"МАГАРЕЋИ МЛИН" КРИЈЕ ТАЈНУ МЕЗОЛИТА: Шта је то пронађено у Апатину

Ј. ЛЕМАЈИЋ

27. 10. 2023. у 12:30

ПОРЕД Лепенског вира и Ђердапске клисуре, Србија може да се поноси још једним изузетно богатим археолошким локалитетом - Магарећи млин у Апатину, где су пронађени остаци људског постојања из доба мезолита.

МАГАРЕЋИ МЛИН КРИЈЕ ТАЈНУ МЕЗОЛИТА: Шта је то пронађено у Апатину

фото: Општина Апатин

Само четири и по километра од вароши на обали Дунава, археолози су пронашли остатке старе чак осам хиљада година, па је - уз помоћ радиокарбонског датовања - утврђено да је неолитско насеље на Магарећем млину било у употреби између 6200. и 5700. године пре нове ере, што га чини једним од најранијих на територији Војводине.

Поред нових, значајних података о трајању неолитског насеља на Магарећем млину, добијени су и први докази о људском присуству током мезолита. Људска темена кост из периода између 7595. и 7538. године пре нове ере први је, и засада једини, антрополошки налаз из овог периода - не рачунајући Ђердап - на територији читаве Србије.

- Поносни смо што Апатин и овај локалитет имају потенцијал за археолошка истраживања, пре свега уочљивих трагова људске делатности у одређеном времену и простору, али и зато што долазимо до битне поруке: "Прошлост је важна" - истиче етнолог и антрополог Ивана Срдић, подсећајући да ово археолошко налазиште није непознато, али деценијама уназад на њему није било активности.

Лане је, међутим, Градски музеј из Сомбора покренуо теренску кампању - геомагнетна истраживања, те снимања и сондирања - да би дефинисао границе ранијих ископавања. Испоставило се, ето, да оно што је нађено премашује сва очекивања. Још конкретније, локалитет који се простире на десет хектара знатно је већи и богатији него што се претпостављало.

Назив

ЛОКАЛИТЕТ носи назив по причи о житним млиновима које су, током 18. и 19. века, у близини Циган хата, покретали управо - магарци. За прва ископавања, током осамдесетих година прошлог века, најзаслужнији је археолог Владимир Лековић.

Бројни пронађени артефакти, укључујући фрагменте керамике и металне предмете, али и људске остатке, датирају из различитих периода и пружају увид у богату прошлост овог подручја, а до њих се дошло реализацијом пројекта "Последњи ловци и први земљорадници Бачке: археолошко истраживање локалитета Марагећи млин", који су подржали Министарство културе и апатинска локална самоуправа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду