ПРВИ СВЕОБУХВАТНИ ВОДИЧ ЗА РАСПОЗНАВАЊЕ ДИВЉИХ ПТИЦА: Друштво за заштиту и проучавање птица објавило књигу

Љ.П.

20. 06. 2023. у 12:23

ДРУШТВО за заштиту и проучавање птица објавило је књигу „Птице Србије и Европе – водич за распознавање“, први свеобухватни водич за распознавање дивљих птица на српском језику, који ће јавности бити представљен у Београду, 27. јуна у Библиотеци града Београда, а затим 29. јуна и у Новом Саду, на Природно-математичком факултету.

ПРВИ СВЕОБУХВАТНИ ВОДИЧ ЗА РАСПОЗНАВАЊЕ ДИВЉИХ ПТИЦА: Друштво за заштиту и проучавање птица објавило књигу

ФОТО ДЗППС

Аутори овог капиталног дела су четворица реномираних орнитолога, Роб Хјум, Роберт Стил, Енди Свош и Хју Хароп, а српско издање превео је и прилагодио тим стручњака окупљених у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије.

У књизи се налази више од 4.700 фотографија, представљено је свих 928 врста птица забележених у Европи. Са циљем да поучи распознавању птица, описана су сва руха и подврсте, сличне или врсте које су тешке за распознавање су детаљно упоређене, а представљени су детаљи о митарењу, оглашавању, статусу и стаништима. Књига садржи и 540 мапа које су направљене у сарадњи са организацијом BirdLife International.

- Није једноставно објаснити значај ове књиге. То није само кључ за распознавање птица, то је кључ који многима откључава врата природе – рекао је Милан Ружић, главни уредник књиге и извршни директор Друштва за заштиту и проучавање птица Србије. - Намењена је разноврсној читалачкој публици, биолозима, еколозима, шумарима, ловцима, пољопривредницима, искусним посматрачима птица и почетницима заљубљеницима у природу, студентима, старима и младима и деци подједнако.

На промоцији водича у Библиотеци града Београда, 27. јуна у 19 часова поред Милана Ружића, говориће и Јелена Гудураш, преводилац књиге, Жељко Станимировић, орнитолог – стручни консултант и Калман Молдваи, технички уредник књиге. На новосадској промоцији, 29. јуна у 18 часова на Департману за биологију и екологију ПМФ, говориће и др Димитрије Радишић, доцент на овом департману.

- На овако детаљан кључ за распознавање птица се чека још од 1867. године, када је Јосиф Панчић објавио књигу „Птице у Србији“. Стога је ово заиста важан тренутак, и за нас у Друштву, јер огроман труд и залагање стоје иза овог издања – казао је Ружић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

НОВАК ЂОКОВИЋ ШОКИРАО СВЕ(Т)! Девет дана после операције колена - одлучио се на ово (ВИДЕО)