ВЕСЕЛИН ЈЕВРОСИМОВИЋ ЗА "НОВОСТИ": Џаба таленти ако нема ко да ради са децом

Ђ.Самоиловић/С.Рајић

04. 09. 2022. у 11:10

СВЕСТАН кроз шта је прошао у данима када је и сам био атлетичар, Веселин Јевросимовић је пре 13 година себи поставио јасан задатак - од сада па надаље, српски спортисти ће бринути само о себи и својим резултатима. Питања инфраструктуре, услова за тренинг и свега осталог, решиће Српски атлетски савез (САС). Деценију и "кусур" касније, ситауција је вероватно онаква какву је Јевросимовић прижељкивао на почетку мандата првог човека наше атлетике.

ВЕСЕЛИН ЈЕВРОСИМОВИЋ ЗА НОВОСТИ: Џаба таленти ако нема ко да ради са децом

Фото: М.Вукадиновић

Медаље су кренуле да се нижу, у последњих 13 година освојено је чак 25 сениорских одличја. Атлетичари више не морају да импровизују и помоћу "штапа и канапа" организују тренинге, као што је то био Јевросимовићев случај, већ могу да уживају у свим благодетима модерних центара у својој држави. Због свега поменутог, Јевросимовић је и те како задовољан, али у разговору за "Новости" поручује да је узлет српске атлетике тек на почетку и да ће нација у будућности све чешће клицати имена наших асова који су на недавном ЕП у Минхену освојили четири медаље.

- Ове четири медаље што смо освојили, то је производ домаће памети и нису никакво изненађење - каже Јевросимовић. - Ми у Српском атлетском савезу улажемо у атлетику већ више од 12 година, ово је спорт који тражи вишедеценијско улагање. Што значи да ако не постоји добра стратегија и јасан циљ, онда у атлетици нема шта да се тражи. То се јасно видело пре 12 година пре него што сам ја дошао на чело САС. Атлетика код нас је малтене посрнула, скоро уништена. Мој тим и ја смо имали веома тежак задатак, прво да уложимо средства и да поставимо циљеве којима тежимо и да чекамо моменат када ће то кренути да даје резултате. Морао бих и да захвалим председнику државе Александру Вучићу и Влади Републике Србије, јер су здушно подржали програм који смо им представили, јер да није било и њихове помоћи не бисмо успели да све то спроведемо.

У ПАРИЗ ПО МЕДАЉЕ

о КАКВА су ваша очекивања од Олимпијских игара 2024. у Паризу?

- У Паризу ћемо бити у борби за више медаља и то је дефинитивно оно што нас очекује на ОИ. Ту интензивно рачунамо на Ангелину, Адријану, Ивану, Армина и остале чија имена не желим да спомињем а који имају и те како шансу ако буду правилно радили и припремали се. Омогућено им је да покажу прстом где год желе на свету и одраде припреме и нико не може да каже: "Нису ми савез или држава дали".

о Шта је била највећа препрека да "краљица спортова" добије статус какав заслужује у Србији?

- Највећи наш проблем је био вратити струку. Имали смо ситуације где су нам тренери масовно одлазили, због лоших услова и примања у друге спортове, у иностранство. Прво је требало вратити струку, џаба нам таленти ако нема ко да ради са том децом. И данас интензивно радимо на побољшању услова за њих, за нас у савезу тренери су главне звезде, а не атлетичари, они су звезде за нацију, али их посматрамо као војнике, док су тренери генерали. Такође, довели смо и стручњаке из иностранства. За спринт је ту стручњак из Швајцарске, за кладиво из Словеније, за дуге пруге Шпанац.

о Како коментаришете и то што су младе Ангелина Топић и Адриана Вилагош на првом сениорском такмичењу стигле до победничког подијума?

- На Ангелини и Адриани је био притисак. Ипак су се од њих две очекивале медаље, знали смо на ком су оне нивоу. Оне су деца још увек, јер читају коменатаре на друштвеним мрежама, писање медија, прво сениорско такмичење, пред 50.000 људи. Атмосфера је била феноменална, Немци су фантастично навијали,права фудбаласка атмосфера. Онда можете да замислите колики је то био притисак на њихове психе да дођу до сребра и бронзе, да није било тога оне би бацале и скакале дуже и више. На крају су направиле подвиг и у својум дисциплинама оне су вундеркинди.

ЗА МОТКУ НЕМАМО ТРЕНЕРА

о ДА ли је ваша лична жеља и нека медаља у скоку мотком будући да је то дисциплина којом сте се бавили?

- У скоку мотком имамо озбиљан проблем. Оно што је нама у овом тренутку неопходно је тренер, стручњак из иностранства, неко ко заиста зна мотку. Ми смо у потрази за њим, али проблем је што их нема... Мени је у аманет да дигнем ту дисциплину, не као председник савеза, већ и као бивши скакач.

о После каријере, одлучили сте се за привреду, где сте остварили велике успехе. Одакле жеља да се вратите у спорт који притом није имао много светлу будућност?

