СРБИЈА КОЈА ОДУШЕВЉАВА: Рапсодија "орлова" на Светском првенству, српски рукометаши понели у другу фазу важан плен!

17. 01. 2023. у 21:57 >> 21:57

РУКОМЕТНА репрезентација Србије не само да је прошла у другу фазу шампионата планете, већ је тамо понела и два бода, важна за жељени пролазак и у четвртфинале, а и квалификације за Олимпијске игре чији је домаћин 2024. године Париз.

СРБИЈА КОЈА ОДУШЕВЉАВА: Рапсодија орлова на Светском првенству, српски рукометаши понели у другу фазу важан плен!

ЕПА

Светско првенство у рукомету 2023 испрва је донело радост "орловима", због победе над Алжиром, потом и тугу због несрећног пораза од троструког првака света, Немачке, а онда је у уторак увече у Катовицама савладан Катар са 34:24 (17:14) и то после врло занимљивог дуела, у коме је наш државни тим бриљирао, нарочито у других 30 минута.

Зауставивши опасно оружје ривала, Капотеа, изабраници селектора Тонија Ђероне су пре свега преко инспирисаног Богдана Радивојевића, али и захваљујући одличној одбрани и ништа мање импресивној игри с рукометашем мање, успели да изграде пет голова разлике. Ипак, од тог, 20. минута и предности 14:9, пуних седам минута утихнуо је напад наше националне селекције, а "орлови" су у одбрани попуштали пред налетима супарника.

Катар је чак стигао и на само погодак заостатка, надовезало се на то и искључење дебитанта, Јовице Николића, али су се наши репрезентативци тргли и, што одличном транзицијом, а што форсирањем игре преко крила, вратили +3 пред велики предах.

А повратак из свлачионица донео је далеко бољу, на моменте (и то не ретке) маестралну екипу Србије. Уз опорављеног Дејана Милосављева који је, како он то уме, чинио чуда на голу, разгоропадили су се сви у српском нападу. Уз "новог" голмана, бриљарала су и нова крила, Воркапић и Илић, а када се распуцао и Петар Ђорђић, а асистенцијама све зачинио млади Стефан Додић, било је јасно да Катар чека нокаут, што је и најавио 28:18 на семафору уз 11 минута до краја.

Иако је потом искључен и Пешмалбек, успевали су Срби да и са играчем мање дају голове (преко Марсенића), а и да се бране (осмом добром интервеницјом Милосављева, који је, уз колеге из одбране, свео супарнике на само пет погодака за 21 минут игре у другом полувремену).

Тада се више и није постављало питање ко ће победити и понети два бода у другу фазу, већ су новим мајсторијама "орлови" ухватили залет за оно што их чека - а чекају их три нове препреке: Холандија, Норвешка и Аргентина.

Први ривал ће у четвртак 19. јануара бити Норвешка, која је направила преокрет и, иако је губила са 9:15, савладала Холандију са 27:26, потом "орлови" играју против Аргентине два дана касније, 21. јануара, а 23. је на програму меч с другопласираном екипом групе Ф, Холандијом.

На табели новооформљене групе у којој је наша национална селекција воде, са по четири бода, Немачка и Норвешка, по два имају Србија и Холандија, а без бодова су Катар и Аргентина. После нова три кола, само две најбоље екипе иду даље и зато је овај тријумф "орлова" био јако важан, јер би са "нулом" могли само да маштају о новом пробоју на актуелном шампионату света.

Светско првенство у рукомету 2023., 3. коло
Србија - Катар 34:24 (17:14)
Србија: Воркапић 6, Борзаш 3, Абутовић, Радивојевић 7, Н. Илић 3, Пешмалбек 2, В. Илић 2, Кукић 2, Николић, Марсенић 4, Орбовић 1, Милосављевић, Додић, Ђорђић 4, Цупара, Милосављев
Катар: Салех, Абделмагед, Мадади 5, Капоте 1, Лепеница, Мемишевић 1, Гачевић, Абдала 5, Алдери, Сами, Али 5, Хасабала 1, Хеиба 3, Ебаид 3, Закар, Суљаковић

КРАЈ! Србија - Катар 34:24

59' - Пети гол Воркапића у другом полувремену, сада из контре - 34:24!

58' - Опет лукав, шут са земље Борзаша - 32:23 за "орлове".

56' - Хеифа даје трећи гол, и то уз доста среће - 31:23 води Србија.

