АУ, КАКО ИГРА ОВА ШПАНИЈА: Фурија прогутала ривала! Костарика доживела "Катар-строфу"

В.М.П.

23. 11. 2022. у 19:14

ФУДБАЛСКА репрезентације Шпаније без много помпе дошла је на Мундијал, али је данас показала да се "црвена фурија" никада не сме отписати. Енрикеови изабраници демолирали су Костарику резултатом 7:0, и послали поруку свету да су стигли са највишим амбицијама..

АУ, КАКО ИГРА ОВА ШПАНИЈА: Фурија прогутала ривала! Костарика доживела Катар-строфу

ШПАНИЈА - КОСТАРИКА 7:0

Стадион: Ал Тумам

Гледалаца: 44,400

Састави:

ШПАНИЈА (4-3-3): Симон – Аспиликуета, Родри, Лапорт, Алба – Гави, Бускетс, Педри – Торес, Асенсио, Олмо. Тренер: Луис Енрике.

КОСТАРИКА (5-4-1): Навас – Мартинез, Фулер, Дуарте, Калво, Овиједо – Кампбел, Боргес, Техеда, Бенете – Контрерас. Тренер: Луис Суарез.

Након што је Јапан направио велико изненађење у групи Г, савладао Немачку и приредио супер-узбудљиву представу, у другом мечу исте групе љубитељи фудбала остали су ускраћени за драму и неизвесност, али су могли да уживај у ревији голова.

Све је кренуло фуриозним почетком Шпаније која је већ у првих 10 минута пропустила две велике прилике, а онда, на истеку 11. минута сјајан пријем Данија Олма, и демонстрација  префињене технике коју поседује бивши играч Динамо Загреба, а садашњи Лајпцига.

Лопта иза леђа Наваса, а "црвена фурија" најављује Катар-строфу противника. Само 10 минута касније већ је било 2:0, Ђорди Алба продире, проналази Марка Асенсија, а играч Реал Мадрида из прве дуплира предност. Навас је успео да крзне лопту, али недовољно да скрене њену путању ка мрежи.

Кошмарном провом полувремену није било краја, а све је зачинио и главни арбитар када је показао на белу тачку након што је Ђорди Алба оборен у казненом простору ривала.

Одговорност је преузео Феран Торес и рутинском егзекуцијом донео је предност својим саборцима.

Агонија навијача Костарике,а најгоре је тек следило...

Друго полувреме била је формалност, Костариканци нити у једном тренутку нису били озбиљан такмац.

Прво је Феран Торес казнио поигравање ривалске одбране пред својим голом. Везиста је прво украо лопту, а потом је и смирено сместио у угао мреже.

А онда... на сцену ступа супер-талентовани Гави. Тинејџер Барселоне се појавио из другог плана на савршен центаршут Алвара Морате и повисио на 5:0. Тиме је овај фудбалски бисер постао трећи најмлађи стрелац у историји Мундијала.

Солер у надокнади доноси и импресивних 7:0, а Мората ставља тачку на "И" у судијској надокнади.

Шпанија у другом колу групе Е иде на мегдан Немачкој, док ће Костарика своју шансу тражити против Јапана.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

90 + 3 - Демонстрација силе! Алваро Мората сјајно финишира, и повећава на 7:0.

90. минут - Главни арбитар не жели да спасе посрнуле Костариканце. Мораће још пуних 8 минута да буду учесници једне од највећих катастрофа у историји светских првенстава.

90. минут - Нови гол за Шпанце! Нема краја мукама Костариканаца. Солер мирно финишира акцију.

83. минут - Костариканци сада већ статирају, једва чекају да се заврши ове вече тортуре за њих и њихове навијаче. Шпанци са уживањем прате дешавања на терену. Стигли су без много помпе, али су послали поруку целој планети да се фурија никада не сме прерано отписати. Данас делују заиста импресивно.

74. минут - Наставља се нестварно вече црвене фурије. Савршен центаршут Морате, а Гави натрчава из другог плана и прецизним ударцем матира Наваса. Чаролија 18-годишњака из редова Барселоне. Пукла је "петарда"!

81. минут - Костариканци сада већ статирају на терену, и чекају да главни арбитар Мохамед Мохамед означи крај меча. Права тортура за њих и њихове навијаче је овое вечери у Катару. Тек иду на ноге Немцима и разигранима Јапанцима.

68. минут - Губе сада већ живце Костариканци. Франциско Калво је крвнички стартовао и добија жути картон.

62. минут - Алваро Мората је коначно ушао у шансу, али његов шут је недовољно прецизан. Без веће опасности по Наваса.

58. минут - Туга на лицима навијача Костарике, ово већ постаје тешко за гледати, многи од њих не могу да издрже ову тортуру, и одлазе са стадиона.

52. минут - Гол, гол, гол! Феран Торес користи велики кикс дефанзиваца Костарике. Играли су се пред својим голом, Торес је све пратио, одузео лопту, и повисио на великих 4:0! Катар-строфа Костариканаца.

50. минут - Тренутан однос у ударцима ка голу износи 8:0 у корист Енрикеових пулена. Шпанија је три пута шутирала у оквир гола Наваса, и сва три пута лопта је била у мрежи.

48. минут - Делује да ће се ипак све наставити по сценарију из првог дела утакмице. Марко Асенсио је шутирао из срца шеснаестерца, али његов шут одлази високо преко гола.

46. минут - Друго полувреме је почело! Остаје нада да ће Костариканци успети да се издигну након кошмарног прво полувремена и приреде љубитељима фудбала барем мало више узбуђења.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45 + 5 - Шпанија је оборила ритам, спустили су Енрикеови изабраници гас. Главни арбитар је показао на пет минута надокнаде који су протекли у размени додавања Шпанаца. Ово је и дефинитивно крај првог полувремена, у ком је постојала само једна репрезентација - Шпанија.

