ЗВЕЗДА ПОБЕДИЛА ПАРТИЗАН! Какав "вечити дерби" у АБА лиги, какав тријумф црвено-белих

Часлав Вуковић

28. 01. 2024. у 21:31 >> 18:23

КОШАРКАШИ Црвене звезде победили су Партизан са 88:86 (28:15, 27:23, 17:18, 16:30) у АБА лиги, а јунак тријумфа био је Јаго дос Сантос који је на три секунде до краја погодио за тријумф.

ЗВЕЗДА ПОБЕДИЛА ПАРТИЗАН! Какав вечити дерби у АБА лиги, какав тријумф црвено-белих

Бразилац је храбрно кренуо од свог коша, залетео се у рекет ривала и успео је да погоди, иако је поред њега био Ален Смаилагић.

Али, каква је то бла утакмица, какав дерби. Било је свега у "Арени" и великог вођства (чак +21 за црвено-белих), и доста тензија, техничких, неспортских, али на крају тријумф су однели домаћини у заиста лудој завршници.

Ово је био четврти вечити дерби ове сезоне, али је у њему било највише нервозе. Ипак, то је нормално за једну оваку утакмицу, посебно када је улог велики као што је то био овај.

Меч је Звезда отворила практично исто као и онај у Евролиги 4. јануара када је без стекла двоцифрену предност коју је чувала до краја утакмице. Сада није успела да је сачува, но успела је да победи.

Вицешампион АБА лиге је одиграо веома добро прво полувреме, па је на пауту отишао са 55:38. У том делу се истакао Адам Ханга са 12 поена. Са много већом агресивношћу је ушао Партизан у друго полувреме, али Звезда је у трећем кварталу успела да задржи високу предност - 72:56. Тада је доминирао Џоел Боломбој који је у том кварталу имао чак четири закуцавања.

Чинило се да ће та разлика бити довољна да домаћин мирну приведе утакмицу крају. Ипак, црно-бели су почели да играју сјајно, кренуо је и шут за три поена, па су мало по мало почели да топе разлику.

На крају се све решавало у пенал завршници. Невероватан потез је урадио Гедраитис на 11 секунди до краја, фаулирао је Нанелија на шуту за три поена при резултату 86:83. Он је сва три пута био прецизан. Потом је Јаго узео лопту, претрчао терен и успео да погоди после продора и тако донесе победу Звезди.

Мало је фалило да Партизан избори продужетак, Аврамовић је са центра шутирао, лопта се одбила до Нанелија који је погодио, али време је истекло.

Црвено-бели су сада скоро па обезбедили предност домаћег терена пред плеј-оф, пошто има учинак 16-2, црно-бели су на 13-5. Утеха за госте може да буде та да имају бољи међусобни учинак због победе у првом сусрету (98:87).

Најефикаснији код победника био је Адам Ханга са 15 поена, док је Џоел Боломбој уписао дабл-дабл од 15 поена и 13 скокова. На другој страни Џејмс Нанели је бројао до 19, пратио га је Френк Камински са 18.

Не пропустите:

"ДЕЛИЈЕ" СЛАВЕ БРАЗИЛЦА! Овако је Јаго Дос Сантос дао кош и Звезди донео драматичну победу над Партизаном у дербију (ВИДЕО)

КАКВА СЦЕНА! Ево шта је Жељко Обрадовић урадио чим су судије прогласиле да је Звезда победила Партизан

"ХВАЛА ЧОВИЋУ!" Ево заштои је Јанис Сферопулос решио да "прекине" конференцију за штампу после победе Звезде над Партизаном

"ТАРГЕТИРАТИ ЈЕДНОГ ИГРАЧА..." Жељко Обрадовић и реакција на агресивност Зека Ледеја на дербију, а како је тек описао Звездину победу!

"ДЕЛИЈЕ" ГЛЕДАЈУ И НЕ ВЕРУЈУ: Ево шта је Лука Дончић урадио током вечитог дербија Звезда - Партизан (ФОТО)

НАСРТАЛИ ЈЕДНИ НА ДРУГЕ! Вечити дерби Црвена звезда - Партизан обележио сукоб кошаркаша (ВИДЕО)

"ДРАГИ НАВИЈАЧИ, УПРАВО СТЕ..." Вечити дерби Црвена звезда - Партизан почео инцидентом

ОВО СЕ НЕ ПАМТИ: "Делије" звиждале играчу Црвене звезде пред вечити дерби - грешком!

