ЛЕТЕЋЕМО ИЗ ДОБАНОВАЦА И КОВИЉА: Просторни план Србије од 2021.до 2035. године предвиђа изградњу два нова аеродрома

З. Р.

06. 04. 2021. у 12:00

СРБИЈА ће у наредних 15 година добити два нова међународна аеродрома, од којих би један требало да буде изграђен код Добановаца, а други код Новог Сада.

ЛЕТЕЋЕМО ИЗ ДОБАНОВАЦА И КОВИЉА: Просторни план Србије од 2021.до 2035. године предвиђа изградњу два нова аеродрома

Архива

Према Просторном плану Србије од 2021. до 2035. године, који је објавило Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, предвиђена је нова локација за изградњу ваздушне луке у престоници, око десет километара удаљена од "Николе Тесле" и око 25 километара од центра града, на потезу Грмовац - Добановци - Деч.

Србија тренутно има 33 аеродрома, а за међународни редовни јавни авио-превоз користе се само три - "Никола Тесла", "Константин Велики" и "Морава".

Нови комплекс у околини Београда би требало да буде површине око 1.100 хектара, са три полетно-слетне стазе, два путничка терминала и два робна терминала. Предвиђена је и изградња логистичке и слободне царинске зоне, постављање модерне навигационе опреме и система светлосног обележавања. На територији Новог Сада, градња је планирана на локацији која се налази око 15 километара југоисточно од највећег града на северу наше земље, у непосредној близини ауто-пута, на потезу Ковиљ - Шајкаш - Будисава. Ова ваздушна лука била би знатно мања и простирала би се на око 300 хектара. У Просторном плану је наведено и да непосредна близина пруге представља перспективу за развој робног, мултимодалног транспорта.

- На Аеродрому "Константин Велики" у Нишу предвиђено је унапређење услуга изградњом нове и реконструкцијом постојеће инфраструктуре, како би аеродром добио статус интермодалног центра - наведено је у Просторном плану. - На "Морави" у Краљеву ће бити изграђена нова и реконструисана постојећа инфраструктура, како би се он прилагодио и повезао на планирану мрежу ауто-путева, пре свега на Моравски коридор. Најављена је и обнова аеродрома у Приштини, као и проширење, модернизација и опремање локације аеродрома "Ченеј" у Новом Саду.

Архива

У Просторном плану је истакнуто да је у току његове имплементације потребно урадити одговарајућу документацију на основу које ће се додатно дефинисати и утврдити које аеродроме из постојеће мреже треба у функционалном смислу модернизовати и реконструисати у циљу даљег остваривања равномернијег регионалног развоја, јачања територијалног интегритета и развоја система ваздушног транспорта.

ПОТЕНЦИЈАЛ

НАЈАВЕ о експанзији ваздушног саобраћаја делују нестварно, па се многи питају има ли Србија уопште довољно путника за све ове ваздушне луке. Професор др Петар Миросављевић, продекан за студије Саобраћајног факултета у Београду, сматра да је потенцијал за развој овог вида превоза огроман.

- Број становника није једина мера колико аеродром може да привуче путника - истиче Миросављевић. - Ваздушне луке око Лондона имају 177 милиона путника годишње, иако у том граду живи 8,2 милиона људи. Путницима треба понудити јефтине таксе, што ће довести до смањења укупне тарифе транспорта. На тај начин бисмо привукли путнике из региона, а аеродром би постао самоодржив и профитабилан. Развој локалног или регионалног саобраћаја је неопходан елемент хомогеног развоја свих региона.

ГРАДИЋЕ И МАЛЕ

ОСИМ два међународна аеродрома, предвиђена је и изградња мањих ваздушних лука у Србији.

- Једна од њих је аеродром Крушевац на локација која се налази југоисточно од Крушевца на потезу Росуље - наведено је у Просторном плану. - Постојећи аеродром "Коширско поље" је у процесу гашења, с обзиром на његову близину центру града Крушевца и планиране друге намене. Планирана је и изградња новог аеродрома "Бор", на локацији која се налази ван зоне утицаја рудника. У плану је и завршетак реализације пројекта аеродрома "Сребрно језеро, у Великом Градишту и пуштање у функцију aеродромa "Прањани", Горњи Милановац.

Урадиће се додатна провера могућности коришћења постојећих војних аеродрома у Сомбору и Сјеници у цивилне сврхе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!