СЕНЗАЦИЈА НАД СЕНЗАЦИЈАМА: Испала Шпанија! Изгубила од највећег аутсајдера, Мароко је чудо

06. 12. 2022. у 18:45

МАРОКО је направио велику сензацију и пласирао се у четвртфинале Светског првенства. Афричка селекција је после бољег извођења пенала са 3:0 (0:0) победила Шпанију.

Какво срце имају "лавови Атласа". Испрсили су се пред фаворитом, одиграли веома борбену, праву такмичарску утакмицу и захваљујући изврсном гомлану Боноу (одбранио два пенала, једном ривал погодио стативу) направили највећи успех у историји.

Није ово била утакмица за фудбалске сладокусце, јако мало правих прилика је виђено на "Интернешнал сити" стадиону, али изабраници Валида Реграгуија су од почетка меча знали шта желе и на крају су стигли до чудесног тријумфа.

Најбољу прилику на утакмици имао је резервиста Марока Валид Шедира чији ударац је зауставио Унаи Симон. "Фурија" је до победе могла у самом финишу другог продужетка, но статива је била савезник Марока после покушаја Пабла Сарабије.

Након 120 минута фудбала приступило се извођењу пенала. Тада је заблистао Боно који је зауставио ударце Карлоса Солера и капитен Серхија Бускетса, док је Сарабија погодио стативу. Голман Севиље је тако оставио мрежу нетакнуту чак и приликом извођења једанаестераца.

За афричку селекцију прецизни су били Абделахмид Сабири, Хаким Зијех и Ашраф Хакими, а чувар мреже Шпаније је једино зауставио шут Бадра Бенуба, али то није било довољно.

Марако је на овај начин остао једина репрезентација са афричког континента која ће играти у четвртфиналу, а ривал ће јој бити победник дуела Португал - Швајцарска који можете пратити уживо на порталу "Новости".

Подсетимо, поред "лавова Атласа" међу осам најбољих пласирали су се Холандија, Аргентина, Француска, Енглеска, Хрватска и Бразил.

Мароко - Шпанија 0:0, пеналима 3:0

Стадион: "Едукејшн сити". Гледалаца: 44.667. Судија: Фернандо Рапалини (Аргентина)

Мароко (4-1-2-3): Боно - Хакими, Агерд (од 84. Ел Јамик), Саис, Мазрауи (од 82. Атиат-Алал) - Амрабат - Онахи (од 120. Бенуб), Амалах (од 82. Шедира) - Зијех, Ен Несири (од 82. Сабири), Буфал (од 66. Ез Абде).

Шпанија (4-1-2-3): Симон - Љоренте, Родри, Лапорт, Алба (од 98. Балде) - Бускетс - Гави (од 63. Солер), Педри - Торес (од 75. Вилијамс/од 118. Сарабија), Асенсио (од 63. Мората), Олмо (од 98. Фати).

Пенали: Мароко - Шпанија 3:0

3:0 - "Паненка" за крај. Мароко је у четвртфиналу Мундијала.

2:0 - Шпанија не може да погодио са беле тачке. Боно је зауставио ударац капитена Шпаније Серхија Бускетса.

2:0 - Бенуб који је најмлађи у афричкој селекцији је веома лоше шутнуо и Симон је прочитао његову намеру и оставио је наду "фурији".

2:0 - Одбранио је Боно ударац Солера и Мароко је пред великом сензацијом.

2:0 - Сигурно је Зијех извео пенал. Шутирао је по средини гола, Симон је отишао у леву страну.

1:0 - Шпанија је промашила први пенал. Резервиста Пабло Сарабија је погодио стативу.

1:0 -  Мароко је повео у пенал серији после поготка Сабирија.

Други продужетак: Мароко - Шпанија 0:0

120+3' - Пенали ће дефинитивно одлучити ко иде у четвртфинале.

120+2' - Могло је све да буде решено. Дошла је лопта до Сарабије који је шутирао искоса са десне стране и лопта је окрзнула стативу.

120' - Одлучено је да се игра још три минута у другом продужетку. Све смо ближи томе да други пут у осмини финала пенали одлуче путника у наредну рунду Светског првенства.

115' - Морао је боље Шедира. Опет је умакао одбрани ривала и опет није шутирао када је требао, те је велика прилика отишла у неповрат.

111' - Не мења се слика на терену која траје од првог минута. Шпанија има лопту, али Мароко одлично стоји, па је резултат онакав какав је био кад је Рапалини дао знак да утакмица крене.

106' - Почео је други продужетак интересантним покушајем Сабирија. Пробао је са центра да изненади Симона, то је урадио јако лоше.

Први продужетак: Мароко - Шпанија 0:0

105+2' - Завршен је први продужетак који је обележила изузетна прилика за Шедиру, али и даље је на снази најнепопуларнији резултат.

105' - Велика шанса за Мароко. Шедира се нашао очи у очи са Симоном, но голман Шпаније је одлично интервенисао и спасао свој тим.

101' - Чини се да "фурије" све више стеже обруч око гола Марока, везала је два опасна напада, но и даље нема изразите опасности по гол Боноа.

95' - Шедира је умакао одбрани Шпаније. Ипак, дозволио је Лапортеу да га стигне и спречи га да постигне погодак. Но и да је савлада Унаја Симона гол би био поништен пошто се налазио у недозвољеној позицији.

