ПАРТИЗАН НА КОРАК ОД АБА ТИТУЛЕ: Звезда мора да направи чудо да би ишла у Евролигу! (ФОТО)

15. 06. 2023. у 22:08 >> 21:04

КОШАРКАШИ Партизана повели су са 2:0 у финалу АБА лиге, пошто су и у другој утакмици победили Црвену звезде са 87:78 (23:22, 21:22, 24:18, 19:16) и дошли на корак од освајања регионалног такмичења.

Тешка мисија је сада пред црвено-белима који морају најпре да добију трећу утакмицу, потом и четврту, па тек онда да се врате у "Арену" и покушају да направе велики преокрет.

Боље су гости ушли у ову другу утакмицу у односу на ону прву, боље су и шутирали, али све је то узалуд јер је резултат 2:0 за Партизан.

Након изједначеног првог полувремена - 44:44, домаћи су заиграли много боље у нападу, што се одразило на нека лака закуцавања Лесора и погођене отворене тројке, што је резулттирало разликом коју гости нису могли да стигну. Све време је Партизан имао од шест до осам поена предности. Црвено-бели су прилазили на минус пет или четири, но до преокрета нису могли.

Вратио се Лука Вилдоза за овај меч у састав актуелног шампиона Јадрана и тек у другом полувремену је показао колико може. То није било довољно да се направи брејк.

Изабраници Жељка Обрадовића су у кључним тренуцима били пре свега паметнији и користили су то што је Звезда рано испунила бонус у последњој четвртини, те на тај начини долазили до лаких поена са линије пенала. У том периоду црвено-бели су губили лопте и практично је у последњих минут и по постало јасно да од брејка неће бити ништа.

Најефикаснији у победничкој екипи били су Ален Смаилагић и Џејмс Нанели са по 15 поена, пратили су их Кевин Пантер и Матијас Лесор са по 13. На другој страни Немања Недовић је бројао до 21, док је Огњен Добрић постигао 11.

Трећа утакмица игра се у дворани "Александар Николић", а на програму је у недељу од 20.30.

Партизан - Црвена звезда 87:78 (23:22, 21:22, 24:18, 19:16)

Дворана: "Арена". Гледалаца: 18.477. Судије: Матеј Болтаузер, Милош Кољеншић, Сашо Петек.

Партизан: Ледеј 12, Аврамовић, Копривица, Пантер 13, Смаилагић 15, Папапетру 8, Егзум, Нанели 15, Лесор 13, Трифуновић, Анђушић 4, Мадар 7.

Ц. звезда: Вилдоза 8, Лазаревић, Кампацо 9, Митровић 9, Лазић 4, Мартин, Добрић 11, Илић, Недовић 21, Марковић 3, Петрушев 7, Бентил 6.

КРАЈ! Партизан - Ц. звезда 87:78

40' - Промашио је Вилдоза тројку и то је то што се другог меча тиче. Сада се серија сели у дворану "Александар Николић", али црвено-бели имају тежак задатак.

39' - Важна тројка Нанелија којом је начинио озбиљан корак екипи ка победи. До краја утакмице је остали још 1:54. Ухватио је Бентил офанзивни скок и поентирао је. Кампацо је фаулом над Пантером завршио утакмицу због пет прекршаја. Капитен домаће екипе је погодио оба пенала.

38' - Бентил је направио фаул и тако послао Ледеја на линију пенала, који је био половичан са црте. Звезда два напада заредом губи лопте и тако пропушта прилике да се тотално прикључи.

37' - Аргентинска веза је радила у овом нападу. Кампацо је проиграо Вилдозу који је погодио тројку из корнера.

36' - Партизан је после шест минута направио први фаул у последњем кварталу. То значи да могу и даље да играју агресивно у одбрани. Са друге стране Звезда је одавно у бонусу.

36' - Лесор је погодио под фаулом Митровића. Промашио је додатно бацање Француз. На другој страни опет Митровић долази до лаких поена и Обрадовић одмах реагује тајм-аутом.

35' - Лепа акција Звезде. Вилдоза је проиграо Митровића који је дошао до лаких поена на обручу. Папапетру наставља да погађа преко руке. А онда је Недовић остао сам у рекету ривала и поентирао.

35' - Смаилагић је фаулирао Митровића за два бацања. Ипак, Обрадовић је затражио челенџ сматрајући да је то фаул у нападу центра гостујуће екипе. И одлука је промењена.

34' - Лепо је Лесор направио популарну "ливаду" што је омогућило Анђушићу да има лако полагање и одведе црно-беле на +9. Тајм-аут је затражио Душко Ивановић не би ли зауставио серију ривала.

33' - Већ је у бонусу Звезда. Анђушић ће због тога извести два слободна бацања. Он је оба пута био прецизан.

32' - Финтом шута се ослобио чувара и погодио полудистанцу Мадар. На другој страни Вилдоза је погодио тројку.

31' - Нанели је промашио отворену тројку, али је Мартин направио фаул над Лесором. Ипак, Француз је потом изгубио лопту. Звезда је лоше одиграла свој први напад у последњем кварталу.

Трећа четвртина: Партизан - Ц. звезда 68:62

30' - Сјајан напад црно-белих који је тројком окончао Ледеј. На другој страни је Лазић узвратио истом мером и то на истеку треће четвртине.

29' - Опет Нанели погађа за три, и већ је на девет поена у трећој четвртини. Петрушев је натерао Лесора да га фаулира. Репрезентативац Србије је сада оба пута погодио.

28' - Сада Партизан користи што је ривал у бонусу и долази до лаких поена са линије пенала. Ледеј је ипак био половичан и то је тек друго промашено бацање црно-белих. Снажан продор Вилдозе и то од коша до коша. Он се уписао у стрелце тек сад.

27' - Опет је пробио Добрић и изнудио два слободна бацања. Тим фаулом је и Партизан испунио бонус. Успео је бек Звезде да веже два пенала.

26' - Петрушев се изборио за два пенала и био је половичан. Фаулирао је Недовић на шуту за три поена Нанелија. Американац је сва три пута био прецизан. Добрић после продора поентира и погађа после дужег времена. Сада је и Лесор оба бацања погодио после фаула Мартина.

25' - Још једном снажно закуцавање Лесора. Бентил је на другој страни промашио отворену тројку. То кажњава Нанели који је прецизан ван линије 6,75. Одмах тајм-аутом реагује Душко Ивановић.

24' - Промашио је Недовић тројку, али је Бентил ухватио скок и дошао до нових проблема. На другој страни Лесор снажно закуцао након што се ослободио Митровића.

23' - Лепо је пробио Недовић и погодио двојку од таблу. Истом мером узвратио је Ледеј који је за сада добро чуван.

22' - Изнуди је Митровић фаул за два бацања и оба пута је био прецизан. Невероватно шта је урадио Марковић. Имао је чисто полагање и није ишао на кош, већ је упослио Кампаца који је промашио тројку. Казнио је то Мадар тројком.

21' - Погодио је Бентил, али је кош није признат пошто је истекао напад. Судије су гледале снимак и потврдиле првобитну одлуку. Партизан је добио два нова напада после офанзивних скокова. Најпре је ухаврио Ледеј, а онда је Бентил избацио лопту у аут после промашаја Смаилагића.

Друга четвртина: Партизан - Ц. звезда 44:44

Што се статисике у првом полувремену тиче. Партизан за два шутира 13/17 (76,5%), Звезда је на 9/18 (50%). Црно-бели не блистају у шуту за три - 4/13 (30,8%), црвено-бели су бољи у том параметру 7/16 (43,8%). Домаћин је бацања изводио 6/7 (85,7%), а гости лоших 5/11 (45,5%). Када су у питању асистенције ту су поравнати - 11:11, Звезда има два скоква више 14:12. Партизан је украо две лопте, ривал једну, док су изејдначени по изгубљеним - 4:4.

20' - Какав кош Мадара. Практично преко табле на истеку напада је погодио Израелац. До краја је остало још две секунде. Још један тајм-аут је затражио Ивановић. Недовић је шутирао са половине, али није успео да погоди.

20' - Ушло се у последњи првог полувремена. Душко Ивановић је затражио тајм-аут како би нацртао напад своје екипе. Опет Недовић поентира, сада после доброг утрчавања и асистенције Кампаца.

19' - И Митровић не може да веже два пенала. Он је био половичан. Гледале су судије дуго снимак да ли је Пантер направио фаул над Недовићем. Ударио га је у лице, али арбитри ништа нису свирали. Пантер је погодио тежак шут, а онда Недовић нову тројку.

18' - Нова тројка за Недовића, који се добро шутерски увео у меч. Опет је Папапетру погодио на исти начин, преко руке Лазића. Наставља Недовић серију. Он је први играч Звезде који је данас везао два бацања. Три пута заредом Папапетру поентира на идентичан начин.

17' - Сјајно Кампацо пробио одбрану Партизана, упослио је Недовића који је погодио за два, тако што је газио линију. Одмах је тајм-аутом реаговао Обрадовић - 34:33. Тежак шут погодио је Папапетру.

16' - Невероватно лоше бацања изводи Звезда, тренутно је на 2/7. Лазић је био половичан. Партизан је потом изгубио лопту и то тако што није успеео да је убаци за пет секунди.

