СПОЈЕНЕ ЦЕВИ, ГАС КРЕЋЕ НА ПРОЛЕЋЕ: Део другог крака Турског тока кроз Бугарску повезан са деоницом у Србији

Е. Б. Т.

11. 11. 2020. у 09:28

ГАС из "Балканског тока" за наше тржиште и за Босну и Херцеговину технички би могао да потече већ 1. јануара следеће године, јер ће гасовод до тада бити спреман.

СПОЈЕНЕ ЦЕВИ, ГАС КРЕЋЕ НА ПРОЛЕЋЕ: Део другог крака Турског тока кроз Бугарску повезан са деоницом у Србији

Бугарска и Србија повезане цевима

Ово, за "Новости", тврди Душан Бајатовић, генерални директор "Србијагаса", и напомиње да је то количина од три милијарде кубика плавог енергента.

Руски медији су претходно, преносећи изјаву обавештеног извора, известили да је изградња "Балканског тока" фактички завршена и да је бугарски део гасовода повезан са цевима у Србији. Према Бајатовићевим речима, преостали су још радови на аутоматизацији управљања и оптици.

- Наша компресорска станица ће бити завршена у мају следеће године, када би и Бугари требало да заврше једну своју, док ће другу изградити током 2022. године - објашњава Бајатовић. - У току је и тестирање и "запуњавање" гасовода.

Он одбацује могућност да америчка администрација закочи "Балкански ток" увођењем санкција компанијама које су ангажоване на радовима.

- Све фирме које учествују у пројекту, укључујући и "Србијагас" и "Гастранс", добиле су писмо од Стејт дeпартмента да се изјасне о учешћу у пројекту и до сада нико није тражио увођење санкција, јер је линијски гасовод практично завршен - наглашава Бајатовић.

Како за наш лист наводе добро упућни извори, комерцијално ће Србија моћи да се снабдева гасом из "Балканског тока" у трећем или четвртом кварталу следеће године. Транзит кроз Мађарску требало би да почне 1. октобра 2021. године, ако буду у функцији компресорске станице у Србији и Бугарској и наши суседи на северу заврше своју деоницу од 15 километара, што не би требало да буде проблем. Војислав Вулетић, председник Удружења за гас Србије, истиче да се очекује да плави енергент потече кроз нашу земљу нешто раније, на пролеће.

- Гасовод је спојен, а није дефинитивно завршен, још треба да се ураде неке ствари као што су спојне инсталације, компресорске станице - каже Вулетић. - У јануару може да се обави пробно пуштање минималних количина гаса, а на пролеће се очекује да почне експлоатација гасовода.

Максимални капацитет, како додаје, биће постигнут тек за неколико година. Он оцењује да је повезивање на "Турски ток" за Србију од изузетног значаја.

- Ми се тренутно снабдевамо само са севера, а сада ћемо и из другог правца, кроз Бугарску, што је веома повољно за нашу земљу, јер обезбеђује сигурност и поузданост снабдевања потрошача - наглашава Вулетић. - Европска унија је дала зелено светло за изградњу овог гасовода и неће бити препрека да он буде пуштен у експлоатацију.

"Балкански ток" је други крак "Турског тока" којим руски гас иде ка Бугарској, Србији и даље ка Европској унији. Србија је изградила магистрални гасовод дужине 403 километара од бугарске до мађарске границе, односно од Зајечара до Хоргоша.

Бугарска и Србија повезане цевима

УЛАЖЕМО ЈОШ 125 МИЛИОНА ЕВРА

ПОСЛАНИЦИ ће одлучивати о гаранцијама које државни буџет треба да пружи за зајам "Србијагаса" од 70 милиона евра за гасовод на територији Србије. Кредит одобравају Поштанска штедионица, ОТП и Војвођанска банка. Намена му је изградња гасовода, али кроз улагање у капитал акционарског друштва South Stream AG, Zug, Швајцарска. Повлачење средстава условљено је давањем гаранције РС.

Бајатовић каже да је предвиђена докапитализација од 125 милиона евра, а до сада су "Србијагас" и "Гаспором" уложили по 155 милиона.

- Циљ је да се заједничким улагањем стигне до 30 одсто укупне вредности пројекта, што је услов за пројектно финансирање код комерцијалних банака. До сада су све финансијске потребе задовољавали "Србијагас" и "Гаспром" из сопствених средстава - објашњава Бајатовић. (С. Б.)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!