СРПСКО СПОРТСКО ЧУДО У АУСТРАЛИЈИ: Толико је велико, да је чак и Србима понестало ракије током славља!

Новости онлине

18. 02. 2024. у 18:16

У Аустралији се десило једно право мало чудо. И то српско чудо. А ово је спортска прича о њему.

СРПСКО СПОРТСКО ЧУДО У АУСТРАЛИЈИ: Толико је велико, да је чак и Србима понестало ракије током славља!

ФОТО: ФК Мелбурн Србија

Да би се разумело порекло ФК Мелбурн Србија, потребно је шире разумевање догађаја који су многе наше људе довели у Аустралију, као и културне и организације за разоноду који су формирани непосредно после трагедије Другог светског рата.

Фудбалски клуб Мелбурн Србија под овим именом делује од 2023. године (раније постојао под именом Витезови (1963 - 1965), Карлтон Србија (1966 - 1984), Рингвуд јунајтед Србија (1985 - 1990) и Фикрои сити (1991 - 2022 и 1962), а у питању најстарији је српски фудбалски клуб у аустралијских држави Викторија. Тим је основан од стране бивших војника који су служили Југословенску војску у отаџбини, који су били у Равногорском покрету.

Током Другог светског рата, преостали претежно српски војници који нису узети као ратни заробљеници пружали су, герилски, оружани отпор Немцима и њиховим снагама Осовине. Оно што је српски отпор чинило много тежим била је растућа комунистичка револуција која се одвијала у земљи. Како је подршка савезника почела да пресушује и прелази на страну револуционара, многи четници су били приморани да потраже уточиште ван Југославије у местима близу Еболија, Барија и Напуља у Италији. И ту су проводили слободно време играјући и фудбал у камповима.

Постоје многи примери српских тимова који су се такмичили против британских снага (Црне мачке и Зелени стрелци). Створени су бројни тимови, што је довело чак до сезонског такмичења. Тимови су добијали имена или по својим бившим родним градовима, важним симболима или градовима у којима су се водиле битке.

Током тих тешких година, Срби су редовно играли фудбал међу собом и против других народа. Фудбал је постао витални део њихове рутине и опстанка, а ова култура је потом донета са собом када су први пут стигли у Аустралију после Другог светског рата.

Данас се игра у много срећнијим и сигурнијим временима. Поштује се заоставштина оних који су се борили за Србе и поносно се наставља са традицијом, бојама, симболима и патриотизмом који показује поштовање које су заслужили.

Иницијативу о оснивању српског клуба у Мелбурну покренуо је и започео са радом Остоја Пекић. Да би могао финансијски да настави, замолио је људе из Српског културног клуба „Свети Сава” у Карлтону да преузму рад на стварању клуба. Тако су остала забележена имена оснивача: Остоја Пекић, Светозар Миловановић, Светозар Ненадовић, Стева Савић, Александар Младеновић, Тадија Милутиновић, Бранивоје Јевтовић, Обрен Поповић, Јован Лазић и други. Чланови управе клуба „Свети Сава”, Младен и Бранко, нису били у самом клубу али су много помогли у стварању и његовом опстанку.

Први тим "Витезова" / ФОТО: ФК Мелбурн Србија

Прве три године, од 1963. до 1965., име клуба је било „Витезови” и такмичио се у аматерској лиги. Званично, клуб добија име Карлтон Србија 1966. године када је ушао под окриље фудбалског савеза Викторије, са српским тробојком и грбом двоглавог орла.

Екипа Карлтон Србија / ФОТО: ФК Мелбурн Србија

Године 1969. Карлтон Србија из провизионалне лиге без пораза завршава сезону и прелази у Дистрикт лигу, централна дивизија. У овом рангу Карлтон Србија се задржалва до 1984. године када се на крају ове сезоне фузионише са Рингвуд јунајтедом и прву сезону 1985. под новим именом Рингвуд јунајтед Србија завршава на 12. месту (14 тимова) друге државне лиге Викторије.

Дакле, Србија је спајањем са клубом из Рингвуда из прве провизионе лиге прескочила два ранга (трећу и четврту дивизију) и обрела се у знатно квалитетној Другој дивизији државе Викторије.

Тим Србије 1986 / ФОТО: ФК Мелбурн Србија

Под именом Ринвуд јунајтед Србија је последњу сезону одиграла 1990. Годину дана касније прелази на подручје општине Фикрој и добија ново име Фикрој сити Србија, да би 2023. године постао ФК Мелбурн Србија.

Како се клуб пресељавао са подручја једне општине у другу, самим тим је принудно морао да носи име општине којој припада, а не претходно.

Тим Србије 1995. године / ФОТО: ФК Мелбурн Србија

У својој дугој историји постојања Карлтон, Рингвуд, Фикрој сити и ФК Мелбурн Србија седам пута је освајала титулу првака - 1969, 1971, 1972, 2000, 2009, 2019 и 2023, док је у виши ранг такмичења као другопласирана прелазила четири пута - 1980, 1999, 2001. и 2012. године. Из вишег у нижи ранг такмичења Србија је прелазила шест пута - 1976, 1990, 2002, 2004, 2005. и 2007. године. Било је година када је Србија на крају такмичарске сезоне завршила на последњем месту али из различитих околности задржала је исти статус.

