УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ: Лажне наградне игре круже друштвеним мрежама! Можете остати без новца на рачуну

Е. Б. ТАЛИЈАН

20. 11. 2020. у 08:00

ЛАЖНЕ наградне игре круже друштвеним мрежама, а грађани који се "упецају" на ову превару и открију податке са платних картица остају без новца на банковном рачуну.

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ: Лажне наградне игре круже друштвеним мрежама! Можете остати без новца на рачуну

Фото Танјуг

Лаковернима се нуде примамљиви, скупоцени поклони ако пристану да учествују. У Одељењу за сузбијање високотехнолошког криминала МУП-а, за "Новости" кажу да преваранти најчешће праве лажне странице на друштвеним мрежама за које користе лого знакове познатих брендова или компанија из Србије. Злоупотребљавају модне робне марке, прехрамбене трговинске ланце, банке, јавна предузећа. Жртве су углавном грађани који не знају да се подаци са платних картица никада не дају никоме.

Ових дана корисницима друштвених мрежа стижу позиви за освајање мобилног телефона путем анкете коју наводно организује компанија "Телеком", односно "МТС".

- Добио сам поруку да сам изабран међу 200 корисника да учествујем у наградној игри за најновији "ајфон 12", чија цена иде и до 1.800 евра - истиче Јован Марковић из Београда. - Наведено је да треба тачно да одговорим на нека питања из анкете. Знао сам да је у питању превара и то сам обрисао.

У "МТС" нам кажу да често обавештавају грађане о овим преварама и истичу да се подаци о наградним играма могу пронаћи само на њиховим званичним налозима на друштвеним мрежама и званичној интернет страници.

ПРЕВИШЕ ДОБРО ДА БИ БИЛО РЕАЛНО

ГРАЂАНИ треба да знају да је увек у питању превара када је нешто превише добро да би било реално оствариво - истичу у МУП-у. - На интернету, као и у стварном животу, не постоји ништа бесплатно нити ће им ико икада поклонити нешто само зато што су попунили неку анкету или наводно учествовали у некој наградној игри. Да би се наградна игра организовала у складу са законом, мора да постоји процедура и одобрење надлежног државног органа за игре на срећу, као и правилник који је објављен на званичном интернет-сајту фирме или компаније која је организује.

Из МУП-а наводе да оштећени грађани често пријављују полицији и тужилаштву такве преваре, као и да су недавно ухапсили осумњиченог из Београда.

- Он је на друштвеним мрежама правио лажне наградне игре и користио је лого знакове познатих робних марки и компанија из Србије - кажу у МУП-у. - Његов циљ је био да добије податке о платним картицама оштећених које је касније злоупотребљивао и узимао новац са њихових рачуна.

Објашњавајући како изгледа поступак "пецања" лаковерних, истичу да преваранти најчешће нуде анкету која треба да се попуни да би жртва наводно добила неки поклон, обично технички уређај или новчани износ. Након тога траже податке са платне картице да би, наводно, послали поклон. Уолико им особа достави податке, преваранти узму новац са рачуна тих платних картица.

- Често се дешава да од оштећених траже и фотографије са личних докумената, које се даље користе за друга кривична дела превара, отварања лажних налога на друштвеним мрежама и сервисима за онлајн плаћања - кажу наши саговорници.

Они наглашавају да су жртве грађани свих старосних структура који користе интернет и друштвене мреже, али углавном они који нису технички потковани и не познају начин функционисања платних картица, односно да се подаци са њих никада не дају никоме.

Из Националне организације потрошача саветују да се добро провери да ли је у питању званичан сајт или налог на друштвеним мрежама фирме која организује наградну игру. Грађани могу да позову ту компанију и да питају или да затраже од удружења која се баве заштитом потрошача да то учине уместо њих.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!