42. минут - Податак који осликава све, Костарика само 18 % времена држи лопту у свом поседу, потпуна немоћ.

31. минут - Гол! Феран Торес до 14. гола у репрезентацији стиже рутинском реализацијом пенала. Само је послао лопту по средини гола некадашњи члан Манчестер ситија. Ревија голова на стадиону "Ал Тумама".

30. минут - Спрема се катастрофа Костариканаца! Пенал за Шпанију. Дуарте је био преагресиван и фаулирао Ђордија Албу, главни арбитар показује на белу тачку.

27. минут - Немилосрда фурија не даје ривалу да дише. Потпуна контрола поседа и дешавања на терену, делује да је смо питање тренутка када ће Навас поново капитулирати.

20. минут - Страшна Шпанија, 2:0! Марко Асенсио је дуплирао предност на асистенцију Ђордија Албе. Све је кренуло од Бускетса, он одлаже Алби, а овај проналази Асенсија који шутира из прве. Имао је Кејлор Навас лопту на рукама, али није успео да заустави одличан ударац.

11. минут - Гол је! Шпанија води, Дани Олмо је стрелац! Прелеп пријем након додавања Габија и превињена техника за фуриозан старт Шпанаца.

10. минут - Нова велика шанса! Како је Шпанија отворила овај меч, Марко Асенсио је примио лопту на ивици казненог простора, снажно шутира, али лопта пролази тик поред стативе још једном.

5. минут - Велика прилика! Дани Олмо, бивши играч Динама из Загреба је распалио по лопти, али његов ударац из шеснастерца одлази за мало поред гола. Са шпанском У-21 репрезентацијом био је првак Европе 2019. и члан идеалног тима тог турнира, а на Олимпијским играма у Јапану 2021. са националним тимом освојио је сребрну медаљу.

1. минут - Меч је почео!

16:00 - Изашли су и састави!

УОЧИ МЕЧА

"Лос Тикос" — како је екипа Костарике позната, ће настојати да понови своје херојске наступе са Светског првенства 2014, где су пркосили свим изгледима и где су били на врху групе у којој су била три победника Светског првенства: Уругвај, Енглеска и Италија.

Потом су у осмини финала избацили Грчку и пласирали се у четвртфинале, где су изгубили од Холандије на пенале. Све оно што су урадили била је једна од највећих сензација у дугој и богатој историји Мундијала.

И ове године су извукли тешку групу са Немачком, Шпанијом и Јапаном. У Шпанији ће  имати противника са тимом који укључује мешавину младих перспективних играча попут 18-годишњег Гавија и 19-годишњег Педрија, обојица везни играчи, као и искусни ветерани као што је дефанзивац Челсија Сезар Аспиликуета.

Под палицом селектора Луиса Енрикеа, "црвена фурија" је недавно демонстрирала сјајну форму, била је прва у групи УЕФА Лиге нација и остварила победу против Португала у септембру за подизање морала.

Али свако ко потцењује Костарику чини то на сопствену одговорност. "Лос тикоси" су победили у последњих пет мечева и забележили неке импресивне резултате у својој квалификационој групи за Светско првенство, укључујући победе над Канадом и Сједињеним Државама.

Очекује се да ће Костарика играти конзервативан фудбал, орјентисан на дефанзиву. То је стил по којем су постали познати последњих година и који је фрустрирао неколико репрезентација високе репутације на поменутом Мундијалу 2014.

У срцу одбрамбене структуре је Кејлор Навас, голман Пари Сен Жермена и душа тима, који је забележио више од 100 наступи за своју земљу.

Шпанија ће се ослонити на свој нападачки арсенал како би сломила тврдокорну одбрану Костарике.

Желеће да избегну сценарио из прве утакмице на Еуру 2020. против Шведске, где нису успели да постигну гол упркос томе што су имали 17 удараца ка мрежи ривала и невероватних 86 % поседа.

Костарика ће са друге стране имати страховито тежак задатак, а 30-годишњи бивши нападач Арсенала Џоел Кембел ће се у одбрани суочити са Данијем Карвахалом из Реал Мадрида и Ериком Гарсијом из Барселоне.

Занимљиво и да Шпанија није примила више од два гола на утакмици откако је пре више од годину дана победила Хрватску са 5:3 на Еуру 2020.

"Црвена фурија" је одлучила да изостави неколико истакнутих имена из свог тима за Светско првенство, укључујући Навасовог бившег саиграча из Реал Мадрида Серхија Рамоса и Давида де Хеу из Манчестер јунајтеда.

Ниједан тим није се добро показао на последњем Светском првенству, Костарика је завршила на дну своје групе са само једним бодом, а Шпанија је изгубила од Русије у шеснаестини финала. Обе националне селекције ће желети да то надокнаде у Катару – почевши од среде.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО-СНИМЦИ

ЛУКА ЈОВИЋ БИ ПОНОВО МОГАО БИТИ ПИОЛИЈЕВ ЏОКЕР: Милан у паклу Олимпика јури гол заостатка против разигране вучице

ЛУКА ЈОВИЋ БИ ПОНОВО МОГАО БИТИ ПИОЛИЈЕВ ЏОКЕР: Милан у паклу ''Олимпика'' јури гол заостатка против разигране ''вучице''

У реванш утакмици четвртфинала Лиге Европе фудбалери Роме ће на ''Олимпику'' бранити великих 1:0 које су зарадили на ''Сан сиру'' пре седам дана против Милана (21.00).

18. 04. 2024. у 07:55

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14