ДОБИТНИЦА ИВАНА МИЉАК КАРАНФИЛОВ: Народна библиотека у Кикинди доделила књижевну награду "Ђура Ђуканов"

Рада Шегрт
Рада Шегрт

21. 01. 2022. у 19:00

ДОБИТНИЦА 17. књижевне награде „Ђура Ђуканов”, коју писцима до 35 година живота, додељује Народна библиотека “Јован Поповић” из Кикинде, је Ивана Миљак Каранфилов, за књигу прича „Данас кад сам дошла кући“.

ДОБИТНИЦА ИВАНА МИЉАК КАРАНФИЛОВ: Народна библиотека у Кикинди доделила књижевну награду Ђура Ђуканов

Фото:Р. Шегрт

Ауторка је докторирала књижевност на Филозофском факултету у Новом Саду и завршила мастер студије драматургије на Академији уметности, радила је као професорка књижевности и реторике у карловачкој гимназији, предавала је и у Будимпешти, а сада живи и ради у Београду.

- Главна јунакиња није у улози ни мајке, ни жене, ни сестре, већ је то особа која се бори са проблемима који тиште све људе на свету, невезано за род, а то су неприлагођеност и неприпадност. Спроводим је кроз разне свакодневне животне ситуације и показујем како се с тим проблемима једна особа бори – навела је ауторка, којој је ово прво значајно признање.

Награда кикиндске библиотеке ауторки је донела штампање књиге „Данас кад сам дошла кући“,  џепног формата, у тврдом повезу, у тиражу од 350 примерака.

- Пишем кратку прозу, али не бежим ни од дугих форми, тако да увек радим паралелно. Тренутно пишем роман- открила је Ивана Миљак Каранфилов, којој је награда уручена вечерас у Народној библиотеци “Јован Поповић” у Кикинди.

- Сваке године на наш конкурс стигне око 30 рукописа, али половина не задовољи критеријуме. Није довољно да неко само напише причу, она мора да буде квалитетна и поносни смо што жири тако бира награђене наслове. То дугујемо и Ђури, који би на било шта мање, био веома љут на нас. Нико из библиотеке не меша се у рад жирија, чији је мандате две године – објаснила је Дуња Бркин Трифуновић, уредница програма библиотеке.

Награду добитници вечерас је уручио Младен Богдан, председник Скупштине града Кикинде.

Књижевну награду „Ђура Ђуканов“ Народна библиотека “Јован Поповић” из Кикинде додељује за најбољу збирку прича аутора млађег од тридесет пет година, писану на српском језику. Рукопис не сме претходно бити објављиван, у целости или у деловима. Досадашњи добитници су: Бранко Ћурчић из Сомбора, Марица Пушкаш из Новог Сада, Биљана Ћућко из Батајнице, Ивица Миларић и Душан Вејновић из Новог Сада, Драгослава Барзут из Врбаса, Бојан Кривокапић из Новог Сада, Дејана Савић из Крагујевца, Далибор Пејић из Београда, Аљоша Љубојевић из Бијељине, Ана Милош и Павле Алексић из Београда.

ПРЕДЊАЧЕ АУТОРКЕ

Од досадашњих 18 добитника награде “Ђура Ђуканов“ више је жена. Међу њима и три ауторке из Кикинде: Драгана Дукић, Јелена Маринков и Милана Грбић. Чим се награда уручи библиотека расписује нови конкурс. О рукописима ће одлучивати нови жири: Драган Бабић, Слађана Стаменковић  и Јована Копривица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду