СРБИЈА ТРИЈУМФАЛНО ПОШЛА У ОДБРАНУ ЗЛАТА! Наше кошаркашице сјајно почеле Европско првенство (ФОТО)

А. И.

15. 06. 2023. у 16:46 >> 15:02

КОШАРКАШИЦЕ Србије добро су започеле одбрану трона, пошто су на старту Европског првенства победиле Турску са 71:63 (21:22, 16:11, 21:19, 13:11).

Ривалке наше селекције су боље отвориле сусрет и имале су предност током већег дела прве четвртине. "Лавице" су до првог вођства стигле половином квартала, а онда још једном у финишу после поена Јоване Ногић. Ипак, овај период окончан је тројком уз звук сирене Алпери Онар.

Изабранице Марине Маљковић су заиграле доста боље у орбани у другој четвртини и то је донело предност посел 20 минута игре 37:33.

Србија је наставила у истом ритму и у другом полувремену, с тим што је разлика бивала све већа (42:50). Ипак, колико су се бориле Туркиње показује податак да ниједна од репрезентације није имала двоцифрену предност.

Ова победа још више добија на значају ако се зна да у саставу није била једна од најбољих наших кошаркашица Александра Црвендакић.

Најефикаснија у нашем националном тиму била Ивон Андерсон са 17 поена, док је Јована Ногић додала 12. На другој страни највише се истакла Тајра Мекован са 12, пратиле су је Алпери Онар, Сегви Узун и Тургут Чакир са по 10.

Србија други меч игра сутра од 20.45 против Словечке, док ће Турска одмерити снаге са Мађарском (12.15).

Србија - Турска 71:63 (21:22, 16:11, 21:19, 13:11)

Дворана: "Стожице". Гледалаца: 500. Судије: Андрис Аункрогерс (Летонија), Јоргос Пурсанирис (Грчка), Гинтарас Мацијулис (Литванија).

Србија: Раца 8, Чађо 5, Јовановић 3, Андерсон 17, Станковић 8, Ногић 12, Топузовић 2, Јанковић 10, Крајишник 6, Катанић, Ђорђевић.

Турска: Узун 10, Акалан 2, Чакир 10, Фитик 3, Мекован 12, Онар 10, Бајрам 4, Ердоган 4, Сенјурек, Јилдизхан 6, Гунер, Топуз 2.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА: СРБИЈА - ТУРСКА 71:63

40' - Крај утакмице. Србија је тријумфовално кренула у одбрану европског злата.

39' - Нови поени за капитена наше репрезентације. Турска је затражила тајм-аут. Чини се да је поенима Тине Крајишник одлучен овај меч.

38' - Успела је Ивон Андерсон некако да упосли Крајишник која је погодила зицер на истеку напада. Веома битни поени за Србију.

37' - Напета завршница утакмице у "Стожицама". Наша селекција и даље има вођство, али Туркиње одбијају да се предају. Вратила се Мекован после предаха на терен и одмах је поентирала са линије пенала.

35' - Веома важне поене постигла је Кристина Топузовић. Ипак, Туркиње имају одговор преко Јиздилхан.

33' - Не иду баш глатко напади Србије, али Андресон погађа важну двојку и сада је на 17 поена девојка из Арканзаса.

31' - Последњи период ове утакмице почео је поенима Ивон Андерсон са линије слободних бацања. На другој страни Узун је успела да погодио "флоутер" од таблу.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА: СРБИЈА - ТУРСКА 58:52

30' - Не предају се Туркиње, али Србија игра сигурно и одржава разлику. Изабранице Марине Маљковић користе чињеницу да су противнице у бонусу и долазе до лаких поена са линије пенала.

29' - Остала је Мекован сама под кошем и казнила је то новим поенима. На другој страни Ивон Андерсон поентира под фаулом. Погодила је и додатно бацање.

27' - Србија долази до највеће предности после поена Андерсон и серије 10:2. Селектор Турске је одмах реаговао тајм-аутом.

26' - Поново је Србија кренула да игра разноврсно у нападу. До 10 поена је стигла Маша Јанковић. Но, Туркиње се не предају, али наше репрезентативке одржавају предност.

24' - Муче се "лавице" у нападу у трећем кварталу, што је ривал искористио да поново поравнаа резултат. Ипак, предност је вратила Чађо поенима из контре после украдене лопте.

