АТЛЕТСКЕ ЗВЕЗДЕ ЈУРЕ НОВЕ МЕДАЉЕ И РЕКОРДЕ: Овог петка у америчком Јуџину почиње Светско првенство, Србија са три адута

Стефан РАЈИЋ

14. 07. 2022. у 15:29

СПЕЦИФИЧНА атлетска година се наставља. Љубитељи "краљице спортова" имаће прилику да уживају у још једном великом надметању у овој години. Од 15. до 24. јула у америчком граду Јуџину, држава Орегон, одржаће се планетарно првенство.

АТЛЕТСКЕ ЗВЕЗДЕ ЈУРЕ НОВЕ МЕДАЉЕ И РЕКОРДЕ: Овог петка у америчком Јуџину почиње Светско првенство, Србија са три адута

ФОТО: Танјуг/АП

Публика и гледаоци крај малих екрана сигурно ће видети нове чудесне "летове", невероватне даљаше, најбрже људе на земљи, али и модерне титане како померају споствене границе могућности и коначно успевају да досањају своје снове.

Неке од њих имали смо прилике да видимо на дворанском Првенству света у београдској "Штарк арени", у марту. Како је временска разлика између Западне обале САД и Србије девет сати, сва велика финала током десет такмичарских дана биће у "глуво доба ноћи", односно од 2.00 до 5.00 ујутро.

У Јуџину ће бити чак 1.900 атлетичара. из укупно 192 земље, од којих ће бити и троје из наше земље: Ивана Вулета, Милица Гардашевић и Бошко Кијановић. Од 43 индивидуална победника, њих 37 имаће прилику да брани светску круну освојену пре три године у Дохи, док ће наступити и 42 златних спортиста са прошлогодишњих Олимпијских игара у Токију.

Иако се од 2019. мапа у неким дисциплинама значајно променила, нека добро позната имена у својим богатим ризницама трофеја и одличја немају звање светског шампиона. Тако ће двојац који последњих неколико година доминира својим дисциплинама, Арманд Дуплантис (скок с мотком), и Рајан Краузер (бацање кугле), циљати планетарну круну.

Оно што је посебно занимљиво јесте то да ће све бити крцато од домаћих такмичара.

Атлетичари из САД на свом тлу не само да ће попуњавати број него су готово свим дисциплинама главни конкуренти за највиши степеник победничког постоља. Куриозитет је да се крајем јуна изборно такмичење за Светско првенство одржало управо на стадиону на којем ће се водити битке за медаље, па су због тога стекли одређену предност у односу на остале конкуренте.

НАЈБРЖИ ЉУДИ НА ПЛАНЕТИ УВЕК АТРАКТИВНИ

ОТКАКО се по многима највећи спринтер свих времена, Јусеин Болт,  повукао 2017, "краљица спортова" трага за његовим правим наследником. Тако ће конкуренција на 100 метара бити никад жешћа. "Рат" између Јамајканца и Американаца чини се да је на најнижем могућем нивоу. Једини који ће из земље Боба Марлија имати прилике да се умеша у борбу за медаљу биће Јохан Блејк, а некада су за њих биле резервисане све три медаље.

Још један кандидат да помрси конце домаћим надама је Италијан Марсел Ламонт Џејкобс, који je рођен у САД, у Ел Пасу (Тексас). Иако се олимпијски шампион из Токија прошле године такмичи под заставом "азура", због мајке, и он ће се наћи на "домаћем" терену.

ФОТО: Танјуг/АП

Ипак, главну реч очекује се да води домаћи тројац: Трејвон Бромел, Кристијан Колман (бранилац круне, који је имао проблема у претходне три године због допинга, па је у периоду од 18 месеци од 2020. до 2021. био суспендован), и Фред Керли. Управо је он тренутно власник најбржег резултата у овој години (9,76) и то на изборном такмичењу за СП, на стази у Орегону. Овај 27-годишњи спринтер је 2019, у Дохи био бронзани на 400 метара, а одмах потом се пребацио на "стотку", што се испоставило као пун погодак, јер на овој дистанци има сребро са ОИ у Токију и сада је главни фаворит за злато.

У женској конкуренцији на 100 метара, за разлику од мушке, коло воде Јамајканке. Три убедљиво најбрже даме на планети долазе из ове земље: Елејн Томпсон-Хера, Шели-Ен Фрејзер-Прајс и Шерика Џексон. Последње наведена има готово истоветну причу као њен колега Керли. Такође, има бронзу са СП 2019. на 400 метара. Ипак, од ње се очекује да буде "трећа виолина", јер се више очекује њене две земљакиње, које су тренутно "краљице" брзина. Невероватна 35-годишња Шели-Ен од 2009. из Берлина на шест планетарних првенстава има чак четири златне медаље, уз то долази на надметање са најбржим остварењем ове сезоне на свету.

ФОТО: Танјуг/АП

Своју реч имаће да каже и Елејн, током прошле године запрепастила је све када је зауставила штоперицу на 10,54 што је само пет стотинки спорије од "немогућег" рекорда који је поставила Флоренс Грифит-Џојнер. Зато уколико буду у својим најбољим издањима, могућа је трка испод 10,60, што би за женске стандарде било феноменално.

КО ЈЕ НОВИ БОЛТ

ПОДЈЕДНАКО добар Болт је био на 200 метара, али ову дисциплину није претерано волео због кривине. Са повредом Ахилове тетиве, коју је имао у једном моменту пред крај каријере, маскимално ју је избегавао. Управо би на овој дистанци могао да добије свог правог наследника. Ерион Најтон задивио је цео свет када је на почетку сезоне на отвореном истрчао четврто време икада (19,49). Притом, овај дечкић који је у јануару напунио 18 година, бржи је од славног Јамајканца када је он био у тим годинама.

ФОТО: Танјуг/АП

Амерички вундеркинд пажњу на себе је скренуо још током прошле сезоне. У пакленој конкуренцији на државном изборном такмичењу оборио је Болтов светски рекорд за старије јуниоре (до 20 година), притом се квалификује за ОИ у Токију, што га је учинило најмлађим атлетичаром у експедицији, и тамо заузео четврту позицију. Уз то, успео је да истрчи 100 метара испод 10 секунди (9,99), али са недозвољеним ветром, па је тај резултат обрисан.

Ипак, нема сумње да ће већ у некој наредној прилици то успети да учини, иако му "стотка" није примарна дисциплина. Чини се да је за овог спринтера из Тампе само небо граница, а због тога он ће бити један од звезда предстојећег надметања. Главног конурента имаће у лику Ное Лајлса. Победник од пре три године у Дохи, занимљиво, има лични рекорд спорији за једну стотинку него Најтон, па ће морати да буде на апсолутном врхунцу ако жели да задржи круну.

РЕКОРДИ НА ПРЕПОНАМА КАО ОД ШАЛЕ

НИШТА мање узбуђења неће донети и такмичења на 400 метара са препонама у обе конкуренције. У мушкој на овој дистанци тренутно је на снази "златно доба". Карстен Вархолм прошле године је из надметања у надметање спуштао границу све ниже и ниже. Све је кулминирало невероватном трком у Токију. Не само да је норвешки Викинг истрчао 45,94 него је за собом повукао и Бенџамина Раија и Алисона дос Сантоса, па смо добили најбржу трку у историји. Сада, поново ће исте фаце водити битку за злато. Вархолм ће имати додатни мотив да дође до хет-трика, јер је на претходна два СП, у Лондону 2017. и Дохи две године касније, долазио до најсјајнијег одличја. Ипак, питање у каквој је форми 26-годишњак, јер је повреду доживео у зао час. Пре мање од месец дана после прве препоне у трци Дијамантске лиге у Рабату ухватио се за задњу ложу и одустао. Биће занимљиво видети колико је успео да се опорави и да ли је успео да ухвати оптималну форму. То ће покушати да искористи домаћа нада Раи. Американац ће сигурно бити "нашпанован" да пред својим навијачима прекине низ пораза у финалима од Вархолма. Из прикрајка не треба отписати ни Дос Сантоса, који је помало у сенци ове двојице надомак некадашњег светског рекорда који је до прошле године држао Кевин Јанг.

Ухватила лопова па остала без СП

НАЈБОЉА бацачица кладива Анита Влодарчик неће учествовати у Јуџину, јер је повреду мишића задобила када је лопов покушао да јој украде ауто. Инцидент се десио прошлог месеца у Варшави, а иако га је Пољакиња савладала једном руком и предала полицији, то је платила повредом и операцијом. Нажалост, не само да светска рекордера није у стању да јури пету златну медаљу са СП него неће бити ни спремна за ЕП у Минхену, у августу.

И у женској конкуренцији на 400 метара са препонама светски рекорди још су чешћа појава. Пут ка томе утрла је Далила Мухамад. Американка је на прошлом СП до злата стигла померајући границу снова на 52,16. Друго место заузела њена земљакиња Синдни Меклафлин са тада трећим резултатом свих времена 52,23 секунде. Ипак у ове три године, сада 22-годишњакиња показала је да је она неприкосновена "краљица" ове дисциплине, прошле године у на ОИ у Токију постала је прва дама која је истрчала 400 препоне испод 52 секунде (51,46) и доминантно дошла до злата. Оно што је чини првом фаворитикњом је то што је на истој стази на којој ће и сада трчати на СП, крајем јуна на државном изборном такмичењу штоперицу зауставила још брже (51,41). То јој никако не даје за право да се опусти, јер је Фемке Бол спремна то да искористи. Холанђанка, која је шест месеци млађа од Меклафлинове, крупним корацима гази ка њој. Иако ове сезоне нема резултат на 400 препоне, успела је да 31. маја на митигу у Острави (Чешка) истрчи светски рекорд на 300 метара са препонама, а остварење од 36,86 било је 1,3 секунде брже него претходно најбоље које је држала Зузана Хејнова. Зато ће Орегон, с озбиром на младост и Синди и Фемке, бити тек прво поглавље у њиховом вероватно вишегодишњем ривалству.

Електрично и експлозивно биће и на 110 метара са препонама. У мушкој конкуренцији све очи упрте су у једног човека - Девона Алена. Њему ће ово СП бити последње такмичење у каријери. Наиме, Американац је већ потписао уговор са НФЛ екипом Филаделфија Иглс и у наредне три године играће на позицији хватача. То није необично, јер му је амерички фудбал заправо прва љубав, који је активно играо док је био у средњој школи, али се после преоријентисао на атлетику. Од септембра испуниће свој сан и заиграти спорт са јајастом лоптом у најјачој лиги на свету. Ипак, пре тога 27-годишњак жели да опроштај од "краљице спортова" украси не само златном медаљом на планетарном шампионату него и светским рекордом. Нашао се надомак њега почетком јуна када је у Њујорку истрчао 12,84, само четири стотинке спорије него Аријес Мерит.

За разлику од мушке, у женској конуренцији постоје две такмичарке које претендују на трон, на којем никада нису биле. Прва је Џасмин Камачо-Квин, прошлогодишња шампионка са ОИ. Оно што је занимљиво, иако је рођена у САД и одрасла на тлу Америке у Јужној Калифорнији, на такмичењима наступа под заставом Порторика, због своје мајке. Ово ће јој бити прво учешће на СП, а ове сезоне победила је на осам од девет трка на којима је учествовала. Друга, је домаћа нада и светска рекордерка у овој дисциплини Кендра Харисон. Сигурно је у "својој кући" жељна освете за пораз у Токију 2021.

ДВОЈАЦ ЦИЉА ПРВА ЗЛАТА

АКО би вам неко поставио квиз питање ко никада досад није освојио златне медаље на СП, а у понуђене одговоре ставио Арманда Дуплантиса и Рајана Краузера, вероватно бисте помислили да је нека грешка. Овај двојац, иако је доминантан и притом су светски рекордери у својим дисциплинама, никада нису стајали на највишем степенику победничког постоља шампионата света. Свакако им није помогло ни одлагање у виду пандемије вируса корона, која је ово надметање померила за годину дана, па су морали да чекају још 365 дана да дођу до нове шансе за злато.

ФОТО: Танјуг/АП

 

 

Популарни "Мондо" у скоку с мотком одавно се такмичи сам са собом. Нажалост, толико је успешан да нико није ни близу да га угрози, а поиграва се са историјом скоро сваки пут када се нађе на залетишту. У Београду се дворанском СП у "Штарк арени" винуо у небо, прескочивиши висину до 6,20 метара, а недавно је на домаћем буњишту у Стокхолму прескочио 6,16, што је највише у историји када су у питању такмичења на отвореном. До сада, 22-годишњи Дуплантис само једном је имао прилике да учествује на планетарном шампионату у Дохи 2019, а тада је освојио сребро са истом висином као и победник, Сем Кендрикс (5,97), али је он то учинио из мање покушаја. То му је, заправо, последње надметање са којег се вратио а да око врата није стајало најсјајније одличје. Тај низ могао би наставити у другом дому - САД. Арманд је рођен у Лафајету (Луизијана), одрастао у Америци, стога ће у публици сигурно бити доста пријатеља који ће га здушно подржавати.

