ШОК! Освојио медаљу за Србију на Олимпијским играма у Токију, па у 32. години рекао збогом спорту

08. 12. 2023. у 08:55

СРБИЈА је остала без једне потенцијалне медаље на Олимпијским играма у Паризу. Шокантна вест стиже овог јутра.

Фото Танјуг АП

Рвач Зураби Датунашвили објавио је крај професионалне каријере у 32. години. Грузин са српским пасошем је навео на друштвеним мрежама да су разлог здравствени проблеми.

- Откад знам за себе, посвећен сам рвању. Било је неких великих победа, али и многих разочарања у мојој каријери. Са само 21 годином сам се пласирао на своје прве Олимпијске игре и остварио сан сваког спористе. После ОИ у Токију, мој циљ су биле Игре у Паризу и припремао сам се за њих. Део јавности је прошлог лета знао да сам имао здравствени проблем и да ми је потребна хитна операција. Нажалост, услед здравствених разлога, нисам у могућности да се вратим у форму и зато завршавам каријеру са 32 године. Не желим да напустим спорт, иако више нећу бити активан такмичар. Желим да искористим својих 26 година искуства у рвању како бих развијао спорт у Србији, Грузији и на другим местима. Желео бих да се захвалим свима који су ме подржавали и са мном делили радост победе и жал неуспеха - написао је Датунашвили на друштвеним мрежама.

Зураби Датунашвили је за само три године у Србији остварио невероватне резултате, освојио срца навијача и нашем рвању дао нову димензију. У септембру 2022. године Зураби је одбранио титулу првака света у грчко-римском стилу. Пред београдском публиком победио је све ривале у категорији до 87 килограма и у финалу савладао Алија Аливијевича Бисултанова из Данске.

Рођен је у Грузији, за Србију се борио од 2020. године. До данас је освојио пет медаља на највећим такмичењима – бронзу на Светском купу у Београду (2020), злато на Првенству Европе у Варшави (2021), бронзу на Олимпијским играма у Токију (2021) и два злата на светским првенствима, у Ослу (2021) и Београду (2022).

И био је проглашен за најбољег спортисту године у Србији у организацији ОКС-а.