ХАУБИЦА ХАУАРД: Звезда није могла да се одбрани од убојитог америчког оружја у арсеналу Басконије

В. Прерадовић

18. 01. 2024. у 23:05

ПОСТОЈЕ оружја од којих нема одбране. Басконија је у „Арену“ унела једно разорно, феноменалног Маркуса Хауарда који је изрешетао Звезду за другу победу тима из Виторије над црвено-белима. Другу и за њиховог доскорашњег тренера Душка Ивановића - 91:90.

Црвено-бела кореографија на трибинама инспирисала је играче у тим бојама. Теодосић је због повреде задње ложе правио друштво председнику клуба Човићу, али ни одсуство вође није зауставило хорду. Док је цупкао у ритму навијачког скандирања, видело се да кључа бразилска крв Дос Сантоса. Прокључала је у првој четвртини, у којој је одапињао далекометне стреле са своје висине од 175 центиметара и обилазио као чуњеве на полигону противничке центре приликом преузимања у одбрани.

Није било ни Недовића, али ни проблема. Патике главне бековске претње попунили су Лазић, Давидовац, Ханга и новајлија Смарт, који је имао деби какав се није очекивао од момка који је први пут у Европи, са само једним тимским тренингом. Наштелован на амерички „један на један“ стил, убацио је девет поена за свега седам минута, на одушевљење навијача.

У нападу је све ишло као по лоју, у одбрани је превише шкрипало. Басконија је у првом полувремену имала чак девет офанзивних скокова и директно их претварала у кошеве. Звезда јој је допустила сувише отворених позиција ван тројкашке линије, што екипа таквог шутерског квалитета прихвата као најлепше новогодишње поклоне. Хауарду није сметала дуга пауза да у уводу другог полувремена лансира два пројектила са свемирске станице и за трен ока поништи све што је Звезда радила у претходна 24 минута.

МИНУТ ЋУТАЊА ЗА ДЕКИЈА

БУКА у „Арени“ претворила се у муклу тишину када је официјелни спикер најавио минут ћутања за преминулог Дејана Милојевића.

Велики Деки је водио многе битке против Звезде, али је својим ставом, поштењем и борбеношћу зарадио поштовање које се најтеже зарађује. Оно од навијача најљућег ривала, што је пошло за руком само малом броју играча који су носили дрес Партизана.

За победу у овом мечу била је неопходна одбрана, јер се од напада није могло очекивати да ће без Теа и Недовића радити као сат свих 40 минута. У трећој четвртини тај хендикеп дошао је до изражаја и због чвршће дефанзиве Баскијаца, док су црвено-бели били потпуно немоћни пред ураганом Хауарда и супермоћима Монекеа. Пратио их је Маринковић, својом четвртом тројком донео је гостима плус 12 пред последњих осам минута наде да се одупре Ивановићевом стрељачком воду, који је до тог тренутка шутирао тројке 16/30.

Дефанзивна петорка поставила је штит од противничких ракета, док су сампоуздање Басконије заљуљали Јаго, Митровић и Гедраитис, чија тројка је умало срушила „Арену“. Два минута пре краја, црвено-бели су се спустили на минус један. То су моменти када на сцену ступају велики играчи. Нажалост, Звездин је седео иза коша. Хауард је био на терену, без намере да успори. Убацио је 32 поена, 26 у другом полувремену, док је Звезди последњу шансу украо невероватни Монеке. Нигеријац је надмудрио Боломбоја после промашеног пенала Мекинтајера и својим 12. скоком угасио жар „Арене“.

Ц. ЗВЕЗДА 90

БАСКОНИЈА 91

ДВОРАНА „Београдска арена“. Гледалаца: 20.270. Судије: Болтаузер, Недовић, Челик.

Ц. ЗВЕЗДА: Смарт 11 (3/4 за два, 1/6 за три), Лазаревић, Ханга 10, Давидовац 9 (3/3 за три), Митровић 6, Лазић 6, Тоби, Боломбој 9 (5 ск), Илић, Гедраитис 13 (5 ск), Гилеспи, Дос Сантос 26 (4/7 за два, 4/7 за три, 5 ас).

БАСКОНИЈА: Хауард 32 (3/5 за два, 7/10 за три), Рајесте, Керехета, Седекерскис, Маринковић 18 (5/9 за три), Милер-Мекинтајер 3, Диез 3, Рогавопулос 8, Диоп, Коцар 4, Костело 10, Монеке 13 (12 ск, 3 ас).

30:20, 22:23, 10:27, 28:22

ШЕШИРЏИЈЕ ХВАТАЈУ ПОСЛЕДЊИ ВОЗ: Евертон је неуништив, опет с извукао из немогуће ситуације

"ШЕШИРЏИЈЕ" ХВАТАЈУ ПОСЛЕДЊИ ВОЗ: Евертон је неуништив, опет с извукао из немогуће ситуације

ДЕРБИ зачеља отвара 36. коло енглеске Премијер лиге. Иако Евертон има чак 11 бодова више од Лутона још се не зна да ли ће им до краја сезоне САвез вратити неке од одузетих бодова или пак додати још казне.

03. 05. 2024. у 10:38