АУ, КАКВА ШТЕТА! Србија у драми пропустила прву шансу да оде на Светско првенство у кошарци, остала још само једна

24. 02. 2023. у 16:10

КОШАРКАШИ Србије мораће на тежи начин да се домогну Светског првенства, пошто су у Атини изгубили од Грчке са 97:92 (8:15, 22:24, 25:23, 25:18, 17:12).

"Хеленима" овај дуел није био значајан с обзиром на то да су раније обезбедили пласман на Мундобаскет који се од 25. августа до 10. септембра одржава у Индонезији, Јапану и Филипинима. Репрезентацију је на овом мечу са клупе предводио Сотирис Маналопулос, уместо главног тренера Димитриса Итудиса. За разлику од њих, нашој селекцији је меч био веома битан.

Као да је то утицало да и једни и други нервозно уђу у меч. Тек после четири минута виђени су први поени из игре. До тада је прецизан био само Алекса Раданов са линије пенала (реализовао 1/3).

Ипак, како је четвртина одмциала тако су "орлови" играли све боље, посебно у одбрани. Најбољи показатељ за то је да су први квартал окончали са свега осам примљених поена, с тим што ривал ниједном није поентирао за два поена (0/8).

Други период био је много бољи за изабранике Светислава Пешића. Доминирали су Стефан Јовић и Никола Милутинов. Плејмејкер Сарагосе је имао чак шест асистенција, а центар ЦСКА осам поена.

Стање на паркету се није променило ни у другом полувремену. А онда се десио невероватан кош Мораитиса. Када је требало да се са +10 оде на паузу Мораитис је у стилу Душана Кецмана погодио тројку са своје половине. То као да је укочило Србију. Пала је наша селекција тотално у последњем кварталу, ривал је то искористио и одиграо сјајно тај период који је добио са 25:18.

Ушло се у неизвесно завршницу. Србија је због повреде Јовића имала доста проблема у организацији игре и то се осетило. Наша селекција је упркос свему имала напад за победу. Јарамаз се подигао на шут за три поена и није био прецизан, па се отишло у продужетак.

Тамо је Грчка била много боља. Рогкавопулос је блистао, погодио је три тројке. Србија је имала доста проблема у нападу, углавном је до поена долазила са линије пенала.

Оно што је добро је да Србија има још шанси да се домогне највеће кошаркашке планетарне смотре. "Орлови" у понедељак од 20 сати дочекују Велику Британију и победом у том мечу би се нашли на Светском првенству.

Најефикаснији у Грчкој био је Никос Рогкавопулос са 28 поена, пратио га је Димитрис Мораитис са 23. На другој страни најбољи је био Никола Милутинов са 24 поена, док је Дејан Давидовац додао 11.

Србија сада има учинак 5-4, а Грчка 6-3.

Грчка - Србија: 97:92 (8:15, 22:24, 25:23, 25:18, 17:12)

Дворана: "Ано Лиосиа Олимпик". Гледалаца: око 3.000. Судије: Антонио Конде (Шпанија), Луис Костело (Шпанија), Пауло Маркес (Португал).

Грчка: Рогкавопулос 28, Папас, Флионис 3, Калаицакис 10, Муратос 9, Мораитис 23, Кузелоглу 1, Гонтикас 6, Цалмпурис 2, Толиопулос 3, Хугаз 8, Чацидакис 4.

Србија: Дангубић 6, Давидовац 11, Милутинов 24, Раданов 7, Ристић 10, Јагодић-Куриџа 7, Јовић 5, Јарамаз 7, Симанић 6, Јеремић 9, Беслаћ, Ускоковић.

КРАЈ! Грчка - Србија 97:92

45' - Није Србија направила фаул, примила је кош, али је Давидовац погодио тројку на 6,7 секунди до краја. Мораитис је потом фаулиран. Судије ће гледати да ли има елемената за неспортски фаул. То је на крају и досуђено. Мораитис је оба пута био прецизан - Србија је изгубила!

45' - Чацидакис је најпре изблокиран, али се поправио и поентирао. Пешић је затражио тајм-аут на 35 секунди до краја. Јарамаз се опет изборио за два слободна бацања. Кошаркаш Бајерна је оба пута био прецизан.

45' - Три тројке је постигао Рогкавопулос и наша селекција је у великом проблему. Успева Јарамаз да одржи наду за победу.

43' - Добар напад Грчке је окончан тројком Рогкавопулоса. Србије није поентирала из игре у продужетку. Давидовац је успео да изнуди два пенала. Бивши играч Црвене звезде је оба пута био прецизан.

41' - Центар наше селекције је био половичан са линије пенала. Уследио је потом по један смушен напад на обе стране.

Четврта четвртина: Грчка - Србија 80:80

40' - Мораитис још једног погађа. Нашој селекцији је остало пет секунди. Јарамаз је пробао тројком да реши меч, али није погодио, па ће се у Атини играти продужеци.