55' - Ближи се крај меча, 30:22 води Србија, а онда то Борзаш увећава на +9.

51' - Како играју "орлови"! С играчем мање дају гол (Марсенић, четврти на мечуи), а онда, такође с играчем мање, Милосављев наставља да бриљира - опет је зауставио шут ривала, и то осми пут у другом полувремену. Катар је за 21 минут од великог преаха дао само пет голова!

49' - Повела је Србија и са десет голова разлике, али одмах потом Пешмалбек постаје други наш репрезентативац који је због грубог прекршаја добио црвени картон.

47' - Ређају се мајсторије српске екипе. Петар Ђорђић даје трећи гол, 27:18 показује семафор.

45' - Мајсторија Петра Ђорђића, скок-шут са "задршком", као идеалан одговор на гол ривала - 24:17. А на другој страни маестрални Милосављев двапут зауставља ударце играча Катара, да би све то крунисао Воркапић после брзе акције "орлова" - 25:17!

43' - Ау, какав гол Вукашина Воркапића! Одбрана Катара довела је до тога да лопта оде високо, а онда ју је српски репрезентативац ухватио "у лету" и одмах неодбрањиво послао у мрежуи - 23:16.

42' - Мадади погађа из седмерца и прекида велики налет Србије. Резултат је 22:16, после четири узастопна гола "орлова".

41' - Прокоцкали су и једни и други по напад, па Катар сада има лопту.

39' - Не помаже тајмаут Катару - Милосављев опет брани шут, а онда Србије у полу-контри преко Илића долази до +7, 22:15!

38' - Дејан Милосављев изврсно зауставља шут супарника, а онда се и баца уназад да лопта не би ушла у гол Србије. На другој страни терена Додић лукаво пролази свог чувара, а онда додје лево од себе Петру Ђорђићу који шаље пројектил у мрежу ривала - 21:15!

37' - Одмах Додић асистира за гол, Вања Илић је прецизан с левог крила - 20:15. Седам минута се игра у другом полувремену, а Србија држи ривала на само једном постигнутом голу. "Орлови" су дали три - Воркпаић, Марсенић и Вања Илић су били стрелци.

36' - Први пут на овом мечу у игри је Стефан Додић, 19-годишњи средњи бек, МВП јуниорског првенства Европе и наша највећа рукометна нада. Подсетимо, чудесно је одиграо против Алжира у првој рунди овог Светског првенства, не само због голова и асистенција, већ и неколико атрактивних "крађа" у одбрани.

35' - Марсенић успева да се избори за добру позицију и, својим другим голом, донесе 19:!5 Србији.

34' - Мемишевић даје гол за Катар, 18:15 води Србија.

33' - Воркапић не успева да фелширано упућеном лоптом да и други узастопни гол Србије на овом мечу. Напад за Катар.

32' - Абутовић и Марсенић добрим блоком олакшавају прву одбрану Дејана Милосављева.

31' - Вукашин Воркапић агилним покретом покрај "унутрашњег рамена" ривала успева да приђе линији од шест метара и постиже гол за 18:14.

31' - Почео је други део меча, репрезентација Србије је кренула у напад, а на голу наше националне селекције је (надамо се потпуно опорављни) голман Милосављев. Нова су и крила у екипи "орлова" Воркапић десно, а Вања Илић лево.

Крај полувремена, Србија је имала +5 у једном тренутку (14:9), па је то спласно на само гол заостатка (14:13), али када је прекинута седмоминутна "црна серија" наших репрезентативаца, они су се изборили да на велики предах оду са 17:14. Још пола сата велике борбе за то која ће од ове две екипе понети два бода у другу фазу, два бода која ће бити кључна за пролазак у четвртфинале.

29' - Срећа за "орлове", ривал је пробао да постигне погодак јер је гол Србије био празан, али шут није био прецизан. На другој страни терена, чим је наша национална селекција постала комплетна, Бенали због прекршаја над Кукићем, бива искључен. Седмерац је извео Радивојевић и донео 17:14 Србији.

28' - Гол Марсенића! С играчем мање су "орлови", али су наступили у нападу без икога на голу, па су у тој, бројчано равноправној борби на 7-8 метара од мреже ривала, одиграли акцију која је омогућила пивоту Србије да донесе 16:14.