АБА лига, 18. коло - статистика

Црвена звезда - Партизан 88:86 (28:15, 27:23, 17:18, 16:30)

Београд - Дворана: "Штарк арена"; Гледалаца: 18.796; Судије: Пукл, Обркнежевић, Радојковић

Црвена звезда: Смарт 4, Теодосић 7п, 5ск, Ханга 15, Давидовац 5, Митровић 6, Лазић 3, Тоби, Боломбој 14п, 13ск, 2ас, 1бл, Недовић 11п, 4ас, Гиедраитис 10, Гилеспи, Дос Сантос 13п, 4ск, 3ас

Партизан: Ледеј 13п, 6ск, 2ас, 2ук, 4из, Аврамовић 13п, 4ас, 2ук, 3из, Копривица, Пантер 14, Смаилагић, Јарамаз 2, Нанели 19п, 4ас, Трифуновић, Доужер 7п, 4ас, Понитка, Камински 18п, 5ск, Кабокло

Четврта четвртина: Црвена звезда - Партизан 88:86

40' - Јунак је Јаго дос Сантос који се храбро залетео на одбрану Партизана и успео је да да невероватан кош.

40' - Пантер је фаулирао Недовића на 16,7 секунди до краја. Бек црвено-белих је такође био половичан. Невероватан потез Гедраитиса, направио је фаул над Нанелијем и то на шуту за три поена. До краја је остало 11,5 секунди. Сва три је погодио бек гостујућег тима.

40' - Звезда је изгубила лопту и оставила ривалу прилику да дође до изједначења на 20,9 секунди до краја утакмице. Направио је Јаго фаул над Аврамовићем који ће имати два слободна бацањем, а до краја је остало још 17,2 секунде. Репрезенатативац Србије био је половичан са линије пенала.

40' - Мало је фалило да Гедраитис погоди преко табле. Пошто није дао кош имаће два слободна бацања. Литванац је оба пута био сигуран. Какав шут је погодио Аврамовић. Погодио је преко руке тројку са веома високоим луком.

39' - Пантер је изнудио фаул за три слободна бацања. Капитен црно-белих био је све три пута прецизан.

38' - Црно-бели су на једноцифреном минусу после тројке Аврамовића. Уводе црно-бели меч у неизвеснот. Ипак, домаћин је прекинуо серију гостију после украдене лопте и поена Недовића. Све погађа Партизан сада с поља. Нову тројку је дао Камински.

37' - Удваја Звезда центра Партизана, то црно-бели користе и постигли су четири тројке у кратком периоду. Последњу је дао Пантер и то је натерало Сферопулоса да затражи тајм-аут.

36' - Камински је после погођене тројке дошао до 15 поена. Јаго се лепо изборио за позицију и дошао до нових поена, сада је и он двоцифрен са 11 поена.

34' - Добар напад црно-белих и другу тројку заредом је погодио Нанели. Јаго се вратио на терен и изнудио је фаул Аврамовића за слободна бацања. Звездин Бразилац је оба пута био сигуран.

33' - Тројку је погодио Нанели који је остао потпуно сам и тај поклон је прихватио. Боломбој доминира у другом полувремену. На другој страни Камински долази до нових поена.

32' - Остао је Ханга сам на шуту за три поена и био је прецизан. То је био његов трећи погодак ван линије 6,75.

31' - Није Недовић погодио два шута у четвртом периоду. Најпре је промашио тројку, а потом и полудистанцу. Ни Партизан први напад није искористио, досуђене су три секунде у рекету Смаилагићу.

Трећа четвртина: Црвена звезда - Партизан 72:56

После 3. четвртине, Звезда је и даље боља у шуту (65% наспрам 53% за два, а 45% наспрам 14,3% за три). Црно-бели су се приближили у скоковима, ту сада заостају само један (20-21), али и даље "губе" у асистенцијама (14-7), поенима из рекета (24:30) и поенима из контри (4:11). Индивидуално, Ханга и поред серије промашаја у трећој четвртини предводи Звездине стрелце (!2 поена), колико је убацио и разиграни Боломбој, а Ледеј (!3), Нанели (10) и Камински (10) госте.

30' - Изборио се Пантер за два слободна бацања. Погодио је оба, али на другој страни Боломбој поново закуцавањем поправља промашај.

30' - Треће закуцавање Боломбоја, сада после додавања Теодосића. Сада је и Сферопулос зарадио техничку због приговора код судија. Ледеј је погодио са црте.

Судије су доделиле техничку грешку Звездином тренеру, јер је закорачио мало на паркет нервирајући се због једне одлуке арбитара. А како је та техничка грешка досуђена делић секунде пре него што је у контри Партизана Нанели постигао тројку, она је поништена, што је веома изнервирало тренера гостију, Жељка Обрадовића.

29' - Добру утакмицу игра Камински који је дошао до 10 поена. Аврамовић је продором напао Хангу и успео је да дође до лаких поена.

28' - После њега тројку је погодио и Недовић и одмах је Обрадовић морао да затражи тајм-аут. Аврамовић није успео да врати тројку, а Боломбој на другој страни још једном закуцава.

