ПОМОЋ ЖЕНАМА И ДЕЦИ ДА НЕ ТРПЕ НАСИЉЕ: Сигурна женска кућа Центра за социјални рад у Новом Саду обележила деценију и по рада

Љ. П.

15. 12. 2021. у 13:37

СИГУРНА женска кућа Центра за социјални рад у Новом Саду годишње збрине 110 корисника, 50 жена и 60 деце.

ПОМОЋ ЖЕНАМА И ДЕЦИ ДА НЕ ТРПЕ НАСИЉЕ: Сигурна женска кућа Центра за социјални рад у Новом Саду обележила деценију и по рада

Скупштина града

Такође, велики број жена се и телефоном обратило за помоћ у процесу доношења одлуке да из насиља изађе, предочила је др Падејски Шекеровић, руководилац овре установе која је данашњом конференцијом „прекини тишину“, обележила 15 година рада и постојања.

Представљајући резултате рада Сигурне женске куће, она је истакла да се у протеклих деценију и по, овој установи око 11.000 особа обратило за помоћ, жене и деца која су трпела насиље у породици.

Она је додала да је поносна што је Нови Сад веома рано препознао значај рада на решавању ових проблема и што је у бројним областима, као што су родна равноправност, подстицање женског предузетништва, мере борбе за повећање наталитета, социјална заштита деце и омладине и друго, показао спремност да се храбро и истрајно стави на страну најугроженији друштвених група и пружи максималну могућу помоћ.

- Подручја на која би могли да положимо пажљу у наредном периоду су оспособљавање жена да остану на тржишту рада, као и становање уз подршку, након што жене напусте Сигурну женску кућу - објаснила је др Падејски Шекеровић. Поносна сам што је Нови Сад веома рано препознао значај рада на решавању ових проблема и што је у бројним областима, као што су родна равноправност, подстицање женског предузетништва, мере борбе за повећање наталитета, социјална заштита деце и омладине и друго, показао спремност да се храбро и истрајно стави на страну најугроженији друштвених група и пружи максималну могућу помоћ.

Председница новосадског парламента MSc Јелена Маринковић Радомировић, у обраћању пристунима, истакла је да је рад на подизању свести шире јавности о неком проблему увек дуг и мукотрпан посао, али је он, „захваљујући свима онима који су на томе радили, како у оквиру професионалних и стручних тимова, тако и у оквиру бројних организација цивилног друштва, постао део наше свакодневице и једини прави пут ка општем напретку нашег друштва“.

- Иако само постојање Сигурне женске куће подразумева и постојање озбиљног проблема у друштву, који је присутан у читавом свету, треба рећи да се степен развоја једног друштва мери и по томе на који начин се оно, кроз стратешка и институционална решења, бори за пуно остваривање права свих његових чланова, а пре свега оних најрањивих категорија. У нашој земљи су прва истраживања о распрострањености и карактеристикама насиља над женама спроводиле организације цивилног друштва. Добијени резултати упућивали су на закључак да друштвени ресурси у вези са заштитом од породичног насиља нису били довољно развијени, али и да су жене мало и недовољно користиле и оне механизме које су имале на располагању, обесхрабрене чињеницом да се породично насиље толерише - подсетила је председница новосадског парламента.

О значају мултисекторске сарадње у заштити жртава насиља говорили су руководитељка Групе за сузбијање малолетничке делинквенције и насиља у породици ПУ у Новом Саду Далиборка Војводић Томовић и заменик тужиоца у Вишем јавном тужилаштву у Новом Саду Слободан Јосимовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)