СУРОВ КРАЈ ЦРНО-БЕЛОГ СНА: Партизан испао из Еврокупа у шок-утакмици у Арени!

20. 04. 2022. у 22:41 >> 22:41

КОШАРКАШИ Партизана завршили су са наступима у Еврокупу јер су пред крцатим трибинама Београдске арене после продужетка, за који су сами криви јер су имали победу у рукама, изгубили четвртфинални меч од Бурсе са 95:103. Турски клуб ће за пласман у полуфинале играти против Цедевита Олимпије, а црно-белима је остало да се за Евролигу боре јединим преосталим путем који води само преко шампионског трона у АБА лиги.

Дуго су "гробари" чекали међународни меч овако велике важности, зато су и похрлили у нашу највећу дворану да подрже љубимце јер све урађено у групној фази овог такмичења стало је "само" у предност домаћег терена у утакмици у којој пораз значи елиминацију, а победа пролазак даље.

Та "бити или не бити" ситуација изнедрила је и громогласну подршку са трибина, и почетну стегнутост учесника овог такмичарског дуела, а на крају крајева - и киксеве када се чинило да је тријумф неминован, а десило се управо супротно.

Но, кренимо редом.

Бурса је још на почетку боље шутирала са дистанце (4/6, наспрам Партизанових 1/8), али су црно-бели доминирали у скоку (16:7) па су имали и више прилика за нападе. То, међутим, нису искористили за веће вођство од три разлике у првој, односно четири у другој деоници. А како су гости као по правилу успевали да двоминутним јуришима анулирају заостатак, или га претворе у вођство, све чешће се Жељко Обрадовић нервирао, тражећи прави рецепт да се меч "преломи".

Али, тешко је било какав план спровести у дело када се шутира само 10/26 за два поена, а 5/15 за три, што је био Партизанов учинак у првом полувремену, које је решио у своју корист са 38:37. Та предност изграђена је и сачувана бољом игром у одбрани него на другој страни терена, иако је домаћин прилично великих проблема имао са Дудзинским и Битимом.

А онда... Када се чинило да ће "коначно кренути", трећа деоница је од гротла Арене направила на моменте позоришну атмосферу. Бурса је заиграла фантастично, кажњавала скоро сваки кикс ривала, а њих је баш било, па је у једном тренутку семафор показао и 42:51 у корист гостију.

Ипак, мало Пантер, мало више Аврамовић, уз поправљање колективне одбране, смањило је заостатак на "-4" до краја тог периода меча, па се у последњи ушло са надањем целе дворане да ће уследити преокрет за пролазак даље. И, уз сјајне минијатуре Аврамовића, па Мадара, Партизан је повео, што је навијаче натерало да пред последњих шест минута запева "Марш на Дрину", желећи да њихови љубимци, попут стиха из чувене песме, "не жале живот свој" у борби која их је чекала.

Али...

Јесу се борили црно-бели, али и често грешили. Зато су час водили, час губили јер су изабраници душана Алимпијевића успевали да "вежу" тројке, па је одлука пала тек у неизвесној завршници.

И то за памћење.

Не по добром, по црно-беле.

Партизан је серијом 8:2 повео са 77:74, а тада је Бурса направила велику грешку, Лесор је пресекао додавање из аута и продором (у коме се можда прерано веселио па није водио довољно рачуна о правилном вођењу лопте) донео +5, и то 106 секунди пре краја.

Чинило се да је "то - то", али... Прво је Аврамовић промашио закуцавање за одлазак на седам разлике, онда је на +3, свега десет секунди пре "већ виђене победе", Мадар направио прекршај у нападу. И, све то је Џон Холанд казнио тројком којом је изборио продужетак, јер Кевин Пантер у преосталих седам секунди није успео да са дистанце промени тада актуелних 84:84.

Три од пет минута продужетка била су уједначена, када се о такмацима ради, али су се онда десила три киса домаћих, осам узастопних поена Бурсе, укључујући четврту тројку јунака Бурсе, Холанда, да би Битим закуцавањем донео недостижних 89:97 средином 45. минута. За мук у Арени и почетак славља Алимпијевићеве екипе која је извела право мало чудо у највећој дворани коју Србија има.

Партизан - Бурса 95:103 (20:20, 18:17, 22:27, 24:20, 11:19) после продужетка

Дворана: "Штарк арена". Гледалаца: око 20.000. Судије: Данијел Ирезуело, Кармело Патернико, Џозеф Бисан.

Партизан: Пантер 13, Вукчевић 2, Ледеј 11, 9 ск, Загорац, Аврамовић 23, 6 ас, Копривица 4, 10 ск, Дангубић, Мур 8, Глас, Лесор 20, 8 ск, Трифуновић 3, Мадар 11.