91' - Почео је први продужетак утакмице у којој није виђено много узбуђења. Иначе, ово је седми меч осмине финала Мундијала.

Друго полувреме: Мароко - Шпанија 0:0

90+6' - Играће се продужеци, други пут у осмини финала. Подсетимо, јуче је Хрватска после бољег извођења пенала савладала Јапан.

90+5' - Најбоља прилика за Шпанију. Извео је Олмо слободан ударац искоса са леве стране. Лопта је незгодно одскочила, али Боно је био присебан и одбио је лопту у корнер.

90+1' - Судија Фернандо Рапалини одлучио је да се друго полувреме продужи за пет минута.

86' - Опасан напад афричке селекције. Запретили су из контре, на крају је Ен Несири шутирао из окрета, но био је у не баш изгледној позицији, па Симону није било тешко да интервенише.

82' - Највећа опасност по гол Марока. Нико Вилијамс је одлично проиграо Морату, овај је пробао из мртвог угла да матира Боноа, али био је у тешкој ситуацији па до промене резултата није дошло.

76' - Мало ко је могао да очекује да "фурија" за скоро 80 минута фудбала неће направити ниједну изгледну прилику против "лавова са Атласа" од којих је бар на папиру боља екипа. Иако Шпанија има лопту чак 75% времена (!) - Мароко има више шутева: "води" са 3:1 (када је реч о онима у оквир гола, ту је "нерешено", 1:1).

75' - Драма достиже врхунац. Мароко покушава да направи прво изненађење у нокаут фази Мундијала.

66' - Прва измена и у Мароку. Уместо Буфала у игри је Езалзули који тренутно наступа за Осасуну.

63' - Утакмице је веома борбена, али изгледних прилика на обе стране нема ни после сат времена фудбала. Уједно је две промене направио Луис Енрике. На терен су ушли Карлос Солер и Алваро Мората, а меч је завршен за Гавија и Марко Асенсио.

55' - Тукао је Олмо из слободног ударца искоса са леве стране. Голман Марока је био добро постављен и није се дао изненадити.

51' - Делује да је Шпанија нешто жустрије ушла у друго полувреме. Ипак, "фурија" и даље није озбиљно запретила Боноу.

46' - Почело је друго полувреме утакмице.

Прво полувреме: Мароко - Шпанија 0:0

45+1' - Завршено је прво полувреме утакмице која се игра на стадиону "Едукејшн сити".

43' - Најбоља прилика на утакмици. Буфал се сјајно ослободио ривала, центрирао је, а главом је из добре позиције тукао Агерд, но није био прецизан и пребацио је цео гол.

37' - Води се велика борба на средини терена. Репрезентације се смењују у опасним нападима, последњи је имала екипа Луиса Енрикеа, но Феран Торес није успео озбиљније да запрети Боноу.

33' - Добар ударац Мазрауија, али голман Шпаније се није дао изненадити и добром парадом је зауставио покушај левог бека Бајерна.

26' - Погрешио је у пасу голман афричке селекције Боно. Лопта је стигла до Ферана Тореса који је из изледне позиције погодио пречку. Ипак, и да је затресао мрежу ривала гол би био поништен због офсајда. У наредном нападу запретио је и Асенсио, но лопта је после његовог покушаја погодила спољни део мреже.

23' - Мало ко је могао да очекује да ће тим Валида Реграгуија више претити од почетка утакмице. Неколико опасних напада имао је Мароко, но одбрана "фурије" није дозволила да се озбиљније запрети Симону.

15' - Добар напад афричке селекције. Мазрауи је центрирао са леве стране, али лет лопте је добро пратио чувар меже Атлетик Билбаа и покупио је лопту испред Ен Несирија.

12' - Борбено се игра од почетка меча. Мароко је изнудио фаул на неких 25 метара од гола Симона. Покушао је Хакими директно на гол, но није био прецизан и лопта је отишла преко гола "фурије".

4' - Шпанија је та која на почетку сусрета има посед лопте. Мароко се одлучио за одбрану гола и покушај да из контранапада запрети противнику.

1' - Почела је још једна утакмица осмине финала Светског првенства. Дуел је кренуо нешто оштријим стартом Хакима Зијеха над Ђордијем Албом.

Уочи меча:

Ове две селекције одмериле су снаге и на Мундијалу у Русији пре четири године. Тада је дуел био у групној фази, а победника није било (2:2).

Ипак, ово сада је нова утакмица и афричка репрезентација са доста самопоуздања улази у овај сусрет, пошто је групну фазу окончала на првом месту са седам бодова у групи у којој су још били и Хрватска, Белгија и Канада.

"Фурија" је као друга прошла кроз циљ у групи са Јапаном, Немачком и Костариком. Упркос свему изабраници Луиса Енрикеа су фаворити на овом мечу, али Мароко је показао одличан у фудбал до сада.

Селекција коју са клупе предводи Валид Реграгуи изједначила је најбољи резултат на Светским првенствима. Мароко је осмину финала играо још давне 1986. године и Мексику.

Састави:

Мароко (4-1-2-3): Боно - Хакими, Агерд, Саис, Мазрауи - Амрабат - Онахи, Амалах - Зијех, Ен Несири, Буфал.

Шпанија (4-1-2-3): Симон - Љоренте, Родри, Лапорт, Алба - Бускетс - Гави, Педри - Торес, Асенсио, Олмо.