БАЈПАС ХИРУРГИЈОМ И РЕКОНСТРУКЦИЈОМ ЗАЛИСТАКА СПАШЕНО ХИЉАДЕ ЖИВОТА У „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“

Промо

18. 11. 2020. у 08:00

Кардиоваскуларна обољења водећи су разлог за смртност и инвалидитет у светским оквирима. Алармантни су подаци који указују на пораст обољења коронарних артерија која хране срце и све је већа потреба за хитни третман.

БАЈПАС ХИРУРГИЈОМ И РЕКОНСТРУКЦИЈОМ ЗАЛИСТАКА СПАШЕНО ХИЉАДЕ ЖИВОТА У „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“

Фото Промо

Због тога су и најчешће интервенције кардиохируршкој одељења у болници „Аџибадем Систина“ у Македонији постављање бајпаса, као и хирургија срчаних залистака. У условима пандемије коронавируса, тим предвођен од проф. др Александра Николића, ради по највишим протоколима за заштиту како пацијената, тако и здравственог особља.

Проф. д-р. Николић, кардиохирург, каже да светски кардиохируршки центри данас све више преферишу реконструкцију залиска као процедуру која има низа предности за пацијента. У „Аџибадем Систина“ овакве операције износе 9.000 евра са укљученим 7-дневним болничким боравком. Поред реконструктивне хирургије, у болници се изводе и класичне интервенције за замену залиска при чему се користе механичке и биолошке валвуле највишег квалитета. Цена бајпас хирургије у болници износи 8.000 евра са укљученим 7-дневним болничким боравком. Највећи део бајпас интервенција су артеријским бајпасом који је најбоље решење за пацијенте, зато што статистички подаци показују да артеријски графт најдуже функционише.

Једним јединим позивом на Позивни центар (call center) Клиничке болнице „Аџибадем Систина“ можете заказати свој преглед. На овом броју можете добити и све информације о услугама које нуди наша болница. Наш Позивни центар је свакодневно доступан 24 часа.

Фото Промо

Реконструктивна хирургија нуди могућност бржег оздрављења, смањен ризик од инфекције и згрушавање крви

Пацијенти којима је направљена реконструктивна хирургија не морају узимати антикоагулантну терапију (лекови против згрушавање крви), па самим тим избегавају већи део компликација. Познато је да су вештачки материјали који се користе при замени залистака, више подложни инфекцији, тако да ови пацијенти имају значајније мањи ризик од ендокардитиса (инфекција срчаног залиска). Друга предност је брже оздрављење срчаног мишића и уколико је хируршки захват навремено изведен, до смањивања димензија срчаних шупљина, а код одређеног броја пацијената и до смањења у границама нормалних вредности.

Фото Промо

ТАВИ – замена срчаног залиска без реза

ТАВИ је једна од најновијих кардиохируршких интервенција којима се замењује оштећени аортни залистак без отварања грудног коша, а која се изводи и у „Аџибадем Систина“. Револуционарност ове методе је због бројних предности за пацијенте, а главни бенефит је то што се ТАВИ-јем може спасити живот пацијената који су процењени као високоризични за извођење класичног приступа отварањем грудног коша због напредне узрасти и присуство других придружних болести.

Артериосклероза – основа болести

Основни механизам болести је артериосклероза крвних судова. То је процес наталожења масних наслага на зидовима крвних судова, чиме се сужава лумен и смањује њихова проходност. Када плак смањи пресек крвног суда за 70%, онда срчани мишић нема довољно кисеоника и храњливих материја, а приликом напрезања пацијенти осећају бол у грудима (ангина). Успостављање нормалног протока крви у овом случају може да се уради дилатацијом коронарне артерије, ангиопластиком исте са или без стентом. Уколико ова процедура не успе или у случају већих сужавања више крвних судова, примењује се коронарни бајпас.

Бајпас враћа крвоток у нормалу

Бајпас хирургија омогућује премоштавање запушеног дела коронарних крвних судова при чему се узима део крвног суда од другог дела тела, да би се направио заобилазни пут или бајпас око блокираног дела коронарне артерије. Део крвног суда што се употребљава као бајпас се зове графт.

У Клиничкој болници „Аџибадем Систина“ преферира се артеријски графт и највећи део бајпас интервенција су артеријским бајпасом, као најбоље и најдугорочније решење за пацијента. Постављањем бајпаса, крвоток се пребацује преко бајпаса заобилазећи скученог дела артерије, чиме се успоставља нормалан проток крви до срца.

Фото Промо

Закаснели третман доводи до срчане слабости

Касно дијагностицирање и ненавремени третман исхемичне коронарне болести доводи до изумирања срчаног мишића у зони која је искључена од нормалне циркулације и настајање тзв. левокоморне анеуризме. Пацијенти су обично са слабом испумпавајућом моћи срца, честим срчаним попуштањима и немогућношћу нормалног извођења свакодневних активности и физичких напора. Таквим пацијентима поред бајпаса се ради и реконструкција леве коморе ресекцијом или пластика на анеуризми. Ако пацијент има придружних болести срчаних валвула, оне се решавају реконструкцијом или заменом залистака.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!