27' - Коначно гол "орлова"! После скоро седам минута чекања - Радивојевић, на лепу асистенцију Орбовића, доноси 15:13. Али, одмах потом Милосављевић је искључен и Хеиба постиже други погодак у низу за своју селекцију.

26' - Тражи селектор Србије Тони Ђерона тајмаут.

25' - Греше супарници Србије, али греше и наши репрезентативци у полу-контри, Лазар Кукић прави грешку корацима. То користи Хеиба да са шест метара примакне Катар на само гол заостатка, 14:13.

24' - Само два разлике у корист Србије, а после поготка Абдале - наши губе лопту у нападу услед два лоша додавања. Резултат је 14:12, а пре четири минута било је 14:9.

23' - Опасни Капоте даје први гол на мечу, а онда Лепеница, голман Катара, зауставља још један шут Србије (трећи пут на ово мечу). Катар губи са 14:11 и има лопту.

22' - Катар прилази на 14:10, а први пут на овом мечу игра пивот Србије Марсенић, уместо Пешмалбека који није у потпуности опорављен. "Орлови" пропуштају други узастопни напад, пречка је спречила да шут Ђорђића постане погодак.

20' - Немања Илић, у ситуацији с рукометашем мање, успева да изнуди фаул у нападу репрезентације Катара. "Орлови" су сада комплетни, а онда и дају гол, трећи пут преко капитена Илића - први пут Србија води са +5, 14:9 је.

19' - Одлично! Кукић, са играчем мање, даје гол - дриблингом вара Капотеа и тресе мрежу Катара - 13:9.

18'  - Дебитант на шампионату света, Јовица Николић, искључен је са овог меча! Лактом је десни бек Србије ударио Абдалу у лице желећи да му спречи кретњу ка голу "орлова"... И, одмах играча више користе супарници, Бенали је изнова утрчао на линију од шест метара и матирао Цупару - 12:9.

17' - Нова добра одбрана "орлова" и нова бравура Богдана Радивојевића - мајсторски даје гол са своје, позиције десног крила и за тили час Србија одлази на +4, 12:8. Катар тражи тајмаут.

16' - Браво! Радивојевић постиже гол са српске половине терена - казнивши игру ривала без голмана - 11:8!

14' - Богдан Радивојевић погађа са седам метара, Србија други пут има +2 на овој утакмици, 10:8 води. Још минут са играчем више...

13' - Орбовић даје гол за ново вођство Србије - 9:8. Добро, маштовито играју "орлови" у нападу, али одбрана не успева да "споји" добре интервенције. Можда је сада шанса, јер је опасни Капоте натеран на трећи промашај на мечу, а потом његов колега, Сами, због повлачења Кукића, искључен.

12' - После промашеног читавог гола у претходном шуту, капитен Илић погађа с левог крила - 8:7 воде "орлови". Али, одмах узвраћа лево крило Катара, Мадади, својим првим поготком из игре...

11' - Изнудили су играчи Катара седмерац, због одбране Радивојевића из простора од шест метара, а Мадади постиже гол за 7:7. Катар је сада комплетан.

10' - За 30-ак секунди два гола, на катарски "пробојем" између наша два играча, Пешмалбек одговара после "брзог центра" - Србија води са 7:6, супарник игра без голмана, покушавајући да опет матира нашег чувара мрежу, Цупару.

8' - После друге одбране Цупаре, 23-годишњи Борзаш даје гол којим Србија први пут одлази на +2, али Јусеф Бенали бриљира на 6-7 метара од наше мреже и трећим голом примиче Катар на 6:5. Али, та репрезентација ће, услед искчључења Јована Гачевића, рођеног у Црној Гори, сада имати играча мање два минута.

7' - Изузетно спретно је Бенали постигао гол за Катар, на линији од шест метара се бацио у леву страну, а фелширао лопту која је обишла нашег голмана. Али, лукавством узвраћа и Кукић - "са земље" је матирао голмана ривала - 5:4.

6' - Цупара брани шут Капотеа с дистанце, а онда је Радивојевић у контри донео предност Србији - 4:3.

4' - Први гол капитена, 32-годишњег Немање Илића, и то после лепе акције за њега као лево крило. Иако без голмана, "орлови" су одлично одиграли напад, но у одбрани су потом попустили бројчано слабији - Бенали је поравнао "са црте" на 3:3.

4' - Тарек Абдала поново снажним ударцем десном руком постиже гол, а притом је изнудио и искључење, Орбовић ће бити два минута ван терена. Србија ће, уз младог Николића који дебитује на шампионату, играти у нападу "комплетна" - јер нема голмана.