Бурса: Холанд 17, Сезгун, Озалп, Нидам 14, 5 ас, Турен 3, Батук, Ал 4, Битим 20, 10 ск Ендрјуз 24, 8 ск, Хејс 6, 10 ск, Олмаз, Дуџински 15.

КРАЈ! Партизан - Бурса 95:103

Готово, Бурса је победила, она иде даље, Партизан је испао из Еврокупа!

45' - Греше сада једни, па други... Остало је још 30-ак секунди, Бурса има огромних 91:97 и ближа је, далеко ближа победи и пласману у четвртфинале.

44' - Шок за шоком у Арини. Водио је Партизан са 89:87, а онда је уследила Бурсина серија од 8:0. Јер, после промашаја Аврамовића, на другој страни терена Џон Холанд својом четвртом тројком из петог покушаја доноси 89:95 гостима. Обрадовић тражи тајмаут. Мало мање од два минута до краја (Тачније, 1:54).

43' - Утку са линије пенала изједначава резултат, а како је Партизан изгубио лопту (Ледеј), после три промашене тројке Ендрјуз погађа с дистанце - 89:92

42' - Лесор закуцавањем враћа +2 црно-белима, 89:87, још 3:02 до краја продужетка.

42' - Ледеј тројком доноси предност Партизану, 87:86

41' - Почео је продужетак. И, у првом од пет минута поентирали су само гости, који кошем Дудзинског воде са 84:86

Играће се продужетак! Пантер није успео да са осам метара погоди тројку, остало је 84:84, играће се још пет минута. Невероватно... Десетак секунди пре краја 4. деонице црно-бели су имали све у својим рукама, а онда онај неопрезни офанзивни фаул Мадара, па тројка Холанда и... драма се наставља.

40' - Џон Холанд погађа тројку! Нерешено је, још 7,1 секунди до краја, Обрадовић тражи тајмаут. Каква драма!

40' - Додатна драма у Арени. Јам Мадар на +3 за Партизан прави фаул у нападу! Остало је још 10,7 секунди да Бурса проба да тројком изједначи.

40' - Аврамовић постиже за кош за Партизан, 81:77, а онда Холанд промашује тројку! Партизан има лопту, Аврамовић је фаулиран.

40' - Тројка Бурсе, 79:77! Последњи минут!

39' - Грешка за грешком. Бурса је опет направила кикс, а на другој страни терена Аврамовић могао да положи лопту у кош ривала, али је кренуо да закуца и - није успео! Остаје 79:74.

39' - Ау, каква непажња гостију, каква реакција Лесора. Украо је лопту Бурси када је она увођена у игру из аута, а онда, уз "корак, два три" постигао кош за великих 79:74. Великих јер је до краја остало 106 секунди.

39' - Аврамовић је фаулирао Битима, али црно-бели тек сада су достигли "бонус". Оба тима имају по четири прекршаја у овој четвртини, па ће сваки следећи пут донети слободна бацања.

38' - Лесор користи непажњу одбране гостију да продре са леве стране и закуца лопту - 77:74. А на другој страни терена Турем није погодио, па Партизан има прилику да увећа предност уз 2:24 до краја.

37' - Дудзински кошем из утрчавања у рекет ривала смањује предност Партизана на 75:74.

37' - Бравура младог Јама Мадара, који се уз "ролинг" усред рекета ривала не само побринуо за кош, већ и за фаул чувара, па је са линије слободних бацања донео Партизану 75:72.

36' - Ледеј погађа тројку којом одушевљава целу Арену, нерешено је, уз 4:16 до краја - 72:72.

35' - Дудзински прави блок за Нидама, чија тројка поравнава резултат, 69:69, а онда Турен такође погађа с дистанце (после грешке црно-белих у додавању). Води Бурса 69:72

34' - Лесор "исправља" промашај Мадара, води Партизан са 69:66.

34' - Пева Арена "Марш на Дрину", греши Ендрјуз у корацима, Партизан у прилици да серију 7:2 којом је отворио четврту деоницу додатно увећа, али... Лесор је промашио шут, да би потом Хејс направио прекршај у нападу, пети на овом мечу, који је за њега завршен. И даље 67:66, лопта ће бити за црно-беле.

34' - После новог промашаја гостију, Јам Мадар у контри коју је започео Пантер доноси предност Партизану - 67:66 за навијачку ерупцију (цела Арена је на ногама) али и тајмаут који тражи тренер Бурсе, Душан Алимипијевић.

33' - Оба тима су промашила тројке у последњим акцијама (Ендрјуз, па Пантер). Остаје 65:66.

33' - Гости су прокоцкали још  један напад, али Ледеј је промашио тројку, после чега је Лесор направио трећу личну грешку.

