ЈЕДНИМ ПОСТУПКОМ СВИ БИ БИЛИ ОБЕШТЕЋЕНИ: Још није познато да ли ће институт колективне тужбе бити у Нацрту закона о парницама

Е. Б. Т.

27. 01. 2022. у 16:28

ПОТРОШАЧИ у нашој земљи и даље су без колективне тужбе, значајног правног механизма колективне заштите и неизвесно је да ли ће он бити садржан у новом Нацрту закона о парничном поступку.

ЈЕДНИМ ПОСТУПКОМ СВИ БИ БИЛИ ОБЕШТЕЋЕНИ: Још није познато да ли ће институт колективне тужбе бити у Нацрту закона о парницама

Фото З. Јовановић

Овај инструмент омогућава да се у једном поступку обештете потрошачи чија су права повређена и казни трговац, произвођач или пружалац услуге који је то учинио.

Половином прошле године Нацрт закона о парничном поступку повучен је због бројних замерки стручне јавности, и још није познато докле се стигло са израдом новог предлога, нити да ли је у плану да се у њега укључи и институт колективне тужбе. Национална организација потрошача Србије (НОПС) годинама покушава да се избори за овај правни механизам.

- То је изузетно значајно када грађанима појединачно није исплативо да сами покрећу и воде судске поступке који трају дуго и неизвесни су - објашњава Никица Јовановић из НОПС.

- Уколико су понашањем трговца, произвођача или било кога другог, повређена права више потрошача, у једном поступку би колективни интерес могао да буде заштићен. Циљ је да епилог буде такав да се сви оштећени потрошачи обештете, а да се казни онај ко је повредио њихова права.

Сада потрошачи не могу да буду обештећени, а ни трговци или произвођачи нису кажњени уколико повређују права грађана.

- Када ми као организација покренемо колективну заштиту то сада иде као управни поступак који води Министарство трговине - објашњава Јовановићева.

- Ту грађани не могу да буду обештећени, а трговцу или произвођачу се само наложи да не чини радњу која повређује интерес потрошача, на пример да повуче одређени производ са рафова и ту се прича завршава. Како с једне стране нема адекватне санкције, а с друге нема обештећења потрошача, онда се ту отварају врата да се крше одредбе о заштити потрошача.

Фото Shutterstock

Како ствари стоје сад, морао би да се мења постојећи Устав. Тако је још 2012. године проценио Уставни суд. Како је објашњено тада, Закон о парничном поступку у делу заштите колективног интереса није прецизан, па увођење колективних тужби не би било у складу са Уставом Србије.

МИНИСТАРСТВО ПРАВДЕ ЋУТИ

ПОМОЋНИЦА министра Вишња Ракић недавно је изјавила да НОПС често инсистира на колективној тужби и да Министарство трговине нема ништа против увођења тог правног механизма, али да о томе одлучује Министарство правде. Управо на тој адреси смо покушали да сазнамо да ли ће се овај правни инструмент наћи у новом Нацрту закона о парничном поступку, али нисмо добили одговор.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!