40' - Изгубила је Грчка лопту, а до краја је остало још 55,8 секунди. Тајм-аут је затражио Пешић. Паметан напад Србије. Милутинов се изборио за одличну позицију и успео је да дође до поена. До краја утакмице остало је 41,3 секунде.

Никола Милутинов/FOTO: FIBA.Basketball

39' - Када је битно погађа Давидовац и то за три поена, али враћа Димитрис Мораитис који игра одлично.

38' - Још једни важни поени за "орлове". Јарамаз је лепо упослио Милутинова, а овоме није било тешко да дође до лаких поена. Грчки селектор је реаговао минутом одмора - 73:75.

37' - Веома битну тројку је постигао Јарамаз и тек сада се уписао у стрелце. Ипак, Рогкавопулос игра сјајно и задаје доста проблема нашој одбрани. Али, са полудистанце враћа Милутинов.

37' - У ритму су "хелени" и Мораитис је поентирао после пророда у леву страну. Мора тајм-аут да тражи Светислав Пешић, пошто је ривал у серији 6:0.

36' - Лепо је пробио Хугаз и успео је да се избори за два слободна бацања. Он је погодио оба и Грчка је повела први пут још од прве четвртине.

35' - Настављају се муке Србије са линије пенала. Давидовац је сада био половичан - 65:68.

34' - Коначно добар напад "орлова". Показао је Ристић сјајну центарску технику и дошао је до важних поена.

33' - Индиспониран је Јарамаз и опет је изгубио лопту. Омогућило је то Рогкавопулосу да дође до лаких поена из још једне контре. Прошло је само три минута игре а обе селекције су испуниле бонус.

33' - Дуго је лопту држао Хугаз и на крају је успео да поентира из тешке ситуације. Одмах је тајм-аутом реаговао Пешић, не би ли зауставио налет ривала.

Светислав Пешић/FOTO: FIBA.Basketball

32' - Није Србија одиграла добар напад, па је Муратос повукао контру и изнудио је два слободна бацања која је погодио.

32' - Фантастично. Јеремић је погодио тројку и то под фаулом. Кошаркаш Цевевита Олимпије није реализовао додатно бацање - 57:65.

31' - Дуго је трајао први напад Грчке на старту четврте четвртине. Рогкавопулос се на крају изборио за два слободна бацања. Он је био сигуран оба пута.

Трећа четвртина: Грчка - Србија 55:62

30' - Невероватно! Мораитис је погодио тројку са своје половине, нешто у стилу Душана Кецмана. Врло лошу завршницу одиграла је наша секекција.

30' - Чува Србија двоцифрену предност. Ривал покушава да смањи, али "орлови" одбијају све налете ривала - 50:62.

29' - Као и малочас и сада је Дангубић оба пута био прецизан са линије пенала. Лепо се Гонтикас изборио за позицију под кошем и успео да поентира.

27' - Изгубио је Јарамаз лопту у нападу, а након фаула Дангубића наша селекција је испунила бонус. Потом се Милутинов изборио за два слободна бацања. Био је половичан, али на другој страни тројку погађа ривал.

26' - Калаицакис је после минута одмора погодио тројку, али онда је Јагодић-Куриџа снажно пробио и поентирао. Другу везану тројку погађају Грци, но вратио је Јеремић.

25' - Константно разлика наше селекције расте. После поена Милутинова је +13. Одмах је тајм-аутом реаговао тренер Грчке.

24' - Сарадња играча ЦСКА. Милутинов је одлично проиграо Давидовца који је поентирао на други обруч. Ово су му били први поени - 35:46.

23' - Добро "орлови" играју, пре свега у одбрани на старту трећег квартала. Терају ривала на дуге нападе и на тешка решења.

21' - Сјајан напад Србије на старту другог полувремена. После седме асистенције, тројку је погодио Јагодић-Куриџа и то је била прва двоцифрена предност на мечу. Ипак, истом мером је узвратио Толиопулос.

Друга четвртина: Грчка - Србија 30:39

20' - Фантастичан завршетак првог полувремена. Тројку је погодио Бориша Симанић. То је његов други погодак ван линије 6,75.

20' - Одличан продор Јовића, а онда и одбрана Србије. Потом пресликана малопређашња акција и закуцавање Милутнова.

18' - Сјајна комбинација Јовића и Милутинова. Центар наше селекције је закуцао после асистенције играча Сарагосе. На другој страни тежак шут је погодио Цалмпурис.

18' - Напад домаће селекције није био добар, али је Мораитис на самом истеку истог успео да погоди далеку тројку.

16' - Раданов је украо лопту, а онда поентирао у контри на други обруч. Опет је селектор Грчке морао да затражи тајм-аут.

15' - Одличан напад "орлова" крунисао је тројком Бориша Симанић после асистенције клупског саиграча Стефана Јовића. На другој страни из тешке позиције поентирао је Муратос.

14' - Опет је Србија изгубила лопту и поенима је казнио то Хугаз. Серију домаћина од 7:0 прекинуо је Душан Ристић - 20:23.

