ЗА СТАН У ПРОВИНЦИЈИ ХИПОТЕКА У МЕТРОПОЛИ: Банке у мањим местима не желе да одобравају залог над становима и кућама који су предмет куповине

Б. Царановић

09. 03. 2021. у 10:36

НАМЕРАВАЈУЋИ да купе стан, житељи малих, не тако звучних места у Србији наилазе на врло непријатну ситуацију када у својим локалним банкарским експозитурама покушају да затраже стамбени кредит.

ЗА СТАН У ПРОВИНЦИЈИ ХИПОТЕКА У МЕТРОПОЛИ: Банке у мањим местима не желе да одобравају залог над становима и кућама који су предмет куповине

За стан у Сурдулици, хипотека бар у Нишу / Фото Д. Мишић

Није им омогућено да као гаранцију ставе хипотеку на стан који је предмет куповине, већ им је тражен залог над неком другом некретнином у "местима са развијенијим тржиштем непокретности". Иако у Удружењу банака Србије званично кажу да овакав став нигде није официјелни принцип, банкари незванично потврдно климају главом.

Житељи малог места у околини Шапца Ивана и Момир С. су били шокирани када су им у банци рекли да им не могу одобрити хипотеку над двособном некретнином коју су желели да купе. Тражена им је хипотека над некретнином у Београду.

- Тај стан, као и многи други у селима, варошима и местима на рубу широм Србије, где се годишње прода један, или ниједан стан, није финансијски оправдано ставити под хипотеку као покриће куповине - кажу банкари. - Оправдано је, са тог становишта, да као сопствену заштиту банке траже хипотеке над непокретностима у градовима где је лакше продати стан.

Последњи подаци из извештаја Републичког геодетског завода о промету некретнина за 2020. годину показали су повећање у промету станова од 2,3 одсто у односу на 2019. годину. Од укупног обима новчаних средстава, готово 4,2 милијарде евра, колико је тежило тржиште некретнина, више од две милијарде евра односно половина је била у Београду. У Војводини 28 одсто, у Шумадији и западној Србији 15 процената и у јужној и источној Србији само седам одсто.

Највећи удео у укупним новчаним средствима односио се на вредност промета станова - 55 процената или 2,31 милијарда евра. Тржиште продаје станова развијено је осим у престоници и у Новом Саду, Нишу, Суботици, Панчеву, Краљеву, Крушевцу... Постоји међутим 19 општина у којима није купљен ни један једини стан и још неколико десетина у којима је продата тек по која некретнина.

Према овој анализи, укупан број уговора који су Републичком геодетском заводу достављени у 2020. години је 143.154. Међу местима у којима, према подацима за прву половину прошле године, није забележена ниједна купопродаја ни у староградњи, ни у новоградњи су Бач, Бела Паланка, Бојник, Босилеград, Владимирци, Врањска Бања, Голубац, Димитровград, Дољевац, Жабари, Житорађа, Љиг, Мало Црниће, Мерошина, Ниш Медијана, Осечина, Ражањ, Трговиште, Црна Трава. У местима Блаце, Варварин, Бачки Петровац забележена је по једна куповина, а за који уговор више у још неколико десетина места.

Можда је баш ово разлог што су банке обазриве. Из Удружења банака, међутим, објашњавају.

- Описани случај не постоји као правило, па ни као уобичајена банкарска пракса - кажу у УБС. - Верујемо да се ради о нечему специфичном за овај пример и то би клијент морао да разјасни са својом банком.

Банкари кажу да је хипотека основно средство обезбеђења када је стамбени кредит у питању. Хипотека се успоставља над некретнином коју желимо да купимо, а може се успоставити и над неком другом некретнином. Важно је да се сви власници некретнине слажу да хипотека може бити успостављена. То се регулише давањем правно обавезујућих изјава, односно сагласности о успостављању хипотеке над некретнином од стране свих власника.

ТЕК ТРЕЋИНА НА КРЕДИТ

НАЈВЕЋИ удео кредитног финансирања станова у промету у 2020. години био је заступљен у Врању - 63 одсто, а у још четири града је забележено учешће кредитног финансирања станова изнад 40 процената - Крагујевац, Краљево, Чачак и Ужице. Готовинско плаћање промета станова са уделом изнад 80 одсто имали су Нови Пазар, Прокупље, Лозница, Бор, Крушевац. У 2020. години станови у новоградњи су у 66 одсто промета плаћени готовином у односу на 34 одсто плаћених из кредитних средстава.

ВИШЕ ПОЗАЈМИЦА

ПРЕМА последњим подацима из кредитног бироа, на крају јануара је забележено 132.193 корисника стамбеног кредита. Око 477.974 милиона динара је дуг банкама на основу стамбених кредита. То је у односу на годину раније за око 50.000 милиона динара више.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!