ХОЛАНДИЈА СЛАВИ 99. МИНУТ: Сенегал поклекао у финишу невероватног меча (ФОТО)

Ч. В.

21. 11. 2022. у 19:07

ФУДБАЛЕРИ Холандије добрано су се намучили у првој утакмици на Мундијалу, али успели су у финишу утакмице да савладају Сенегал са 2:0.

Јасно је било да ће тиму Алијуа Сисеа много недостајати Садио Мане, но упркос томе успели су да пруже одличан отпор "орању", чак се може рећи да по свему приказаном нису заслужили да Светско првенство почну са поразом.

Овај меч био је невероватан по томе што су изабраници Луја ван Гала први шут ка голу ривала упутили тек у 84. минуту када је гол и постигао Коди Гакпо после фантастичног центаршута Френкија де Јонга.

Навијачи Холандије ће заборавити да су се њихови љубимци мучили, јер су бодови ти који се пишу, а на освајању прва три на Мундијалу морају да захвале нападачу ПСВ-а, али и везисти Ајакса Дејвију Класену који је у деветом минуту надокнаде потврио тријумф "орања".

Треба рећи и то да је Сенегал први пут на Светским првенствима у групној фази поражен од репрезентације која долази са европског контитента.

Холандија баш као и Еквадор има три бода у групи А, без бодова су Катар и Сенегал. Изабраници Луја ван Гала наредни меч играју против јужноамеричке селекције 25. новембра, док ће шампион Африке одмерити снаге са домаћином Светског првенства.

Сенегал - Холандија 0:2 (0:0)

Стадион: Ал Тумама. Гледалаца: 41.721. Судија: Вилтон Сампајо (Бразил). Стрелци: Гакпо 84, Класен 90+9. минута за Холандију.

Сенегал (4-1-2-3): Менди - Сабали, Кулибали, Сисе, Дијало (од 62. Јакобс) - Геј - Менди, Кујате (од 73. Гај) - Дијата (од 73. Џексон), Диа (од 69. Дијенг), Сар.

Холандија (5-3-2): Нопер - Дамфрис, Де Лихт, Ван Дајк, Аке, Блинд - Берхујс (од 79. Копмејнерс), Гакпо (од 90+4. Де Рон), Ф. Де Јонг - Јансен (од 62. Депај), Бегвајн (од 79. Класен).

Друго полувреме: Сенегал - Холандија 0:2

90+9' - Убитачан контранапад Холандије за крај утакмице. Ударац Депаја је одбрани Менди, лопта се одбила до Класена коме није било тешко да лопту убаци у празну мрежу и тако постави коначан резултат овог меча.

90+1' - Судија Сампајо је одлучио да продужи ову утакмицу за још осам минута, тако да Сенегал има довољно времена да покуша да избегне пораз.

86' - Папе Гај је одлично шутирао из даљине, ипак Ноперт је крајњим напором успео да интервенише и избаци лопту у корнер.

84' - Из ничега је Холандија повела. Први ударац у оквир гола и погодак Кодија Гакпа. Сјајно се фудбалер ПСВ-а кретао у казненом простору ривала, испратио центаршут Де Јонга, искористио то што је безпотребно истрчао Менди и главом и затресао мрежу ривала.

75' - Већ четитри измене, од тога две принудне морао је да изврши Абду Сисе. Исмаил Јакобс је заменио Дијалоа, док је уместо Кујатеа ушао Папе Гај. Такође, утакмица је готова за Дију и Дијату, а уместо њих на терен су крочили Дијенг и Џексон.

74' - Нови опасан напад Сенегала. Тукао је одлично Идриса Геј, но голман Холандије је добро интервенисао. Ипак, и да је постигао гол био би поништен због офсајда.

71' - Невероватан потез! Френк де Јонг је, док је његов ривал, Шеику Кујате, био у скоку - решио да га удари у међуножје. Овај је услед бола изгубио равнотежу, незгодно пао и, изгледа да се теже повредио! На носилима је изнет са терена, неће наставити меч... Невероватна ситуација.

65' - Опасан напад Сенегала. Дијата је упослио Дију који је шутирао из прве, али будан је био Ноперт и успео је да интервенише и остави межу нетакнутом.