ФОТО: Танјуг/АП

Пре три године Рајан Краузер био је невероватно близу да своју ризницу обогати златном медаљом са СП. У последњем покушају у томе га онемогућио Џо Ковач, бацивиши куглу само центиметар даље од свог земљака. Овај колос сада је спреман за освету и искупљење. У међувремену, постао је лига за себе. Добацио је до даљина које нико никада није и успео је да обори рекорд Рендија Барнса, који је стајао пуну 31 годину за 25 центиметара (23,12 - 23,37 метара). До почетка ове сезоне преко 22 метра бацао је нестварна 163 пута, што је трећина хитаца у целокупној историји преко те дистанце. Бољу прилику од ове вероватно неће имати, јер je Јуџин удаљен око сат и по времена вожње у односу на Портланд, у којем је рођен. И овога пута, у намери да дође до злата пред Џоа, покушаће да га спречи Новозеланђанин Томаш Волш, бронзани са СП 2019. У конкуренцији за неку од медаља налази се и нови планетарни првак у дворани Бразилац Дарлан Романи, који је у марту у Београду изненадио фаворизованог Краузера. Стога, нема сумње да ће злато бити вероватно најскупље у историји бацања кугле.

РЕКОРДИ КОЈИ СТОЈЕ НАЈДУЖЕ

ПРОШЛЕ године у мушкој конкуренцији пала су два светска рекорда која су била на снази три деценије. Карстен Вархолм оборио је рекорд Кевина Јанга (46,72) на 400 метара препоне, који је стајао скоро 29 година, док је Рајан Краузер у бацању кугле "прешишао" Рендија Барнса, чији је хитац био на врху листе чак 31 лето! Ипак, два рекорда за сада су "недодирљива". Јурген Шулт за Источну Немачку бацио је диск 74,08 метара још давне 1986, а исте године Јури Седјук је кладиво катапултирао на даљину од 86,74 метра. У 30. годину ускоро улазе и достигнућа Американца Мајка Пауела у скоку удаљ (8,95 метара) са СП у Токију 1991, затим "летећег" Кубанца, Хавијера Сотомајора у скоку увис (2,45) из 1993, као и Јана Железног у бацању копља од 98,48 метара, још из 1995.

У женској конкуренцији делује да ће неки рекорди стајати "вечно". Када бацимо поглед на ближу историју, једино су Јулимар Рохас у троскоку и Далила Мухамад у 400 метара са препонама успевале да сруше границе који су стајали дуже од деценију. Венецуеланка је прошле године надмашила Инесу Кравец, чији је резултат од 15,50 метара стајао још од 1995. Американка је 2019. оборила рекорд Рускиње Јулије Печонкине, који је био ненадмашан од 2003. Много је "врхунских" резултата постизано током осамдесетих година прошлог века, за које се сумња да су остварени под утицајем недозвољених супстанци.

Због патика без скока удаљ

ЈУЛИМАР Рохас без премца је најбоља троскокашица на планети. Прошле сезоне одлучила је да се мало више посвети скоку удаљ, а ове је "добацила" до респектабилних 6,93, у јуну у Гвадалахари. Ипак, тај резултат који би био међу десет по вредности на свету у даљу, као и норма да се такмичи и у овој дисциплини, поништен је од стране Светске атлетике због неадекватне обуће. Наиме, Венецуеланка се такмичила у патикама чија је дебљина ђона била већа од дозвољене. За скок удаљ то је 20 мм, док је у троскоку 25 мм, а тај превид значи да ће Ивана Вулета имати конкуренткињу мање.

Најдужи је засад Чехословакиње Јармиле Хратохвилове на 800 метара, у времену од 1.53,28 минута из 1983. Потом следи из Источне Немачке Марита Кох на 400 (47,60 секунди) из 1985, у бацању кугле две године касније Наталија Лисовскаја (СССР) добацила је 22,63, а те 1987. и Бугарка Стефка Константинова прелетела је летвицу у скоку увис на висини од 2,09.

Током 1988. на сцену су ступиле Галина Чистјакова (СССР) у скоку удаљ са 7,52 метара, Габријела Реинх (Источна Немачка) у бацању диска са 76,80 метара, као и краљица брзине Флоренс Грифит-Џојнер на 100 и 200 метара, са ненадмашних 10,49, односно 21,34 секунде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРУКА! Ево шта је Никола Јокић доживео након што је са Денвером остао без шампионске титуле

БРУКА! Ево шта је Никола Јокић доживео након што је са Денвером остао без шампионске титуле

Никола Јокић није успео да оствари основни циљ за сезону 2023/2024 - од нове НБА титуле нема ништа, јер је с Денвером испао у полуфиналу Западне конференције, за шта се Минесота побринула у нестварној мајсторици. Али, по завршетку тог меча, ка српском асу је "дрвље и камење" полетело од бившег другог пика са драфта, а сада тренера.

20. 05. 2024. у 21:49

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (2)

НОВАК ЂОКОВИЋ ОВО УОПШТЕ НИЈЕ ХТЕО! Пореметили се Нолетови планови