КОШУЉЕ ИЗ ЕТНОЛОШКЕ ЗБИРКЕ: До 13. маја у Музеју у Параћину изложена колекција Народног музеја у Чачку (фото)

Зорана Рашић
Зорана Рашић

06. 05. 2022. у 13:17

ИЗУЗЕТНО богата колекција кошуља из етнолошке збирке Народног музеја у Чачку под називом „Кошуљица извезена... кошуље кроз време“ још наредне седмице, до 13. маја, доступна је посетиоцима у галеријском простору Завичајног музеја у Параћину.

КОШУЉЕ ИЗ ЕТНОЛОШКЕ ЗБИРКЕ: До 13. маја у Музеју у Параћину изложена колекција Народног музеја у Чачку (фото)

Фото: З. Рашић

 Чачански музеј  од оснивања обогаћивао је збирку ових одевних предмета из периода од прве половине деветнаестог до половине двадесетог века, а изложбу је реализовао пре две године захваљујући финансијској подршци Министарства културе.

Колекција обухвата преко сто експоната насталих у домаћој радиности и ово је први пут да је готово цела представљена јавности.

Фото: З. Рашић

Бранислав Стојановић, Светлана Шапоњић Ашанин и Тијана Пешић

Према речима Снежане Шапоњић Ашанин, ауторке изложбе и кустоса-етнолога из Чачка, скреће пажњу на прохујала времена, вештину женских руку, њихову надареност, креативност и тадашњи начин живота, али и на друштвени, обичајни и магијски значај кошуља израђених од различитих материјала – конопље, лана, памука и свиле. Све кошуље су стандардног кроја, мушке и женске, углавном до колена и дуже. Ручно су се шиле разноврсним бодовима. Тек касније је почело њихово украшавање везовима памучним концем, шљокицама, перлицама и хекланом чипком.

 - Најлепши примерци из колекције су од свиле, а највреднија кошуља је из средине деветнаестог века. Ручно шивена, везена је белим свиленим концем и златном жицом, украшена хекланом чипком. Та кошуља припадала је Чачанки - супрузи Али паше који је 1868. кнезу Михаилу Обреновићу предао кључеве Београда. Музеју је очувани експонат поклонила њена наследница из породице првог чачанског индустријалца. Чачак је, иначе, познат по томе што су пре Другог светског рата многе градске породице гајиле у својим кућама свилену бубу. Оне су ту плеле свилене нити које су касније веште женске руке даље обрађивале. Ипак, тиме су се бавиле имућније породице, а целокупна производња је била ручна – објашњава Ашанин.

Фото: З. Рашић

Највреднија кошуља у колекцији

Ова атрактивна изложба у Параћину је организована захваљујући доброј сарадњи Музеја у том граду са сродном установом у Чачку. То је прва гостујућа етнолошка изложба у граду на Црници, потврдила је Тијана Пешић, кустос музеја из града-домаћина.

У централном делу галерије изложена је кошуља-хаљина из села Мириловац из етнолошке збирке параћинског музеја, чиме је приказана различитост у изради кошуља у различитим крајевима Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СЛУШАЈТЕ ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ И ЊЕГОВУ ОЦЕНУ СИТУАЦИЈЕ У УКРАЈИНИ Финско-немачки бизнисмен поделио снимак Вучића: Остало је четири месеца

"СЛУШАЈТЕ ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ И ЊЕГОВУ ОЦЕНУ СИТУАЦИЈЕ У УКРАЈИНИ" Финско-немачки бизнисмен поделио снимак Вучића: Остало је четири месеца

СЛУШАЈТЕ председника Србије и његову искрену оцену ситуације у Украјини, написао је финско-немачки технолошки бизнисмен Ким Дотком на Иксу, цитирајући председника Србије Александра Вучића.

16. 06. 2024. у 14:34

Коментари (0)

НЕМАЧКА У ШОКУ ЗБОГ СОПСТВЕНЕ РЕПРЕЗЕНТАЦИЈЕ: Ало! Подржавате пропаганду Владимира Путина!