поред осталог прокоментарисао и да је "могуће да се у еквадорским лукама гомилају кокаинске пошиљке, чији је транспорт зауставила пандемија вируса корона и да је Спасићева смрт последица тога".

Фото Preentscreen

Саша Спасић убијен пред породицом

- Кокаин се и даље испоручује преко Атлантика, али су затворене границе због пандемије, створиле уска грла у европским лукама и транспорт континентом, као и тешкоће у плаћању - наводи се. - Цена је остала готово иста. У Колумбији је килограм кокаина две хиљаде, у Еквадору четири, а у Европи достиже 60.000 долара.

У протеклих шест година, наводи ГИ-ТОК, у Еквадору је ухапшено 24 људи са подручја Западног Балкана. Иза решетака се нашло 11 Албанаца, 10 Срба, по један Црногорац, Босанац и житељ јужне српске покрајине (КиМ). У истом периоду еквадорска полиција у својим лукама запленила је више од 70 тона кокаина. Наводи се да је трећина тог товара била намењена европском тржишту. Истиче се, међутим, и да је то вероватно само 10 одсто оног што крене пут Европе.

Највећа количина кокаина, готово 90 процената, која иде из Јужне Америке ка Европи, кријумчари се у контејнерима на великим трговачким бродовима, чије је крајње одредиште једна од европских лука попут - Антверпена (Белгија), Алгецираса (Шпанија), Ле Хавре (Француска), Ротердама (Холандија) и Хамбурга (Немачка)...

Пошиљке кокаина углавном се крију у контејнерима свежег воћа (посебно банана), као и смрзнуте воћне каше, које се праве у Колумбији и Еквадору. Паковања дроге су наизглед умотана у фолије, чија је основа угљеник, да би се избегло откривање. Како се такве пошиљке лако и брзо кваре и потребно их је што пре транспортовати даље, у лукама се мање контролишу.

Фото ЕПА

У извештају ГИ-ТОК наводи се податак Јединице за информације о лукама и аеродромима Еквадора, да је у протекле две године из ове државе ка балканским земљама - Албанији, Бугарској, Хрватској, Словенији, Грчкој, Црној Гори и Румунији - отпремљено чак 25.055 контејнера. Прегледано је само десет одсто тога, и у готово свакој је био кокаин.

Кључне карике у шверцу наркотика из Јужне Америке ка Западној Европи постали су Балканци и то из следећих разлога:

- Остварили су добре контакте са локалним криминалним групама, набављају кокаин директно са плантажа на којима се производи, имају своје људе у свим већим европским лучким градовима... Ова три чиниоца су довела до тога да криминалне групе са Западног Балкана могу да контролишу комплетан кријумчарски канал, што их сврстава у сам врх светског организованог криминала.

Фото АП

Први контакти са колумбијским картелима људи са наших простора остварли су још 2001. године, али је највећи пробој започео око 2008. када се у то укључио, како се наводи у извештају ГИ-ТОК, Дарко Шарић из Србије. Шарића називају балканским Хоакином Гузманом, односно Ел Чапом са Балкана. У исто време, додаје се, Албанац Арбер Цекај доселио се у Еквадор, основао компанију за трговину бананама и постао највећи трговац дрогом у Албанији.

СТРАНЦИ УЛАЗЕ БЕЗ ВИЗЕ

ЗАШТО је Еквадор постао "мека" за балканске кокаинске босове? Ова земља је смештена између Колумбије и Перуа, где се производи око 90 одсто укупне количине кокаина, еквадорске границе су окарактерисане као порозне, наводи се да има благе законе, а нигде није лакше да се промени идентитет и купи лажни лични документ.

У ову земљу странци могу да уђу практично без визе, до 90 дана, као и да тај боравак продуже за још толико, што омогућава да остану без проблема пола године.

Фото архива

У извештају ГИ-ТОК помиње се и да на тлу овог континента озбиљно "делује" организована криминална група "Америка", која се специјализовала, како се наводи, за логистику и транспорт кокаина и хероина од Колумбије, Северне Америке и Европе, и до њих.

Групом је руководио Миле Мајк Миљанић, а десна рука био му је Зоран Јакшић. Јула 2016. године Јакшић је ухапшен у Перуу и оптужен да је дрогу преносио из Јужне Америке у Европу. Истражитељи кажу да имају доказе да је Јакшић створио криминалну структуру за набавку кокаина у Перуу и Еквадору.

Фото Preentscreen

Поред тога, ова земља је 2000. године усвојила долар као средство плаћања, а према актуелним прописима, велика количина готовине остаје изван формалног банкарског система, што отежава праћење финансијских токова и лако прање новца. Интересантно, али у Еквадору не постоји закон који предвиђа одузимање имовине стечене криминалом. Посебно је занимљива чињеница на коју указује ГИ, а то је да је Еквадор једна од ретких земаља која нема базу података са отисцима прстију и фотографијама странаца, односно људи који улазе у земљу.

Фото Илустрација ВН

- Често се представљају као бизнисмени и туристи и одлично говоре шпански, што им олакшава повевезивање са локалним криминалним групама - опис је људи са Западног Балкана који стижу у Еквадор да уплове у нарко-воде. - Њихов задатак је да направе контакт, уговоре количину и цену, организују испоруку кокаина и његов транспорт даље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (2)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!