27' - Ледеј је тек из 13. покушаја промашио слободно бацања. Гедраитис је други пут на мечу био прецизан ван линије 6,75.

26' - Сјајна акција гостију. Пантер је видео да Аврамовић утрчава иза леђа одбране, проиграо га је за лаке поене. На другој страни Боломној је снажно закуцао после промашаја Недовића.

25' - Доужер је завршио утакмицу пошто је направио пет прекршај. Звезда је постигла само два поена у трећем кварталу и мора тајм-аутом да реагује Јанис Сферопулос. Добио је техничку Жељко Обрадовић. То је искористио Теодосић и погодио бацање.

24' - Велики проблем за Партизан је то што је Доужер направио четврти фаул. Вреди истаћи и да Пантер има три. Подигли су црно-бели агресивност и Звезда веома тешко организује нападу. Због тога се Теодосић вратио у игру. Камински се изборио два бацања. Камински е добио ударац у лице и Дужер је ушао да изеде пенале, али као и претходна два пута и сада је био половичан.

23' - Јаго је од коша до коша кренуо и успео да погоди. Нанели је покупио промашај Доужера и успео је да поентира.

22' - Прву тројку погодио је Пантер и то преко Боломбоја. Веома тежак шут је успео да убаци капитен црно-белих.

21' - Нанели није погодио тројку на старту трећег кварталу. Истом мером узвратио је Гедраитис који такође није био прецизан ван линије 6,75.

Друга четвртина: Црвена звезда - Партизан 55:38

Звезда је добила и другу деоницу (27:23) а притом је остала боља од црно-белих у већини параметара. За два поена је шиутирала са 73,3% успешности (њен ривал са 50%), за три поена Звезда је погађала са 53,8% прецизности (7/13), а Партизан је дао само једну тројку из шест покушаја (16,7%). Гости су били бољи са линије пенала, 17/19 (89,5%) наспрам 12/16 црвено-белих (75%). Звезда је бла успешнија у скоковима (14:9), асистенцијама (10:5), освојеним лоптама (4:3), као и поенима из рекета (22:14) и из контранапада (9:3).

Појединачно посматрано, Адам Ханга је био најефикаснији у домаћем табору (12 поена), а пратили су га Теодосић и Митровић са по шест. Код Партизана, Ледеј је постигао 11 (све са линије пенала), а Камински и Нанели по осам поена.

20' - Пантер је прве поене постигао тек у финишу првог полувремена. И он је то урадио под фаулом. Пантер је погодио и бацање. На искуствно је Теодосић извукао три слободна бацања и сва три пута је био прецизан.

20' - Лепо је Нанели пробио и поентирао под фалуом Бранка Лазића. Додатно бацање ће извести после тајм-аута Јаниса Сферопулоса. Сигуран је био и са линије пенала. Побегао је Митровић Кабоклу и успео је да поентира под фаулом, али он није погодио слободно бацање.

19' - Доужер је био половичан са линије пенала. На другој страни Митровић је оба пута био прецизан. Ледеј не промашује слободна бацања.

18' - Смарт је искористио то што је ривал у бонусу и изнудио фаул Пантера. Оба пута је био сигуран са линије панала. Доужер још једном погађа са полудистанце. Заиста је мајстор ових шутева.

17' - Сјајан напад Звезде. Јаго за Боломбоја, овај је видео како Митровић утрчава испод коша и лако је завршио на други обруч. Ледеј је на осам поена и свако је дао са линије пенала.

16' - Прво појављивање Смарта на терену и одмах поени. Направио је леп цик-цак корак и успео је да поентира. Морао је тајм-аут да затражи Жељко Обрадовић.

15' - Доужер је промашио прво бацање за Партизан. Добар напад Звезде који закуцавањем завршио Давидовац.

14' - Опет је Ханга погодио далеку тројку. Добру утакмицу игра Мађар. На другој страни Камински мучи одбрану ривала. Ханга на другој страни наставља да погађа.

13' - Аврамовић се у стрелце уписао са линије пенала. Везао је Партизан четири поена, Камински се опет добро позиционирао и дошао до нових поена.

ДУЕЛ Френк Камински и Адам Ханга/ФОТО: М. Вукадиновић

12' - Мала фрка на "вечитом дербију". Ледеј је одгурнуо Недовића. Замсетало је то Теодосићу и Недовићу који су мало бурније реаговали. Судије су потом гледали снимак и донели одлуку да покажу неспортски фаул Ледеју, а Теодосићу техничку. Из свега тога Звезда је профитирала са пет поена, док је Партизан постигао само један.

11' - Добра финта Нанелија којом се ослободио Гилеспија и дошао је до нових поена крилни играч Партизана. Шта се ово десило? Недовић је промашио зицер, Партизан је кренуо у напад, али је Гилеспи украо лопту и напад домаћег тима је Ханга завршио закуцавањем.

