ЗВЕЗДА ПРВИ ФИНАЛИСТА КУПА: Црвено-бели победили Мегу и браниће "Жућкову левицу" (ФОТО)

Ч. В.

19. 02. 2022. у 16:25 >> 19:01

ЦРВЕНА звезда је први финалиста Купа Радовија Кораћа. Црвено-бели су победили Мегу са 72:53 и у недељу ће бранити трофеј.

ЗВЕЗДА ПРВИ ФИНАЛИСТА КУПА: Црвено-бели победили Мегу и браниће Жућкову левицу (ФОТО)

Тим са Малог Калемегдана је заслужено славио у нишком "Чаиру", иако почетак меча није био онакав какав су навијачи прижељкивали. Млади тим Владимира Јовановића је одлично ушао у меч, но није издржао у том ритму до краја.

Мега је у једном делу прве деонице имала и +10 - 11:21. Ипак, Звезда је добро финиширала прву четвртину и успела са минус шест да је оконча - 15:21.

Изабраници Дејана Радоњића су од тог момента заиграли много чвршће у одбрани што им је омогућило да лакше поентирају. Црвено-бели су други период решили у своју корист са 24:12 и то им је омогућило да са 39:33 оду на велики одмор.

Покушала је Мега у наставку сусрета да се врати и преокрене резултат, но Звезда је била на висини задатка и искористила то што је ривал имао лош шутерски дан - 2/22 за три поена.

Актуелни бранилац трофеја је и у четвртој четвртини држао све у својим рукама. Чинило се да се ривал предао већ на старту последњег квартала. Звезда је то искористила да оде на сигурно разлику коју Мега неће моћи да достине. Након пет везаних поена Николе Ивановића је постало јасно да ће се Бранко Лазић и другови наћи у недељу на истом месту и борити се за први трофеј у сезони.

Најефикансији у победничком тиму био је Никола Калинић са 15 поена, док је плејмејкерски тандем Никола Ивановић - Нејр Волтерс меч окончао са по 12. У пораженом саставу највише се истакао Карло Матковић са 15 поена и био је једини двоцифрен. Њега је пратио Никола Јовић који је постигао седам поена.

Црвена звезда ће у финалу играти против победника меча Партизан - ФМП (субота, 21 час).

Ц. звезда - Мега 72:53 (15:21, 24:12, 17:14, 16:6)

Дворана: "Чаир" (Ниш). Гледалаца: 3.500. Судије: Јовичић, Јевтовић, Стефановић.

Ц. звезда: Лазаревић, Волтерс 12, Давидовац 9, Митровић 2, Лазић, Калинић 15, Добрић 7, Холинс 5, Ивановић 12, Марковић, Вајт, Кузмић 10.

Мега: Вујић, Руженцев 3, Јовић 7, Рудан 4, Ускоковић, Кочовић, Смит 5, Церовина 6, Матковић 15, Ђуришић 5, Симанић 5, Мушикић 3.

Четврта четвртина: Ц. звезда - Мега 72:53

40' - Крај утакмице!

39'- Везао је пет поена Никола Ивановић и на тај начин ставио тачку на овај меч. Звезда ће бранити трофеј Купа.

36' - На једној страни, на другој Јовић долазе до поена. Мега ништа не може да погоди у шуту за три и до сада је само два пута била прецизна ван линије 6,75 - 67:53.

35' - Мега није реализовала напад после минута одмора, али је Кузмић поентирао. На другој страни је полудистанцу погодио Смит.

34' - Период меча пез поена прекинуо је Нејт Волтерс који је био прецизан ван линије 6,75 и то је био сигнал за Владу Јовановића да затражи тајм-аут.

32' - Добар период игре Кузмића. Поново је центар црвено-белих лако пентирао, а Мега изгубила нову лопту.

31' - Први напад у четвртој четвртини Звезда је окончала поенима Кузмића. На другој страни је промашај Јовића из офанзивног скока исправио Матковић.

Трећа четвртина: Ц. звезда - Мега 56:47

30' - Успео је Митровић да се избори за позицију под кошем Меге и натера Рудана да га фаулира. Но, центар црвено-белих је промашио оба бацања, па његов тим са плус девет улази у последњи период.

30' - Добро Ивановић користи то што је Мега у бонусу. Сада је организатор игре оба пута био прецизан и колико-толико прекинуо лош период игре у нападу.

29' - Звезда је након минута одмора изгунила лопту, да би у наредном нападу Рудан фаулиран. Ипак, једно бацање је реализовао - 54:46.

28' - У наредном нападу Церовина је искористио индолентност Ивановића у одбрани и лако поентирао. Изнервирао се Радоњић због тога и затражио тајм-аут.

28' - Добар напад Меге и поени Ђуришића. Ипак, споро се враћао у одбрану што је казнио Ивановић и поентирао уз прекршај. Но, опет није погодио бацање. Црвено-бели су од последњих пет "пенала" погодили само једно.

27' - Неколико поседа на обе стране без поена. То је прекинуо Ивановић који је одлично искористио чињеницу да је Мега у бонусу и погодио је једно од два пенала после фаула Рудана - 52:41.

25' - Сјајан напад Звезде. Калинић је проиграо Кузмића који је снажно закуцао. Потом је центар браниоца трофеја послао на линију пенала Скучија Смита. Плејмејкер Меге је био половичан, но Рудан је у наставку акције погодио тек другу тројку за свој тим.

25' - Деловало је на још један лош напад Меге, но Јовић је поентирао под кошем и тако прекинуо серију ривала од 10:0 - 49:37.

24' - Промашио је тројку Холинс на истеку напада, али је Кузмић покупио офанзиван скок и изнудио фаул за два бацања. Центар Звезде је оба пута био прецизан и на тај начин се уписао у стрелце.

23' - Наставља Звезда да мучи Мегу у трећој четвртини. Украо је Холинс лопту ривалу на извођењу аута, а онда је напад црвено-белих тројком завршио Калинић који игра одличну утакмицу. Владимир Јовановић је морао да затражи тајм-аут.

22' - Чинило се да ће Холинс изгубити лопту, али ју је задржао у терену и на крају је напад тројком завршио Давидовац. Мега није успела да узврати, па је Давидовац наставио у добром ритму и погодио је два слободна бацања након фаула на продору - 44:35.

21' - Одлично игра Карло Матковић. Већ је на 13 поена и има само један промашај из игре. Не могу да му парирају Звездини центри.

Друга четвртина: Ц. звезда - Мега 39:33

20' - Лош фаул је направио Матеј Рудан. У скоку под кошем тима са Малог Калемегдана је одгурнуо Митровића и послао га линију пенала. Овај је тај поклон оберучке прихватио и погодио оба пута. То је уједно било све када је прво полувреме утакмице у "Чаиру".

20' - Прво слободна бацање за Звезду на мечу промашио је Волтерс, но повећао је предност црвено-белих који са плус четири улазе у последњи минут.

19' - Серија грешака и промашених тројки Звезде. Холинс је најпре украо лопту, а потом направио грешку у корацима.

18' - Звезда је до највећих плус шест дошла после тројке Холинса, али се Мега не предаје. Јовић је сјајно кренуо на продор и погодио је уз прекршај Вајта - 36:33.

17' - Добру одбрану одиграли су црвено-бели, да би у наредном нападу Волтерс изнудио два слободна бацања и оба пута је био прецизан - 33:30. Браниоц трофеја за сада има 8/8 са линије пенала.

16' - После минута одмора Церовина је поентирао са линије пенала. Много бацања је у овој четвртини извела Мега. На другој страни Калинић постиже другу тројку на мечу.

16' - Лепо је Звезда одиграла контранапад који је поенима завршио Волтерс и натерао Владимира Јовановића да затражи тајм-аут.

15' - Нови погодак Добрића, овога пута је прецизан био за два поена. На другој страни је Симанић био половичан са линије слободних бацања - 26:27. Симанић је опет поентирао након што је техничку грешку добио Дејан Радоњић.

14' - Показује Калинић какав квалитет поседује. Сјајно је најпре финтирао на шуту за три поена, а онда продором у леву страну поентирао. Ипак, предност Звезде није дуго трајала, пошто је Матковић већ трећи пут поентирао уз прекршај. Сада је реализовао и "пенал".

13' - Давидовац је након неспортског фаула Руженцева погодио оба слободна бацања. У истом нападу је Добрић погодио тројку, тако да је тим Дејана Радоњића из једног напада постигао пет поена.

12' - Промашио је тројку Давидовац, но Калинић се добро заградио покупио лопту под кошем ривала и лако дошао до поена, био је то његов седми и он је најрасположенији код црвено-белих.

11' - Звезда је лоше одиграла два прва напада, Мега је то казнила поенима Матковића уз прекршај, али није погодио додатно бацање центар Меге.

Прва четвртина: Ц. звезда - Мега 15:21

10' - Црвено-бели су успели да у финишу првог периода смање разлику ривала. Добрић је погодио оба слободна бацања, а први период је поенима из продора окончао Никола Ивановић после украдене лопте - 15:21.

10' - Фантастична прва четвртина Меге. Ђуришић је поентирао на истеку напада, а потом и Церовина погађа уз прекшај Стефана Марковића и Мега је стигла до двоцифрене предности.

9' - Наставља Мега да игра сјајно. Мушикић је погодио тројку и одвео свој тим на плус осам, и продужио је серију на 10:0. Добар низ ривала је прекинуо Дејан Давидовац који је реализовао оба слободна бацања - 11:17.

8' - Мучи се Звезда у нападу на старту меча. Постигла је девет поена за осам минута, а шут за три поена је 1/7. Ни Мега није много боља, али најбитније за тај млади тим је је за сада у предности.

7' - Нова серија Меге 6:0. Поново је лако поентирао Матковић који за сада задаје доста проблема ривалу. На почетку меча игра се у серијама.

6' - Лепо је поентирао после продора Скучи Смит и вратио је предност на страну Меге која је успешно одбила налет шампиона Србије и АБА лиге.

4' - Црвено-бели праве серију 9:0, а прву тројку на мечу постигао је Калинић. Серију је прекинуо Самсон Руженцев закуцавањем у контри - 9:9.

3' - Прве поене за актуелног браниоца титуле дело су Николе Калинића. Потом је Нејт Волтерс везао четири поена и довео Звезду на поен минуса.

2' - Изабраници Владимира Јовановића настављају да играју сјајно на почетку. Бориша Симанић је погодио дугу двојку под фаулом. Дејан Радоњић је био принуђен да после непуна два минута затражи тајм-аут, након којег је Симанић погодио бацање - 0:7.

2' - Одличан напад Меге. Пик енд рол су одиграли Јовић и Матковић, а центар Меге је још једном поентирао. Одлично је он отворио овај меч.

1' - Прво полуфинале Купа Радивоја Кораћа почело је поенима Карла Матковића који се сјајно снашао под кошем ривала. На другој стани први напад није реализовао Остин Холинс.

Уочи меча:

Црвено-бели бране "Жућкову левицу" освојену прошле године у Новом Саду када су у мечу за трофеј победили управо Мегу. Тим са Малог Калемегдана је фаворит, али то ће морати да оправда на терену, јер и састав Владимира Јовановић има своју рачуницу.

Ове две екипе су недавно одмериле снаге у АБА лиги и Звезда је славила са 76:69 и сигурно је да ће изабраници Дејана Радоњића учинити све да поново славе и изборе финале.

Треба рећи да су се ови тимови пет пута до сада састајали у Купу Радивоја Кораћа и сваки пут су црвено-бели славили. Од тих пет дуела, три су одиграна у полуфиналу. Ипак, вреди споменути да је шампион Србије два меча добио сам поеном разлике.

Ову утакмицу можете да пратите уживо на порталу "Новости".

У другом полуфиналу од 21 час састају се Партизан и ФМП.

БОНУС ВИДЕО: Загревање и представљање играча Звезде и Радничког пред почетак Купа Радивој Кораћ