23' - Прве поене за Србију у другом полувреме постигла је Саша Чађо која је била прецизна ван линије 6,75. Истом мером је узвратила Онар.

21' - Почело је друго полувреме. Мекован је добила ударац у лице и судије су гледале снимак, али су процениле да је обичан фаул направила Тина Крајишник. Прве поене у другом полувремену постиже Бајрам.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА: СРБИЈА - ТУРСКА 37:33

20' - Добар напад Туркиња је тројком окончала Фитик. Ивон Андерсон је на другој страни била половична са линије пенала.

19' - Ово се чекало од Србије. Коначно се експлоатише добра одбрана и разлика први пут на утакмици износи шест поена - 36:30.

18' - Добру одбрану игра наша селекција, али ситне грешке су главни разлог зашто је разултат овакав какав је. Раца је после поена са линије пенала вратила +4 нашој репрезентацији.

15' - Србија не успева да се одлепи, пошто ривалке играју сасвим коректну одбрану, а и доста промашују изабранице Марине Маљковић са полудистанце. Мекован је погодила два од четири слободна бацања што је донело ново изједначење, али само на кратко.

12' - После тројке Невене Јовановић наша репрезентација је дошла до највеће предности до сада - 26:24.

ПРВА ЧЕТВРТИНА: СРБИЈА - ТУРСКА 21:22

10' - Углавном се игра кош за кош, највећа предност до сада је износила три разлике за ривалке наше репрезентације, које су ту разлике имале у три наврата. Невероватан финиш прве четвртине. Јована Ногић је везана пет поена, а онда је Онар уз звук сирене погодила тројку за вођство Туркиња после првог квартала.

7' - Ван линије 6,75 је погодила и Чакир. То је био први кош са ове даљине за Турску. Сада мало боље функционише напад на обе стране.

6' - Прва тројка на овом сусрету дело је Ивон Андерсон која је на тај начин дошла до пет поена и постигла је половину поена Србије у досадашњем току меча.

5' - Муче се на почетку утакмице обе селекције у нападу. Ивана Раца се се линије пенала уписала у стрелце. На другој страни висока Мекован прави доста проблема под кошем.

3' - Боље су Туркиње отвориле утакмицу, али су наше репрезентативке серијом 4:0 успеле да поравнају резултат.

1' - утакмица је почела! За Србију играју Андерсон, Чађо, Раца, Топузовић, Крајишник, а у петроци Турске су Акалан, Тургут, Мекоуван, Сенјурек и Узун

УОЧИ МЕЧА СРБИЈА - ТУРСКА

Женска репрезентација Србије води у међусобним дуелима против Турске. Српкиње су тријумфовале у седам мечева, док су изгубиле три. Последњи пут су се састале 2020. године у Турској где је Србија победила након продужетака.

Бранилац европског трофеја налази се у Групи Д Евробаскета који се одржава у Љубљани, где ће играти са Турском, Словачком и Мађарском.

Србија је уз Француску, Шпанију и Белгију главни фаворит за освајање првог места.

Репрезентативка Јована Ногић истакла је да девојке у меч против Турске морају да уђу са највећим фокусом.

- Мислим да смо уигране и спремне за прву утакмицу на Евробаскету против Турске, која ће уједно бити и најзахтевнија. Мислим да ће прво место у групи зависити од те утакмице. Имају веома добре играчице, добар су и уигран тим. Треба да уђемо у дуел са највећим фокусом. Биће најтежи меч, али мислим да смо спремне - рекла је Јована.

БОНУС ВИДЕО: „КЛАСИЋИ“ НИКОЛЕ ЈОКИЋА: Где су сада играчи који су бирани испред Сомборца 2014?

БРУКА! Ево шта је Никола Јокић доживео након што је са Денвером остао без шампионске титуле

Никола Јокић није успео да оствари основни циљ за сезону 2023/2024 - од нове НБА титуле нема ништа, јер је с Денвером испао у полуфиналу Западне конференције, за шта се Минесота побринула у нестварној мајсторици. Али, по завршетку тог меча, ка српском асу је "дрвље и камење" полетело од бившег другог пика са драфта, а сада тренера.

20. 05. 2024. у 21:49

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53