Прва четвртина: Црвена звезда - Партизан 28:15

Звезда је у првој четвртини шутирала савршених 5/5 за два поена (Партизан 3/8), а била је боља и за три (5/7, наспрам 1/5 гостију). Успешнији су црвено-бели били и у скоковима (6:4) и у асистенцијама (3:2) и у освојеним лоптама (1:0), а нарочито у поенима из рекета (10:4). Индвидуално посматрано, Звезда је имала чак осморицу играча који су постигли поене (највише, по пет, Гедраитис и Дос Сантос), док су се у црно-белом табору само четворица уписала у стрелце, а предводе их Ледеј са шест и Камински са четири поена.

10' - Вратио се Теодосић у тим и у меч се увео погођеном тројком. Промашио је први шут, али је други погодио. Ледеј не промашује бацања, тренутно је на 6/6. Фантастична асистенција Теодосића за Давидовца који је погодио шут ван линије 6,75.

9' - Недовић је био половичан са пенала. Ледеј наставља да погађа слободна бацања. Сада је Недовић оба пута био сигуран са црте.

8' - И Партизан је погодио прву тројку преко Нанелија. У стрелце се после продора уписао и Ханга. Камински се опет добро снашао под кошем и дошао је до нових пена.

7' - Потом је Гедраитис поентирао у контри након што је Звезда украла лопту. Камински је из офанзивног скока поентирао, а онда Јаго протутњао кроз рекет ривала за лаке поене.

6' - Прва слободна бацања на овом мечу извео је Лука Митровић, али је оба пута био непрецизан. Ледеј је на другој страни оба бацања погодио. Успео је Јаго лако да реши пресинг и проигра Боломбоја за лако закуцавање.

5' - Боломбој је први играч Звезде који је поентирао за два у редовима домаћег тима. Мало нервозе на терену приликом фаула Пантера над Лазићем. Ипак, све се брзо средило и утакмица ће бити настављена након телевизијског тајм-аута.

3' - Три тројке домаћих и Јаго је био прецизан ван линије 6,75. Али, Доужер погађа карактеристичан шут - са полудистанце.

2' - Партизан први напад није реализовао. Кевин Пантер је промашио шут са полудистанце. Гости ни други напад нису искористили, Доужер је нагазио аут линију. Нову тројку за домаће постигао је Лазић.

1' - Истицало је време за напад и морао је да шутира Гедраитис који је успео да погоди тежак шут и то за три поена.

Црвена звезда меч почиње у петорци: Јаго дос Сантос, Бранко Лазић, Рокас Гедраитис, Лука Митровић и Џоел Боломбој. За Партизан дуел крећу: Пи Џеј Доужер, Кевин Пантер, Урош Трифуновић, Ален Смаилагић и Бруно Кабокло.

18.22 - Навијачи Звезде који нису звиждали Смарту и сами се питају - како је могуће да се нешто овако дешава...

18.15 - Несвакидашња ситуација! "Делије" су пред меч звиждале кошаркашу Звезде. Наиме, на паркет је истрчао најновији члан црвено-белих, Џавонте Смарт, а како није био у дресу (већ црној мајици и обичној тренерци), имајући у виду да из даљине прилично подсећа на капитена Партизана Кевина Пантера, поједине Звездине присталице су га најпре извиждале. Када је почео да им маше, они који су направили грешку брзо су се извинили - аплаузом.

17.55 - Пред излазак на паркет, црвено-бели су свом центру Боломбоју пожелели срећан 30. рођендан.

Уочи меча:

Црвено-бели су на почетку ове године, тачније 4. јануара такође као домаћини победили црно-беле са 88:72 у Евролиги и тако остварили први тријумф над вечитим ривалом након два пораза у уводномделу сезоне.

Изабраници Жељка Обрадовића су славили у првом окршају у Европи (88:86), али и у АБА лиги (98:87) и нови евентуални тријумф би им много значио у борби за прво место на крају лигашког дела.

Звезда је тренутно лидер са учинком 15-2, док клуб из Хумске има 13-4. Јасно је да тим Јаниса Сферопулоса уколико победи прави велики корак ка обезбеђивању пол позиције.

И једног и другог тренера може да радује то што ће имати практично комплетан тим на располагању. У Партизану су сви спремни, док код црвено-белих ван састава ће бити само Никола Топић. Милош Теодосић се опоравио од повреде и требало би да игра на овој утакмици.

Екипе у различитим расположењима улазе у овај меч. Црно-бели су у Евролиги победили Жалгирис, док је Црвена звезда изгубила од последњепласираног тима елитног такмичења - Албе.

БОНУС ВИДЕО: Топ 10 најбољих поентера у НБА