ОЖИВЕЛИ ДУХ НЕКАДАШЊЕГ ЧАЧКА: У реконструисаној такозваној Хаџића кући отворен Етнолошки музеј

В. ИЛИЋ

26. 01. 2024. у 21:45

ГРАД на Морави недавно је добио Етнолошки музеј, отворен у реконструисаној такозваној Хаџића кући, саграђеној 1854. године.

ОЖИВЕЛИ ДУХ НЕКАДАШЊЕГ ЧАЧКА:  У реконструисаној такозваној Хаџића кући отворен Етнолошки музеј

в. илић

Стална поставка осликава културу становања градске породице крајем 19. и поче 20. века са вредним предметима који су чинили живот грађанског Чачка тога доба.

- Ова кућа има снажну симболику за Чачак, не само по архитектури већ и по људима које је угостила. Кнез Михаило Обреновић је боравио у овој кући 1861, а кнез Милан Обреновић 1869. године. Хаџића кућа представља драгоцен документ о тадашњим стамбеним приликама. Показује нам како се организовао свакодневни живот, како се привређивало и какви су били обичаји. После више од 20 година посетиоци поново имају прилику да виде нову етнолошку поставку, да доживе дух некадашњег Чачка. Имају прилику да осете град који је настајао дан по дан, град који се градио и развијао у ритму својих суграђана, али и становника који су долазили и пролазили остављајући свој траг – казала је Делфина Рајић директорка Народног музеја у Чачку, истичући да су ауторке поставке Снежана Шапоњић Ашанин и Ивана Ћирјаковић.

БИСЕР ГРАДА

ОВАКАВ бисер у нашем граду чини посебан бисер у туристичкој понуди Чачка и Србије. Само у прошлој години око 217.000 људи  посетило је Чачак, а наша жеља је да их у наредним година буде још више – казао је градоначелник Чачка Милун Тодоровић уз напомену да је ово један од важнијих пројеката који су реализовани у години када је град Чачак Национална престоница културе Србије и да су заједно са Владом Републике Србије за њега издвојена значајна новчана средства, тачније 52 милиона динара (33 милиона од Министарстав културе РС и 19 милиона из буџета Града Чачка). Комплетна обнова овог здања урађена је уз будан надзор Завода за заштиту споменика културе из Краљева, који је био и Надзорни орган.

Поставка садржи намештај и покућство које је  припадало старим чачанским породицама Крен, Гавровић, Пантелић, Николић, Протић, Секованић, Ћирковић и многих других и представљају вредне предмете који су чинили живот грађанског Чачка из тог периода. Поставка приказује много занимљивих детаља смештених по собама које су у то време биле распоређене по значају: на спрату Велики салон до улице, спаваћа и девојачка соба до дворишта, а у приземљу трпезарија, мали салон и радна соба до улице, а мање важне просторије до дворишта.

Међу свим просторијама доминира Велики салон који је сведочио о положају укућана у друштву. У њему су примани гости и био је опремљен најлепшим и највреднијим комадима намештаја, често набављеним у иностранству (завесе, порцелан, књиге, ликовна дела, музички инструменти, породичне фотографије и ручни радови). Мешавина стилова била је веома честа појава у ентеријерима крајем 19. и почетком 20. века, па је тако било уобичајено да се у истој просторији нађу пиротски ћилими, чешки лустери и немачки порцелан.

Осим Великог салона поставка истиче и спаваћу и девојачку собу. Спаваћа соба од птичјег јавора из двадесетих година 20. века указује на приватни живот породице. Кревети су застрти постељином, ћилимима, украсним јастуцима, а на свакодневни живот породице указују и одабрани одевни предмети (комбинезони, чарапе, кућне хаљине и папуче). У свакој кући тога доба у којој је била девојка, удавача, са великом пажњом је уређивана девојачка соба (са металним осликаним креветом, ормаром, комодом за рубље, комодом са огледалом, вашкасном са прибором за умивање итд). Ентеријер је допуњен одабраним предметима од текстила везеним јастучницама, постељином и пешкирима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду