ЗВЕЗДА ИЗВЕЛА ПОДВИГ ПОСЛЕ "-16": Басконију прогутали борбени црвено-бели и "Пионир"

03. 03. 2022. у 18:42

ЦРВЕНА звезда уписала је другу узастопну победу у Евролиги. Црвено-бели су у дворани "Александар Николић" савладали Басконију у 28. колу са 86:83

ЗВЕЗДА ИЗВЕЛА ПОДВИГ ПОСЛЕ -16: Басконију прогутали борбени црвено-бели и Пионир

Поново је шампион Србије и АБА лиге одиграо меч са доста успона и падова, али најважније је да је на крају стигао до новог тријумфа и нада за Топ 8 и даље живи.

Мноштво преокрета, грешке, закуцавања... свашта је могло да се види на овој узбудљивој утакмици и мало је фалило да Звезда од готовог направи вересију.

Лоше је домаћин ушао у утакмицу, сваки пропуст тима Дејана Радоњића кажњавала је Басконија која је почетком другог периода имала великих плус 16 - 13:29. Тада је мало ко мислио да црвено-бели могу да се врате и победе.

Но, Звезда је од тог момента одиграла одличну одбрану и већ до одласка на одмор успела да истопи предност ривала, па се на велику паузу отишло са нерешеним резултатом - 41:41.

Бранко Лазић и другови су сјајно почели други део меча. Пуна три минута Басконија није успела да дође до поена (серију прекинуо Инок). Црвено-бели су тада отишли на плус девет - 50:41, али је онда уследио пад домаћих кошаркаша.

А онда се десила четврта четвртина у којој се чинило да ће Звезда мирно привести меч крају, али чини се да је то немогуће када су утакмице црвено-белих у питању у Евролиги. Басконија је добрим шутем ван линије 6,75 топила предност. Ипак, клуб са Малог Калемегдана је успео да одговори и у финишу наконе поена Волтерса први пут оде на двоцифрену предност - 82:72.

Ни то није значило да је Звезда победила. Екипа из Виторије је извела последњи трзај, али то није било довољно за преокрет и морала је да честита ривалу.

Најефикаснији код победника био је Лука Митровић са 18 поена, пратио га је Нејт Волтерс са 17. На другој страни најбољи је био Симоне Фонтекио који је постигао 19 поена, а један мање је постигао Вејд Болдвин.

Црвена звезда сада има учинак 11-15, а Басконија 7-19.

Ц. звезда - Басконија 86:83 (13:26, 28:15, 14:15, 31:27)

Дворана: "Александар Николић". Гледалаца: око 4.500. Судије: Ламоника (Италија), Фуфис (Грчка), Виклицки (Чешка).

Ц. звезда: Лазаревић, Волтерс 17, Давидовац 5, Митровић 18, Лазић 3, Калинић 11, Добрић 7, Холинс 12, Симоновић, Ивановић 5, Вајт 8, Кузмић.

Басконија: Рајесте, Болдвин 18, Барера, Седекерскис, Маринковић, Грејнџер 15, Фонтекио 19, Инок 6, Костело 14, Питерс 5, Гедраитис 6, Куруц.

Четврта четвртина: Звезда - Басконија 86:83

40' - Меч је поенима окончао Гедраитис.

40' - Играчи тима из Виторије су послали Митровића на линију пенала. Центар црвено-белих је оба пута био прецизан, а до краја је 26 секунди. Брзо је шутирао Фонтекио и успео да погоди за три поена. Ипак, на другој стани је Болдвин фаулирао Волтерса који ће пенале морати да заради са линије пенала и оба је промашио. Добрић је на другој страни украо чисту лопту, и омогућио Холинсу да закуца у контри.

40' - Звездин Американац је одиграо лошу одбрану - фаулирао је Костела, а овај поентирао уз фаул и реализовао слободно бацање. Потом је Калинић изгубио лопту и стигла је казна. Костело се извукао ван линије 6,75 и погодио од таблу. Опет је Радоњић затражио тајм-аут на 33 секунде до краја.

40' - Басконија је одиграла лош напад, а то је Волтерс казнио новим поенима и први пут одвео Звезду на двоцифрену предност.

39' - Докторирао је Волтерс флоутер. Поново је на тај начин дошао до поена и хрватски стручњак је био принуђен да затражи минут одмора.

39' - Протестовао је код судија Спахија и добио је техничку. Прилику за нове поене имаће Калинић и то користи - 78:72.

38' - Изборио се за позицију за шут Калинић и погодио је са полудистанце. На другој страни добра одбрана Лазића који је омео Фонтекија приликом шута за три.

37' - Четврта везана тројка гостију - овога пута Болдвин. Волтерс је промашио полагање, а под кошем Звезде је погодио Питерс. Радоњић ће серију ривала покушати да прекине тајм-аутом.

36' - Басконија се ослања на шут и почела је да погађа, али погађа и Звезда. Другу тројку у последњем кварталу постигао је Холинс - 75:67.

35' - Опет тројка тима из Виторије. Остао је Грејнџер сам и погодио ван линије 6,75. Лошу одбрану Костела на другој страни казнио је Волтерс који је погодио фолутер.

35' - Сјајан напад Звезде. Волтерс је пробио, избацио повратни пас за Калинића, а овај са 45 степени погодио тројку и натерсао Спахију да затражи тајм-аут.

33' - Фантастичан продор Волтерса и сигурно полагање десном руком. На другој страни је Болдвин казнио лошу одбрану Звезде и постигао тројку. Ипак, Волтерс је узвратио истом мером - 67:61.

32' - Није Добрић желео да шутира за три иако је могао. Финтриао је и онда лепо положио лопту, а публику је на ноге подигао Холинс који је био прецизан ван линије 6,75..

31' - Сјајан продор Холинса који је први пут поентирао из игре. Невероватан кош је постигао Болдвин на другој страни, извукао је лопту из веома тешке позиције.

Трећа четвртина: Звезда - Басконија 55:56

30' - Црвено-бели су до коша дошли преко Давидовца који је лепо погодио на други обруч, а трећа четвртина је окончана поенима Алека Питерса.

29' - Опет период без коша на обе стране и онда глупост Ивановића. Направио је плејмејкер Звезде неспортски фаул, па ће Грејнџер имати два слободна бацања, а Басконија и лопту са стране. Американац је реализовао једно слободно бацање, а у наставку акције погодио тројку од таблу.

27' - Домаћин је искористио чињеницу да је ривал у бонусу. Напао је Вајт Инока и изнудио слободна бацања. Ипак, реализовао је само један пенал.

27' - Звезда има неколико празних минута у нападу. Не успевају црвено-бели да пронађу пут да поентирају и гости то користе да спусте разлику - 52:50.

26' - Инок је једини који погађа за Басконију у трећем кварталу. Након кошева из игре, био до поена је дошао и са линије пенала.

25' - За ралзику од прошлог пута Калинић је искористио оба слободна бацања. Испала је одбрана Звезде и то је лаким поенима казнио Инок.

24' - Прве поене за госте у другом делу меча је постигао Инок. Направио је себи добру позицију и дошао до поена у дуелу са Митровићем. На другој страни Калинић је промашио оба слободна бацања.

24' - Фантастичан напад Звезде. Калинић је навукао два играча, Митровић је остао сам под кошем и Никола је то видео, а Лука снажним закуцавањем завршио акцију. Морао је тајм-аутом да реагује Невен Спахија.

23' - Одлучио се Вајт на шут из окрета, лопта је скакутала по обручу и нашла је пут да прође кроз њега. Басконија је пуних три минута без поена у наставку меча.

22' - Дуго траје напад Звезде. Калинић је промашио двојку, Митровић покупио офанзивни скок и извукао је фаул за два слободна бацања. Центар црвено-белих је оба пута погодио и наставио је тамо где је стао у првом делу меча - 46:41.

21' - Звезда је одбранила први напад у трећој четвртини, а онда је Калинић погодио ван линије 6,75. Потом је уследио фаул у нападу играча Басконије.

Друга четвртина: Звезда - Басконија 41:41

20' - Центар Звезде је био тај који је окончао прво полувреме поенима. Успео је да реализује и последњи напад, а уједно је везао осам поена.

20' - Добра пик енд рол акција гостију коју је поенима завршио Костело, али на другој страни сјајни потази Митровића. Најпре је погодио под фаулом и промашио бацање, но Звезда је дошла до офанзивног скока и Митровић је поново поентирао.

19' - Изборио се Митровић за слободна бацања и када је већ то урадио наградио је себе новим поенима - 35:37.

18' - Добар напад домаћих након тајм-аута. Волтерс је до поена стигао на карактеристичан начин - флоутером.

18' - Волтерс, па Фонтекио су пронашли пут до коша. А онда се Симоновић изборио за два слободна бацања, али је оба промашио и Басконија је тај поклон искористила да преко Костела оде на плус шест. Одмах је Радоњић звао минут одмора.

16' -Јак фаул је направио Добрић и омогућио Болдвину да до нових поена дође са линије пенала. Американац је ипак био половично прецизан..

15' - Делује да су судије прогледале Иноку кроз прсте и нису му свирали кораке, па је у наставку акције поентирао Гедраитис. Но, на другој страни Ивановић је после сјајног продора поентирао уз фаул, а реализовао је и сллободно бацање.

15' - Сјајна одбрана домаћег тима и закуцавање Добрића у контри којим је подигао на ноге публику у "Пиониру". Опет је хрватски стручњак морао да затражи тајм-аут. Његов тим је дуго без поена.

14' - Дуго се игра без поена на обе стране. Звезда није искористила период добре игре у одбрани да додатно смањи предност ривала. То је прекинуо Добрић погођеном тројком - 24:30.

13' - Добар напад домаћих. Лепо је себи изградио позицију Никола Ивановић и погодио далеку двојку. Само што је ушао на терен Дејан Давидовац је погодио тројку и натерсао Невена Спахију да позове минут одмора. Црвено-бели су направили серију 7:0.

12' - Капитен Звезде је потом добио техничку, јер је протестовао због једне одлуке судије. Можда то могло да трке домаће.

11' - Басконија све погађа. Грејнџер је био прецизан ван линије 6,75, али је истом мером узвратио Бранко Лазић.

Прва четвртина: Звезда - Басконија 13:26

10' - Прва четвртина је окончана поенима Костела који је покупио једну ничију лопту. Звезда мора да поправи игру уколико жели да дође у прилику да тријумфује.

10' - Непрепознатљива игра црвено-белих. Много промашаја у нападу и лоше игре у одбрани. Болдвин и Фонтекио не престају да промашују. Митровић је тај који сада колико-толико одржава екипу у нападу.

9' - Коначно добра акција Звезде и лаки поени Митровића. Направио је центар црвено-белих добру позицију и лепо се снашао, положио је на други обруч. Ипак, слаба утеха кад Звезда игра слабо у одбрани.

8' - Лоша игра изабраника Дејана Радоњића на оба краја терена. Басконија то кажњава, пре свега Фонтекио који је већ стигао до девет поена.

7' - Никако Звезда да веже неколико добрих одбрана. Већ два пута су гостујући кошаркаши ишли на линију пенала и реализовали су сва четири слободна бацања.

6' - Холинс је погрешио из додавања и казнили су то гости атрактивним закуцавањем. Но, на другој страни Вајт је погодио прву тројку, а онда је Волтерс лепо прошао и поентирао.

5' - Домаћин се и даље муче. Калинић није погодио тројку, док је за Басконију после офанзивног скока до поена дошао Фонтекио.

4' - Осетио је Холинс да може да нападне Маринковића. То је искористио и натерао српског кошаркаша да направио фаул за два слободна бацања. Звездин Американац је оба пута био прецизан са линије пенала - 4:8.

3' - Звезда не може ништа да погоди. Сам је Калинић био на шуту за два поена, но није био прецизан. Црвено-бели су и даље без поена. Но, у следећем нападу је то прекинуо Вајт лепим поенима из продора.

2' - Сјајно отварање утакмице гостију. Две тројке је везао тим из Виторије. Најпре је прецизан био Фонтекио, а потом и Болдвин. Радоњић је морао да затражи тајм-аут како би спречио серију ривала - 0:8.

1' - Први напад на мечу није искористила Звезда. На другој страни Вејд Болдвин је погодио. Сјајно је на скочио и погодио дугу двојку.

Црвено-бели су меч почели у петроци: Волтерс, Холинс, Калинић, Вајт и Кузмић, док су за Басконију од старта на терену Болдвин, Маринковић, Гедраитис, Фонтекио и Костело.

Уочи меча:

Црвено-бели су убедљиво поражени у првој утакмици ових ривала у Виторији (93:74). Чини се да је то један од ретких дуела у елитном такмичењу у коме је шампион Србије и АБА лиге био у потпуности надиграни.

Дејан Радоњић је пред овај сусрет истакао да екипа мора да буде на добром нивоу на оба краја терена како би могла да се нада добром резултату.

- Морамо да будемо спремни да одиграмо меч на високом енергетском нивоу како би се надали нечему, а у одбрани да покажемо доста тога. Басконија је екипа која има индивидуални квалитет, имају велики број поена у рукама, зато тимска одбрана мора да буде добра, али морамо и на другој страни да будемо и то уз велику подршку наших навијача који нам много значе - рекао је Радоњић.

Тим Невена Спахије се налази у серији од чак седам везаних пораза у Евролиги и учиниће све да то прекине у Београду.

БОНУС ВИДЕО: Звезда подигла пехар Купа Србије