ПРОЈЕКЦИЈА ФИЛМА „75 ГОДИНА ПОСЛЕ“: Обележена годишњица ослобођења Суботице у Другом светском рату (ВИДЕО)

Novosti online

03. 06. 2021. у 14:18

ПРОЈЕКЦИЈОМ документарног филма „75 година после“, чији је главни протагониста Драгољуб Капор (95), у Великој већници Градске куће обележена је годишњица ослобођења Суботице у Другом светском рату.

ПРОЈЕКЦИЈА ФИЛМА „75 ГОДИНА ПОСЛЕ“: Обележена годишњица ослобођења Суботице у Другом светском рату (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин

Филм, чије снимање је уз подршку Града Суботице иницирало Друштво српско-руског пријатељства „Александар Невски“ из нашег града, говори о великом пријатељству два словенска народа, а догађаји из 1944/45. су само један његов пример.

Драгољуб Драшко Капор последњи је живи учесник Народноослободилачке борбе у Суботици. Иако има  95 године још увек се живо сећа ратног времена, када је, како сам каже прошао пешке земљу, од Сомбора до Блајбурга. Припадо је 51. дивизији, Седмој војвођанској ударној бригади, званој Сремачка, којом је командовао Милан Јешић – Ибро.

- Застали смо у Барањи, али онда смо потпомогнути руском 57. дивизијом, која је ратовала од Стаљинграда под командом генерала Шарокина и маршала Толбухина. Напред су ишли прекаљени бориц са Стаљинсградског фронта а ми за њима. Руси су се борили као да погинути није ништа. Фронт на Дунаву није се могао пробити док они нису дошли са каћушама и андрушама  - сећа се Капор.

У име локалне самоуправе, Срђан Самарџић, члан Градског већа за привреду, захвалио се удружењу „Александар Невски“ што је на овај начин оставило драгоцено сведочанство о  јуначкој борби наших предака у Другом светском рату и братској помоћи коју им је у њој пружио руски народ.

Фото: subotica.com

 

- Зло које се називало нацизмом и фашизмом, као и много пута пре у историји само под другим именима покушало је да победи добро. Тама да надвлада светлост. Лаж истину. А победила је љубав. Љубав према ближњем свом. Она љубав која иде срцем на бајонете, која одговара молитвом и песмом на искушења и страдања. Чистом душом и снагом праведник - рекао је Самарџић. – Ова свечаност је у част и славу свих наших суботичких јунака који су положили своје животе заједно са саборцима из Црвене армије у борби за ослобођење, али и у борби за одбрану вечних људских вредности и цивилизацијских достигнућа. Њих све представља данас један од последњих живих сведока те борбе, наш суграђанин Драгољуб Капор. Са својих 95 лета Капор може да посведочи о овим догађајима кроз своју животну причу, али и да посведочи како је некада снажно било сећање на ослободиоце које је временом бледело, па су и почасти, које су све ређе одаване, постале недостојне њиховог подвига. Последњих година у Србији и Суботици ми исправљамо ту неправду. Снажимо културу сећања. Велике годишњице и велике људе славимо онако како су заслужили. Драгоцене успомене овог суботичког борца отргнуте су од заборава кроз овај пројекат. Тиме је сачувана прича о храбрости, родољубљу и братској слози са руским народом.

По речима Алле Бартошић, председнице  Друштва српско-руског пријатељства „Александар Невски“, филм „75 година после“ говори о вековној духовној блискости Русије и Србије, заједничкој борби против фашизма и осећањима пријатељства и љубави између наших народа.

- Веома ме је заинтересовала прича Драгољуба Капора и драго ми је да смо успели да је преточимо у филм И представимо људима у Србији и у Русији. Крајем месеца биће приказан у Београду, а потом и у другим градовима – најављује председница. - Не смемо да заборавимо догађаје из Другог светског рата, због прекрајања историје, наши народи су братски И та љубав ће трајати вековима.

Свечаности је присуствовао и Јевгениј Баранов, директор Руског центра за науку и културу „Руски дом“ у Београду, који се пре тога састао са градоначелником Стеваном Бакићем.

- Веома смо задовољни састанком на коме је било речи о поновном увођењу руског језика у школе у СУботици, што је нама веома важно. Градоначелник нам је обећао да ће подржати наше пројекте И учинити све да се наше везе додатно ојачају – истакао је Баранов.

У културно-уметничком блоку наступили су Црквени хор Свети Роман Мелод, под дирегентском палицом Драгане Николић, и фолклорна група руско-српског пријатељства. Присутни су били у прилици да послушају "Каћушу" у извођењу црквеног хора.

(subotica.com)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
18 ЗЕМАЉА ЈЕ ГЛАСАЛО ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Ово су прави пријатељи Србије (ФОТО)

18 ЗЕМАЉА ЈЕ ГЛАСАЛО ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Ово су прави пријатељи Србије (ФОТО)

СРАМНА резолуција о Сребреници усвојена је данас у Генералној Скупштини УН, али је на гласању било више уздржаних и против укупно, него оних земаља који су резолуцију подржали.

23. 05. 2024. у 18:44

ИЛИЈЕ НАСТАСЕ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА НОВОСТИ: Новак Ђоковић најбољи по свим мерилима, сећам се Лепе Брене и шљивовице

ИЛИЈЕ НАСТАСЕ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА "НОВОСТИ": Новак Ђоковић најбољи по свим мерилима, сећам се Лепе Брене и шљивовице

НЕМА правог љубитеља тениса који би могао да набраја великане "белог спорта", а да заборави на "румунског лакрдијаша" Илијеа Настасеа, оригиналног "лошег момка" тениса. Некада први играч планете у ексклузивном разговору за "Новости" говорио је о документарном филму снимљеном о њему, српском народу, шљивовици, а неизбежна тема био је најбољи тенисер свих времена - Новак Ђоковић.

22. 05. 2024. у 20:00 >> 20:57

Коментари (0)

ПОРАЗ ЗАПАДА И ЊИХОВИХ УЦЕНА: Усвојена срамна Резолуција - у збиру више гласова против и уздржаних него за