ПРОЈА ПОПУТ КОЛАЧА: У селу Ратина код Краљева одржана тринаеста "пројада"
У складу са епидемиолошким мерама и препорукама и у промењеном формату у односу на претходне године, у селу Ратина на обали Западне Мораве надомак Краљева, минулог викенда одржана је тринаеста по реду „Пројада“ – традиционално такмичење у припремању проје и осталих ђаконија од кукурузног брашна.
Фото: ГУ Краљево
Под слоганом “Лепша наша проја него туђа погача, проја нас је хранила и бранила”, на овогодишњој Пројади из епидемиолошких разлога учествовало је десетак такмичара – вештих домаћица и домаћина и кувара-аматера, који су се надметали у припремању традиционалне проје само од кукурузног брашна воде и соли, пројаре (проје умешене са „киселом“ водом, маслацем, сиром, кајмаком или чварцима), качамака и старих народних јела.
Фото: ГУ Краљево
- Свака домаћица уме да дода и по неки свој, „тајни“ зачин, па проја заиста испадне слађа од колача - поручују домаћице из Ратине, редовне учеснице ове традиционалне манифестације.
Уз културно-уметнички програм у оквиру Смотре народног стваралаштва одржане у мањем обиму него лане, овом приликом положени су и венци на споменик мештанима Ратине и војницима Црвене армије настрадалим у борбама за ослобођење овог села у Другом светском рату, као и на спомен-обележје мештанину Ивици Драгањцу погинулом у рату на Космету.
Препоручујемо
КОД ПРЕДСЕДНИЦЕ ДВАПУТ МЕСЕЧНО: Грађанима омогућен директан разговор са Иваном Стојичић
11. 10. 2020. у 11:24
БРАВО ЗА КОЛЕГЕ! Синдикалци из Лознице о полицајцима који су открили сакривене бомбе
11. 10. 2020. у 11:14
КОД ПРЕДСЕДНИЦЕ ДВАПУТ МЕСЕЧНО: Грађанима омогућен директан разговор са Иваном Стојичић
11. 10. 2020. у 11:24
ВУЧИЋ РАСТУРИО МИЛАНОВИЋА! Председник Србије га размонтирао у парампарчад
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је данас да подржава одлуку председника Хрватске Зорана Милановића да откаже скуп Брдо Бриони у мају јер му, како је истакао, тамо није место, као и да му је много важније да оде и положи цвет у Јасеновцу.
30. 03. 2026. у 18:31 >> 18:44
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ВИЛИЈАМ МОНТГОМЕРИ: "Кад смо бомбардовали Србију, нисмо имали дозволу за прелет преко Хрватске - Туђман није знао! Подела КиМ једини излаз"
НЕДАВНО је обележена 27. годишњица од почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.
30. 03. 2026. у 20:11
Коментари (0)