64' - Прва измена на утакмици. Луј ван Гал је са терена повукао Јансена, а уместо њега у игру је ушао Мемфис Депај који је био под знаком питања за овај уводни дуел на Мундијалу у Катару.

56' - Други пут је групо стартвао Матијас де Лихт и то судија Сампајо неће више да прашта, показао је фудбалеру Бајерна жути картон.

54' - Коначно опасност након ударца из угла. Опет је Гакпо центрирао, Ван Дајк је добро скочио, но његов удацар главом није био прецизан, пошто је лопта отишла преко пречке.

51' - Опет је Гакпо упутио центаршут из корнера, но кроз ваздух је полетео Менди и без проблема је покупио лопту.

46' - Почело је друго полувреме, а ниједан од селектора није ништа мењао у паузи.

Прво полувреме: Сенегал - Холандија 0:0

45+2' - Завршно је прво полувреме друге утакмице групе А.

45' - Још један корнер извео је Гакпо, али као у сваком претходном случају и сада је одбрана афричке селекције била на нивоу.

40' - Комбиновали су лепо Холанђани, на крају се на ударац одлучио Берхујс, но лопта је отишла високо преко пречко гола Едуарда Мендија.

36' - Сенегалци су се добро испрсили фавориту и то без главне звезде Садија Манеа. За сада је тим Алијуа Сисеа имао неколико добрих напада, но Нопер није био принуђен да интервенише.

27' - Добро је центрирао Гакпо из корнера, скочио је и тукао главом Ван Дајк, али покушај играча Ливерпула није био онакав какав је желео.

25' - АФРИЧКИ КОЛОРИТ УЛЕПШАО МУНДИЈАЛ: Сенегал се састао са Холандијом, а навијачи са "црног континента" одушевили (ФОТО)

20' - Невероватно да ово Френки де Јонг није претворио у погодак. Сјајну контру одиграла је европска селекција. Берхујс је проиграо Гакпа, овај упослио усамљеног Де Јонга који је уместо да шутира одлучио да се поиграва и пропуштена је велика прилика да се резултат на семафору промени.

16' - Веома добра утакмица, иако нема много изгледних прилика. Обе селекције играју спуштених гардова и лопта пред једним, час пред другим голом.

9' - Сар је дошао до лопте након грешке изабраника Луја ван Гала, смирио је лопту, одлучио се на ударац, но лопта је отишла високо преко гола који чува члан Херенвена.

5' - Велика прилика за "орање". Пукла је одбрана Сенегала, Јансен је сјајно упослио Гакпа, који је могао да шутира, но желео је да буде несебичан и можда баш због те одлуке фудбалера ПСВ-а није дошло до прмене резултата.

2' - Први добар напад на мечу имала је репрезентација Сенегала. Сар је упутио лопту ка Дији, али одбрана Холандије је добро реаговала и афричка селекција је добила само корнер после којег није било опасности по гол Нопера.

1' - Почела је друга утакмица данашњег програма на Мундијалу у Катару, а уједно и друга у групи А.

Уочи меча:

Оно што је велики проблем за селектора афричке селекције Алију Сисеа је изостанак најбољег играча Садија Манеа који због повреде неће моћи да помогне екипи у најтежем изазову у групној фази.

Са друге стране Луј ван Гал неће моћи да рачуна само на Мемфиса Депаја, бар не од почетка меча. "Орање" на папиру важи за фаворита, али то треба доказати на терену против шампиона Африке.

Холандија наде у добар резултат полаже у то што се налази у сјајној серији. Наиме, ова репрезентација је последњи пораз доживела још 27. јуна 2021. године од Чешке у осмини финала Европског првенства.

Подсетимо, у првом мечу ове групе на отварању Мундијала Еквадор је победио домаћина Катар (2:0).

Састави:

Сенегал (4-1-2-3): Менди - Сабали, Кулибали, Сисе, Дијало - Геј - Менди, Кујате - Дијата, Диа, Сар.

Холандија (5-3-2): Нопер - Дамфрис, Де Лихт, Ван Дајк, Аке, Блинд - Берхујс, Гакпо, Ф. Де Јонг - Јансен, Бегвајн.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО-СНИМЦИ