15' - Нестварно игра Ален Смаилагић. Опет је успео да закуца и то после офанзивног скока. Ипак, на другој страни направио је фаул над Лазићем на истеку напада. Сигурно да се навијачи црвено-белих нису надали да ће им највише проблема задавати Смаилагић.

14' - Нова тројка Пантера. Успео је Вилдоза да се "подвуче" под Егзума и натера га да га фаулира на шуту. Звездин Аргентинац није био прецизан, што је баш баш ретко.

13' - И Стефан Марковић је био прецизан ван линије 6,75. Нестварно игра Смаилагић. Још једном је дошао до поена. Расположен је и Добрић који погађа други "флоутер".

12' - Не иде Вилдозу од када је ушао на терен. Промашио је још једну тројку. На другој страни Лесор је поентирао уз доста среће, након што се лопта одбила од Лазаревића.

11' - Промашио је Вилдоза први шут, али се потом изборио за фаул након офанзивног скока. У наставку акције Добрић је погодио тројку. Потом је опет Смаилагић поентирао.

Прва четвртина: Партизан - Ц. звезда 23:22

10' - Смаилагић је опет погодио, а на другој страни други пут ван линије 6,75 је прецизан био Кампацо. Лесор је био половичан са пенала. Није Звезда одиграла добар последњи напад у првом кварталу. Егзум је пробао са пола терен уз звук сирене, али није добацио до коша.

9' - Није баш често да Кампацо промаши прва два слободна бацања, али десило се то на овој утакмиц. Ипак, треће је погодио. Потом је Добрић погодио "флоутер".

7' - Опет гости поентирају после офанзивног скока. Сада је то урадио Петрушев. На другој страни Пантер се уписује у стрелце.

6' - Добра комбинација 2 на 2 Недовића и Митровића који је поенима окончао центар гостујуће екипе - 13:12. Опет је Смаилагић ушуњао у рекет ривала и дошао до нових поена. Сјајно је отворио утакмицу.

5' - Зек Ледеј је оба пута био прецизан са линије пенала. Имала је Звезда три напада после серије офанзивних скокова и на крају је Кампацо погодио тројку. Утакмица ће се наставити после телевизијског тајм-аута.

4' - Каква мајсторија Кампаца. Провукао је лопту сам себи иза леђа кроз ноге и поентирао под фаулом Смаилагића. Ипак, није реализовао додатни пенал. Опет погодак Партизана ван линије 6,75, урадио је то Нанели.

3' - Поправио је Бентил промашај Кампаца, а онда Ледеј на другој страни постиже прву тројку за црно-беле.

2' - Опет погађа центар домаћег тима, сада после добре финте шута и лаког полагања. На другој страни Недовић је погодио тешку тројку.

1' - Први напад имао је Партизан. Одмах је фаул направио Бранко Лазић. У наставку акције Смаилагић је погодио уз фаул Мартина. Потом је погодио и додатно бацање.

Партизан ће меч почети у петроци: Јам Мадар, Кевин Пантер, Џејмс Нанели, Зек Ледеј и Ален Смаилагић. Са друге стране за црвено-беле од страта крећу: Факундо Кампацо, Немања Недовић, Бранко Лазић, Бен Бентил, Хасан Мартин.

19.10 - Добра вест за навијаче Црвене звезде у односу на први меч је та да ће у састав бити Лука Вилдоза. Остаје је да се види колико ће Аргентинац моћи да помогне саиграчима.

Уочи меча:

Пробаће црно-бели да упишу други тријумф у серији и тако одбране домаћи терен и пребаце велики притисак на ривала који би у том случају морао да победи обе утакмице у дворани "Александар Николић" како би изборили мајсторицу.

Са друге стране црвено-бели желе да се искупе навијачима за лоше одигран први сусрет и покушају да направе брејк који би их у потпуности вратио у живот и знатно повећао шансе за одбрану титуле на Јадрану.

Ово ће бити седми овосезонски међусобни дуел вечитих ривала, а тренутно је резултат 3:3. Партизан је победио као гост у Евролиги, код куће у АБА лиги и сада у плеј-офу. Звезда је славила у "Арени" у елитном такмичењу, одбранила је домаћи терен у лигашком делу регионалног надметања, а била је боља и у полуфиналу Купа Радивоја Кораћа.

У утакмици одиграној пре два дана Жељко Обрадовић није користио Алексу Аврамовића који се тек опоравио од повреде, док Душко Ивановић на располагању није имао једног од најбољих играча, Луку Вилдозу.

Подсетимо, трећу сусрет на програму је у недељу, 18. јуна од 20.30 у дворани "Александар Николић".

БОНУС ВИДЕО: Хоће неко на баскет: Са Куле Београд упућена честитка Николи Јокићу