32' - Добро су црно-бели отворили ову деоницу, уз громогласну подршку. Аврамовић је погодио тројку, Партизан губи само са 65:66.

31' - Почела је четврта четвртина

Крај треће деонице, Партизан губи са 60:64, након што је Бурса ових десет минута добила са 22:27. Остала је још једна четвртина... Подсетимо, ко победи, иде у четвртфинале (противник је Цедевита Олимпија, која је ове сезоне Партизан добила двапут у АБА лиги), а ко изгуби вечерас - испада из Еврокупа.

30' - Трифуновић је погрешио, лопту је лоше бацио Лесору, па је напад припао гостима, а то искористио Ендрјуз за врло леп продор и погодак за 57:64.

29' - Меч је ушао у нешто спорији ритам због прекршаја и слободних бацања. А након што је Лесор изнова двапут био прецизан (57:62) Битим је направио грешку у корацима, па ће Партизан ући у последњи минут треће деонице са лоптом у поседу.

29' - Холанд узврађа Лесору, са пенала доноси 55:62 Бурси

28' - Матијас Лесор на "поправном" погађа оба слободна бацања, па је заостатак Партизана сад 55:60

28' - Лесор се лепо пробио кроз рекет ривала и поентирао иако фаулиран, а након што није убацио додатно слободно бацање, тројка Холанда донела је +7 Бурси (53:60). Трибине Арене су сада значајно тише него у претходном делу меча.

27' - Два поготка Бурсе после тајмаут. Најпре је то учинио Хејс, после пик-ен-рола са Нидамом, а онда је погодио Битим искористио што га је чувао знатно виши играч да поентира поред Копривице за увећање предности гостију на 51:57.

26' - Какав "јуриш" Кевина Пантера! Две брзе тројке је постигао Партизанов кошгетер, изазвао еуфорију у Арени, па је Душан Алимијевић, тренер Бурсе, био принуђен да затражи тајмаут када је семафор показао 51:53.

24' - Алекса Аврамовић својим 12. поеном смањује заостатак Партизана на 44:51.

Алекса Аврамовић на мечу Партизан - Бурса / Foto: Twitter/KK Partizan

24' - Нови промашај Партизана, Аврамовић није убацио тројку, а Ендрјуз са чеоне линије погодио кош црно-белих, за 42:51 и привремени тајац у Арени. Велика предност Бурсе и, што је посебно лоше за домаћине, потпуни пад њихове форме у овој утакмици...

23' - Мур је промашио тројку, лопта је изашла из обруча, а на другој страни терена Хејс доноси Бурси великих 42:49.

23' - Нова грешка црно-белих, Балша Копривица је изгубио лопту, а Дерек Нидам донео +5 гостима, 42:47. Обрадовић тражи тајмаут

23' - После тројке фаулираног Пантера, Партизан је у наредној акцији брзо изгубио лопту, што је кажњено закуцавањем Битима за вођство Бурсе од 42:45.

22' - Ендрју Ендрјуз на почетку треће деонице представља проблем за Партизан, његовим поенима Бурса је преузела вођство од 38:41.

21' - Уз громогласно навијање навијача црно-белих, почело је друго полувреме.

Партизан је у првом полувремену шутирао шутирао само 10/26 за два поена, а 5/15 за три, но имао је 25 скокова, уз шест асистенција и по четири изгубљене и освојене лопте.  Бурса је шутирала 8/23 за два поена, 6/10 за три, уз поправљање скок-игре (20 ухваћених лопти), 12 асистенција, две освојене и шест изгубљених лопти. Њен најевикаснији играч био је Давид Дудзински са 11 поена, два мање је убацио Онуралп Битим, а код Партизана су се истакли Аврамовић са 10 и Мур са осам поена, док је пет убацио Ледеј, по четири Копривица и Мадар, три Трифуновић, а по два Пантер и Вукчевић. Ален Смаилагић није у саставу због повреде, док се у стрелце нису још уписали Загорац и Лесор, те Глас који није ни улазио у игру.

Крај полувремена, уз предност Партизана од 38:37, али и чарку на терену јер су се закачили (без наводника, јер су се стварно један за другог рукама закачили) Загорац и Битим па потом остали да се мало расправе око тога, али се све, срећом, завршило без већих или горих последица.

20' - После промашаја Пантера, Загорац је ухватио лопту, па потом додао Муру који је тројком вратио Партизану предност - 38:37. Последњи напад у другој деоници имаће гости.

19' - Води Бурса пред крај друге деонице. Трифуновић промашио цео кош, гађајући из гула, а Нидам је ко зна који пут по реду покренуо контранапад, који је тројком окончао Ендрјуз за 35:37. У претходних минут и по, Џон Холанд је погодио кош Партизана уз прекршај над њим, а прецизан је био и Дудзински, који је догурао до 11 поена.