13' - Добар напад Грка након тајм-аута. Рогкавопулос је био прецизан ван линије 6,75, а онда је Мораитис украо лопту Јарамазу и поентирао у контри. Одмах је минутом одмора реаговао Светислав Пешић.

Марко Јагодић-Куриџа/FOTO: FIBA.Basketball

13' - Одлично је у меч ушао Ристић. Направио је центар Галатасараја добар центарски закорак и поентирао. Одмах је тајм-аутом реаговао Сотирис Маналопулос, помоћник Димитриса Итудиса.

12' - Знатно боље се игра у нападу на обе стране на старту другог квартала. Муратос и Дангубић су до поена дошли након добрих продора.

11' - До поена је дошао Чацидакис након офанзивног скокса. Ово је први погодак "хелена" за два поена - 10:15. Први пут је на паркет крочио Душан Ристић и одмах је дошао до поена.

Прва четвртина: Грчка - Србија 8:15

10' - Показује класу центар ЦСКА. Лепо је иградио позицију и погодио. Србија је одиграла феноменалну одбрану. Ривал ниједном није порентирао за два поена.

9' - Рогкавопулос се уписао у стрелце са линије пенала. На другој се Србија мучи са извођењем бацања. После два промашаја Милутнова, "орлови" су на 1/7 са црте.

8' - Јарамаз је ушао на паркет и одмах се изборио за два бацања, али није био прецизан. Ипак, после офанзивног скока до поена је дошао Дангубић.

7' - Србија је из одличне одбране дошла да лаких поена из контранапада преко Јагодића-Куриџе који се на овај начин уписао у стрелце. Јеремић је тројком повећао серију "орлова" на 7:0.

Стефан Јовић/FOTO: FIBA.Basketball

6' - Добар напад домаће репрезентације окончан је још једном тројком. Овога пута прецизан је био Флионис - 6:3.

5' - Невероватно делује податак да још увек нема поена из игре. Србија је на 0/4, а Грчка 0/6. То је успео да прекине Калаицакис поготком за три. На другој страни је класу показао Милутинов и лако дошао до поена.

3' - Веома тврд почетак утакмице. За сада се обе селекције муче да дођу до поена. Још увек није виђен кош из игре.

2' - Прве поене на утакмици постигао је Алекса Раданов. Он је био фаулиран на шуту за три. Кошаркаш Перистерија је реализовао само једно од три пенала.

1' - Изгубио је Раданов одмах лопту, али Толиопулос то није казнио. На другој страни Давидовац је промашио први шут ван линије 6,75.

Србија овај меч почиње у саставу: Стефан Јовић, Алекса Раданов, Дејан Давидовац, Марко Јагодић-Куриџа и Никола Милутинов. Грци су старту дуела на паркт послали: Флиониса, Калаицакиса, Кузелоглуа, Гонтикаса и Толиопулоса.

17.55 - Фантастичан гест двеју репрезентације пред почетак сусрета. Наиме, играче Грчке и Србије су пред данашњу утакмицу изашли на тимско сликање у мајицама посвећеним преминулом репрезентативцу наше земље Стевану Јеловцу који је дубок траг оставио и играјући у Грчкој.

17.12 - "Орлови" су изашли на загревање и спремају се за утакмицу после које би могли да обезбеде пласман на Мундобаскет.

17.01 - На семафору су се појавили и званични састави Грчке и Србије. Оба селектора рачунају на 12 играча.

Уочи меча:

Изабраници Светислава Пешића имају одличну прилику да евентуалним тријумфом у Атини обезебеде пласман на Мундобаскет који се од 25. августа до 10. септембра одржава у Индонезији, Јапану и Филипинима.

Уколико Србија победи овог петка, меч у понедељак против Велике Британије (20 часова) неће имати никакав резултатски значај, као што нема ни данас за "хелене" који су већ успели да се домогну највеће кошаркашке репрезентативне смотре.

Селектор нашег националног тима је одлучио којих 12 играча ће се супроставити Грцима. Судећи по именима, "орлови" бар на папиру вежа за фаворита. Ипак, опште је познато да је папир једно, а паркет нешто сасвим друго.

Подсетимо, Србије је победила после продужетка (100:94) у првом дуелу ових репрезентација. Тада је публика у "Арени" имала прилику да гледа два суперстара игре под обручима - Николу Јокића и Јаниса Адетокумба.

Обе селекције имају идентичан утчинак, 5-3, али Грчка је већ на Мундобаскету, док је Србија на добром путу да то уради.

БОНУС ВИДЕО: Тренинг кошаркаша Србије за одлучујуће борбе за Мундобаскет

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико грађани славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико ''грађани'' славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

У заосталој утакмици 29. кола Премијер лиге фудбалери Брајтона ће угостити разиграни Манчестер сити који јуриша ка новој титули првака Енглеске (21.00).

25. 04. 2024. у 07:45