3' - Абдала с позиције левог бекја поравнава резултат, али одмах узвраћа пивот Србије, Пешмалбек - 2:1.

2' - Борзаш је уздрмао оквир гола, али је Радивојевић дошао до лопте и спретно, с позиције десног крила, донео Србији 1:0.

1' - Добра, 6-0 поставка одбрана Србије зауставила је у два наврата уводни напад ривала.

1' - Утакмица је почела! Катар је кренуо са центра у напад.

20.27 - Химна Катара је завршена, а сада, сви загрљени, рукометаши Србије певају "Боже правде", као што химну пева и неколико десетина наших навијача на трибинама.

20.25 - Екипе су изашле на терен у дворани у Катовицама, ускоро ће се интонирати химне, а онда и меч почиње.

20.24 - Подсетимо, победа доноси Србији два бода у другој фази такмичења, можда и пресудна за пласман у четвртфинале, које је важно и због пласмана у квалификације за Олимпијске игре у Паризу 2024.

20.16 - У претпоследњем мечу групе у којој су "орлови", Немачка је декласирала Алжир са 37:21 па је стање на табели пред меч Србије и Катара овако:

20.15 - Подсетимо, Србија на овом мечу, али и у наставку шампионата, игра ослабљена јер је тежу повреду задобио стандардни члан спољне линије наше националне селекције и за њега је, нажалост, такмичење прерано завршено.

Уочи меча

Време на Светском првенству у Шведској и Пољској брзо лети. Рукометаши немају времена да тугују због пораза од Немачке (33:34), јер их већ вечерас (20.30) у трећем колу групе Е очекује дуел са неугодним Катаром.

"Орлови" су свесни да до краја друге рунде не смеју да губе бодове како би се нашли у нокаут фази, тако да победом морају да ставе тачку на први круг, у коме су већ изборили пролазак даље. А морају да победе, тим пре што се резултат из дуела са екипом Валера Ривера преноси у групу 3 друге фазе шампионата.

- Тешко је изгубити онакву утакмицу са Немачком на самом крају, екипа се борила свих 60 минута. Имали смо своје прилике, иако су Немци водили током читавог сусрета. Гледајући видео са утакмице, не могу а да не кажем да сам незадовољан одређеним судијским одлукама, али та утакмица је за нас већ прошлост, од јуче ујутру фокусирани смо само на Катар. Већ после дуела са "панцерима" посалали смо играчима видео-снимке Катара, како би преусмерили мисли са Немачке и били у својим главама усредсређени само на данашњег ривала - истиче за сајт РСС селектор Тони Ђерона.

Приметно је да наша селекција у другом полувремену игра боље у одбрани него у првих 30 минута. Шпанац констатује да су неке ситуације ствар тактике, али и примећује да постоји и могућност психичке баријере код играча, јер преемотивно улазе у меч зато што им је и те како стало да остваре што бољи резултат:

- У другом полувремену смо били у минусу од пет голова, па смо успели да се вратимо у игру. Нашли смо своју агресивност у одбрани у последњих 15 минута утакмице. Тада се и Цупара истакао са неколико кључних одбрана које су нам много помогле. То нам је дало могућност да трчимо мало више, али нам је недостајало још барем два минута до потпуног преокрета. Урадили смо детаљну анализу и извући ћемо поуке из ове утакмице.

Ђерона и те како хвали играче Катара, који ће као и они бити мотивисани да у другу рунду уђу са два бода.

- Веома добро познајем њихове играче. Са многима сам радио у Катару, напредовали су. Тада су то били млади играчи, док су сада окосница репрезентације. Њихова најјача снага је тимска игра. За ово СП припремали су се од августа прошле године, биће врло тешко победити их, али ја верујем у ову екипу и показали смо да можемо са свима да се носимо и свакога да победимо. И прексиноћ смо били близу победе. Борбеност и квалитет Србије су неупитни - наглашава Ђерона.

Богдан Радивојевић истиче да сви жале што нису освојили макар бод против Немачке, али и да немају времена да гледају уназад:

- Време не можемо да вратимо. Добро је то што је све на нама, да и даље имамо шансу да остваримо наш циљ, а то је пласман у четвртфинале. Морамо да се издигнемо из ове ситуације, да против Катара покажемо колико смо јаки као екипа.