17' - Дуџински крунише лепу контру после кикса црно-белих, па гости изједначују, неколико секунди по окончању Жоцовог тајмаута. Али, ако су се навијачи домаћих тада нервирали, одмах потом су бучно прославили потез Аврамовића, који је погодио тројку за 32:29.

16' - Све занимљвијиа борба. Џон Холанд је погодио тројку из левог угла после лепе акције Бурсе, али је одмах продором узвратио Аврамовић - 29:27.

14' - Трифуновић је дао далекометну тројку за ерупцију одушевљења у Арени, ривал није успео да узврати, али није успео ни Лесор да увећа предност која је остала 27:24.

13' - Истопило се ових Партизанових +4 за мање од два минута, Битим је најпре погодио кош црно-белих, а након два далекометна промашаја домаћих (Мадар и Вукчевић), те грешке Битима, Дерек Нидам је украо лопту Лесору, асистирао Давиду Дуџинском, а овај поравнао на 24:24. Жељко Обрадовић тражи тајмаут, скроз је црвен у лицу после ових киксева...

11' - Шесторица црно-белих дали су поене у првој деоници, предводили су их Мур и Аврамовић са по пет, а другу деоницу отворили су погоцима Вукчевић, а потом и Мадар за 24:20.

Крај прве деонице, 20:20. Партизан је у уводној четвртини шутирао 7/17 за два поена, али само 1/8 за три. Остварио је 16 скокова и имао три асистенције, те по две освојене и изгубљене лопте. Његов ривал је убацио четири тројке из шест покушаја, двојке је шутирао 3/7, али је био инфериорнији у скоковима (свега седам), а и четири пута је изгубио лопту, освојивши је само једном.

10' - Подигао се Нидам из велике даљине на шут и погодио. На другој страни Мадар је искористио рупу у одбрани ривала. Другу везану тројку постигао је бивљи играч Морнара, овога пута од таблу. И опет, лоша одбрана турске екипе што је казнио Аврамовић кошем уз фаул Битима - 20:20.

9' - Коначно је Партизан поентирао после неколико пропуштених прилика. Лепо је Аврамовић напао одбрану Бурсе и положио левом руком. Кош репрезентативца Србије је натарао Душана Алимпијевића да затражи минут одмора - 15:14.

8' - Изгубио је Партизан лопту и то је искористио Битим који је изнудио фаул од Лесора, а потом је реализовао једно од два слободна бацања. Домаћин је други везани напад изгубио лопту. Након грешке Ледеј се преселио на клупу, док је на паркету Тристан Вукчевић.

7' - Два везана зицера је промашио Копривица и на другој страни је то казнио Ендрјус плагањем после продора - 13:13. Потом је и Ледеј промашио зицер и црно-бели пропуштају прилике да се можда и одлепе.

6' - Након грешке Нидама судије су показале играчима да крену ка клупама због првог телевизијског тајм-аута.

5' - Копривица је снажно закуцао после офанзивног скока, а онда је и Далас Мур постигао прву тројку за црно-беле на утакмици.

3' - Нема много поена на старту утакмице. Први пут је лопту кроз обруч провукао Зек Ледеј, а на другој страни поентирао је Давид Дуџински. Пре тога Кевин Пантер је био прецизан уз фаул и успео је да реализује и слободно бацање.

2' - У стрелце се уписао и Далас Мур након промашаја Зека Ледеја са једне стране и Дерека Нидама са друге стране - 4:3. Страшно отварање утакмице Битима. Други пут на утакмици је био прецизан ван линије 6,75.

1' - Први поен у осмини финала за црно-беле постигао је Балша Коприца, али је на другој страни тројку за госте убацио Онуралп Битим.

Уочи меча

Победник овог дуела играће у четвртфиналу са победником дуела између Цедевита Олимпије и Турк телекома, а игра се само један меч, те сваки кикс значи и елиминацију.

Уз "ватрени" подстицај са трибина Београдске арене, црно-бели иза себе имају и серију одличних резултата, а оно још важније, и успона форме која је дошла у најважнијем тренутку. Отуд и улога апсолутног фаворита припада њима.

- Ово је најбитнији део сезоне, како у Еврокупу, тако и АБА лиги. Имамо доста информација о Бурси, то је екипа која је расла кроз сезону. Мој млади колега Алимпијевић ради изванредно, ухватили су добар ритам, поготово последња два месеца. У сваком тренутку знају шта желе да раде на терену - наглашава тренер Партизана Жељко Обрадовић, додајући да су сви првотимци спремни да дају свој допринос.

БОНУС ВИДЕО: ПАРТИЗАН је прославио 30 година од највећег успеха у историји - освајања Евролиге