- Знао сам које проблеме носи атлетика, од момента када сам престао да тренирам до тренутка када сам преузео ову улогу, ништа се није променило, већ је и додатно пропало. Мотивација ми је била да то знање и утицај који сам стекао у привреди применим у спорту и пробам да помогнем атлетици. Да је вратим назад и да омогућимо деци оно што ми нисмо имали. И то је реално, што се каже, мени једини мотив. Атлетиком се бавим сваки дан, нисам председник само на папиру. Немам плату, ово радим бесплатно. У животу банку из савеза нисам узео, сва путовања на такмичења, хотеле, плаћам из свог џепа.

о Приметан је инфраструктурни "бум" у градовима широм Србије, где је у целој тој причи Београд?

- Сад смо дошли у ситуацију да не постоји већи град у Србији који нема атлетску стазу, чак је Београд тренутно најгори по том питању. Имамо добар тренажни објекат, стазу поред, али ниједан стадион нема услове за атлетска такмичења. Град је увек био мимо тих дешавања, можда су рачунали да имамо два велика стадиона.

НОВЕ ДВОРАНЕ, МЕЂУНАРОДНИ МИТИНГ

о Какви су даљи планови за развој атлетике?

- Постоји план да се нове дворане изграде у Новом Саду и у Ћуприји. План је и да направимо митинг на отвореном који би имао велики међународни статус, био део Дијамантске лиге. Послаћемо градовима план, па ћемо видети ко да најбољу понуду.

о Очигледно је све то значило и самим спортистима.

- Нико не може да каже "Ја нисам имао услове"..., и ове медаље нису случајност. Улагање и труд уложен у базичан спорт су почели да дају резултате. Ми у последње две године никад више рекорда нисмо имали у пионирским, јуниорским, сенироским категоријама, падали су рекорди стари и по више од 30 година. То говори да кад се правилно улажу средства и гради један спорт то даје резултате.

о Стиче се утисак да вам је атлетика пуно дала у животу, иако сте се по завршетку каријере преоријентисали на предузетништво?

- Атлетика није спорт као што су фудбал и кошарка, нити могу да се те паре зараде. Опет, ја сам пример да могу јер све што сам стекао у бизнису дошло је захваљујући атлетици. И то је тај индиректан утицај и то је оно што је исто лепота атлетике. Јер ви на стадиону морате да у загревању извртите неколико километара, сами, по киши, сунцу, снегу, па онда тренинг. Сећам се - радимо деонице, па станем поред, повраћам од напора и вратим се на терен. Е то је то. Ту вољу и упорност ниједан спорт не може да вам да као атлетика. То је оно што ће вам после у животу, у каријери, помоћи.

о Споменули сте да је ово тек почетак, како видите српску атлетику у будућности?

- Да, доста смо урадили, ал тек треба да радимо и ми смо на самом почетку. Наш циљ је да имамо 15-20 атлетичара који могу да донесу медаљу у сваком тренутку. Е да бисмо ту тимску атлетику оснажили, морамо да унапредимо клубове кроз рад са локалним самоуправама. Јер САС не финансира клуб, већ локална самоуправа и спонзори и то је тако свугде у свету. Клупска атлетика подразумева тимску атлетику. Добра ствар је што су атлетске школе на територији Србије процветале, што је између осталог и део финансирања клуба.

о Да ли постоји једна ствар која вам буди највише поноса када се осврнете на свој руководећи мандат у САС?

- Ја сам по опредељењу технократа, волим да градим. Једноставно, сматрам да цео живот нешто зидате и правите. Сутра кад одете, иза вас ће се бројати шта сте урадили и изградили. Сваки спорт пре свега зависи од инфраструктуре, морате да имате услове и ако немате услове, морате да имате објекте, дворане. Инфаструктура и струка су једини услови за успех у спорту, све остало долази после.

БОНУС ВИДЕО: Детаљ са утакмице Србија - Словенија

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СПЕКТАКЛ У АТИНИ: Олимпијакос би да испише историју, виола да прекине пост без трофеја дуг 23 године!

СПЕКТАКЛ У АТИНИ: Олимпијакос би да испише историју, "виола" да прекине пост без трофеја дуг 23 године!

ГРЧКИ великан Олимпијакос и прошлогодишњи вицешампион Фиорентина бориће се за наслов новог првака Лиге конференција на ''ОПАП арени'' у Атини (21.00). Пиреј је од Атине удаљен само десетак километара, тако да је јасно ко ће имати већу подршку на овом мечу, али улога благог фаворита ипак припада Виоли која се нада да ће бити успешнија него што је био случај пре годину дана у Прагу.

29. 05. 2024. у 07:35

ОВО ЈЕ ИСТИНА О ТЕШКО БОЛЕСНОМ СИНУ: Не, није тачно да је Новак Ђоковић одбио да слави поене

ОВО ЈЕ ИСТИНА О ТЕШКО БОЛЕСНОМ СИНУ: Не, није тачно да је Новак Ђоковић одбио да слави поене

Новак Ђоковић је на Ролан Гарос дошао са додатним теретом, какав га обично није пратио на путу ка великим тениским успесима. Не само да није освојио ниједну титулу у 2024, већ није одиграо ниједно финале. Падале су му и туђе металне флаше на главу, борио се са здравственим тегобама, а онда је неко решио да измисли једну "емотивну причу" која везе са истином нема.

29. 05. 2024. у 16:55

Коментари (1)

ОДБИО ЈЕ НАС! ИГРА ЗА ЊИХ! Хрвате баш погодио списак Србије за ЕУРО 2024, један играч им је трн у оку