СПРЕМИЛИ СМО ЗА БАЛКАН 1,7 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: Дубравка Негре, регионални директор Европске инвестиционе банке

Д. СТОЈАКОВИЋ

28. 09. 2020. у 10:19

ЕВРОПСКА инвестициона банка је већ 40 година веран партнер овом региону и међу првима смо подржали Србију у развоју транспортне, здравствене и образовне инфраструктуре.

СПРЕМИЛИ СМО ЗА БАЛКАН 1,7 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: Дубравка Негре, регионални директор Европске инвестиционе банке

Дубравка Негре

Данас су присутни и други финансијери и драго нам је да видимо да се инвестициони амбијент развија. То је посебно важно у тренутку пандемије ковида 19, јер су потребна значајна средства и помоћ да се привреда и здравство опораве.

Овако за "Новости" коментарише долазак Америчке развојне агенције у Београд и најаву доласка великог инвестиционог пакета САД у Србију и наш регион Дубравка Негре, регионална директорка Европске инвестиционе банке (ЕИБ) за Западни Балкан.

- Нама је драго да смо међу првима донели високе стандарде у развоју и имплементацији инвестиционих пројеката. Све инвестиције које подржава ЕИБ морају да задовоље низ економских, техничких, еколошких и социјалних критеријума, у складу са стандардима ЕУ. Посебно се сагледава њихов дугорочни утицај на економију и друштво у ширем смислу. Када су у питању зајмови за привреду, охрабрујемо запошљавање младих, особа из рањивих социјалних група, као и женско предузетништво. Управо те сфере подржава последњи финансијски аранжман који смо потписали за време пандемије у износу од 30 милиона евра. Поред зајмова, обезбеђујемо значајне износе бесповратних средстава Европске уније, као и техничку помоћ за израду и реализацију пројеката.

Дубравка Негре

* Да ли ЕИБ планира додатне инвестиције у нашој држави и земљама и територијама у региону?

- ЕИБ као Банка и развојна институција ЕУ планира велики број нових инвестиција у Србији и региону. И током трајања пандемије, потписали смо преко 10 нових зајмова у региону за привреду, транспорт и системе за пречишћавање воде. Пласирали смо и средства у оквиру програма за опоравак од ковида 19, која ће под још повољнијим условима бити доступна малим и средњим предузећима кроз кредитне линије локалних банака. У наредним месецима наставићемо да инвестирамо у даљу изградњу друмске и железничке мреже у Србији, у оквиру већ договорених зајмова. Овде спада и пројекат повећање пловности дуж Саве и Дунава за коју смо наменили 100 милиона евра, као и 40,6 милиона бесповратних средстава за прву деоницу ауто-пута Ниш - Мердаре. У плану је велики број пројеката и за регион, а они се односе на изградњу ауто-путева, обнову железнице, подршку привреди и јачање здравствених и санитарних капацитета.

* Шта је приоритет у вашем раду, који пројекти и колики су њихови износи?

- Приоритет је наставити са одобреним и новим инвестицијама како бисмо помогли Србији да ојача виталну инфраструктуру, опорави се од кризе и још спремније дочека нове изазове. Наставићемо да улажемо у опоравак привреде, као и изградњу канализационих система у београдским општинама. У наредним месецима планира се потписивање новог зајма од 65 милиона евра за дигитализацију школа кроз увођење ИТ опреме и брзог интернета у образовне установе широм Србије. Радови на Клиничком центру Србије су у току и надамо се успешном завршетку. До сада смо у српско здравство уложили 250 милиона евра, чиме је обновљено преко 20 регионалних болница и Клинички центар Ниш. Инвестирањем 200 милиона евра у развој науке, изграђена су три научно-технолошка парка у Београду, Нишу и Новом Саду и у наредном периоду планира се изградња и опремање института Биосенсе у Новом Саду.

ИНВЕСТИЦИОНИ КРЕДИТНИ РЕЈТИНГ

* ДА ли у светлу ових догађаја очекујете даљи раст кредитног рејтинга наше државе?

- Сигурно да постоји простор за даљи раст, али то ће зависити од успешне имплементације структурних реформи, опоравка привреде, ефикасне монетарне и фискалне политике. Томе у прилог иду ефикасно спроведене мере монетарне политике које су довеле до ниске инфлације и макроекономске стабилности у претходном периоду. Захваљујући томе, Србија је близу достизања инвестиционог рејтинга, што би омогућило повољније услове задуживања за државу и предузећа и створило читав низ нових развојних могућности.

* Како процењујете резултате српске привреде током короне и уопште?

- Добро је да су правовремено донете мере за опстанак микро, малих и средњих предузећа јер она запошљавају преко 60 одсто радно активног становништва. Тиме су сачувана многа радна места, али крајњи биланс за привреду и национални буџет моћи ће да се евалуира када се пандемија сузбије. Сада је важно наставити са подршком здравственом систему, као и малим бизнисима како би се сачувале запосленост и ликвидност. ЕИБ је у те сврхе донео пакет помоћи од 1,7 милијарди евра за регион и један део тих средстава је већ пласиран. С друге стране, потребно је наставити са обновом болничких и здравствених капацитета, изградњом санитарне инфраструктуре, система за одбрану од поплава и других природних непогода. На тај начин, Србија ће моћи спремније да дочека нове кризе и смањи њихов негативан утицај на економију. У те сврхе, ЕИБ је за Западни Балкан припремио план пројеката вредан 2,3 милијарде евра.

* Шта су највећи изазови наше привреде и шта бисте посаветовали нашим званичницима?

- Незапосленост је један од највећих проблема у региону и то пре свега младих. Изазов ће представљати и директне стране инвестиције, јер ће се инвеститори фокусирати на своје земље. Проблем ће бити и мањак прилива у државну касу, с обзиром на то да је економија претрпела највећи удар. Такође, реуспостављање производње и ланаца дистрибуције представљаће изазов, али и прилику за Србију и регион. Криза је наметнула потребу да се производња премести у земље из ближег окружења и региона, како би се пословни процеси наставили без обзира на глобалну кризу. То ће представљати шансу за регион који треба да тежи изградњи заједничког тржишта, повезаног модерним путевима, енергетским и дигиталним системима. Као такво, лакше ће се интегрисати у тржиште ЕУ и тиме надоместити производне потребе, које су се до сада обављале на неким другим континентима, пре свега у Азији. Као један од предуслова за то, потребно је подржати дигиталну и зелену транзицију региона и ЕИБ ће наставити да инвестира у овакве иницијативе у свим земљама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!