Пехар "Карађорђевог купа" Србија је освајала три пута – 1988, 1997. и 2022. године, још пет пута је била финалиста - 1989, 1993, 1998, 1999 и 2019. године. Клуб је 2. фебруара 2000. године играо са бившим европским и светским шампионом Црвеном звездом у пријатељској утакмици, а Звезда је била у Аустралији на припремама за сезону. Након што су Срби из "земље кенгура" рано повели, поражени су са 3:1.

А онда ... поход по чудо


На крају сезоне 2022. владао је осећај празнине око клуба док су сви у њему жалили због изгубљене прилике: завршетак на петој позицији на табели у години када је већина мислила да је склопљен тим способан да освоји лигу - била је баш горка пилула.


Током анализе, било је много здраве дебате о томе зашто је тим пао и који су важни састојци недостајали да би се остварили циљеви.


Пандемија је имала негативан утицај на клупске ресурсе, али на веома страственој скупштини, ови проблеми су исправљени када се нова крв помешала са старом да би се формирао снажан, нови Извршни одбор који је са много обећања и самопоуздања водио предстојећу сезону.


Прва смела промена коју је нови одбор предузео показала се као мајсторски потез. Клуб је одувек био номадске природе, што је са собом донело многе промене имена, тако да је ова нестабилност исправљена и учвршћен положај у викторијанској фудбалској заједници: одлучено је да се по последњи пут промени име, и то у ФК Мелбурн Србија. "Сада, где год да нам је матична база, увек ћемо бити релевантни", сматрали су у управи. То ново име носило је са собом и престиж, јер је град признат широм света, па је назив пружао обиље могућности за изградњу бренда клуба.

Бивши голман ФК Србије и аустралијске репрезентације на Мундијалу 1974, Џим Милисављевић, са данашњим тренером Тотенхема, Ангеом Постекоглуом / ФОТО: ФК Мелбурн Србија


И, дошло је време да се поново игра фудбал.


Предсезона је почела помало споро, јер су "делови" прошле сезоне још увек били у ваздуху. На административној страни клуба дешавале су се промене ван терена, али је потреба за променом на игралишту постајала све очигледнија. Било је јасно да су сада потребни напоран рад и тешке одлуке, а са две недеље до почетка сезоне, требало је да се догоди кључни моменат који дефинише оно што следи.


Дугогодишњи играч и тренер Ник Ковачевић и његов помоћник одлучили су да поднесу оставке. Управа се суочила са првим великим изазовом, и то у критичним тренуцима.


Доведени су нови играчи да ојачају тим, уз обећање челника да ће се све учинити не би ли се изборила титула. То је свима било важно, да се не изгуби самопоуздање или замах који се градио. Три дана касније, доведен је тренер Жељко Поповић који је донео јаке акредитиве и увео нове високе стандарде. Екипа је заостајала око четири недеље у кондицији и планирању игре, а нови стратег је свакако знао да га чека тежак задатак. Иако су у управи и поред тих чињеница очекивали добар почетак сезоне, јер су уводни ривали сматрани слабијим, снови су брзо "спуштени на земљу" - у првих пет кола освојено је само шест бодова од могућих 15. Средина табеле. А опет, тренер Поповић је већ после прве недеље тренинга проценио да ће око четврог кола имати комплетан састав који је спреман да наступи на вишем нивоу, па су два ремија против два јача клуба у лиги била први знак да је тим почињео да испуњава свој потенцијал. Нада је још увек била жива... а историја се спремала да се догоди.


Десио се феноменалан низ од девет победа ФК Мелбурн Србија. Сезона се тако увелико окренула у корист српских јунака ове приче, јер су куцали на врата првог места. Очекивања су опет била велика, а веровање у успех је било стварно. Да ли би ово могла бити година када се клуб враћа у НПЛ након 20 година одсуства? 


Од 15. до 20. кола редом су освајани бодови, што победама што ремијима, па су у клуби неки почели да, како кажу, "губе сан" и то јер су узбуђење и адреналин "преузели њихове животе". Српски клуб је био четири бода удаљен од најближих пратилаца, који су тад почели да се саплићу и једначина је била једноставна: Победа против Колингвуда у следећој утакмици би обезбедила титулу.


Јунаци ове приче усудили су се да сањају:


Највећа утакмица године довела је до доласка многих навијача. Посећеност је била огромна, тензије су биле велике.

Навијачи на мечу ФК Мелбурн Србија / ФОТО: ФК Мелбурн Србија

Са очекивањима на тачки кључања, самоуверени тим ФК Мелбурн Србија је кренуо знајући да би историјски задатак који је пред њима могао да изазове еуфорију за око 90 минута. И, када је тих 90 минута истекло, писало је на семафору:

Победа! 4:0 - стрелци Максим Илић два пута, Ичиги, Тоунтас.

Први тим ФК Мелбурн Србија / ФОТО: ФК Мелбурн Србија


"Осећај када се чуо последњи звиждук био је неописив. Славље које је захватило клуб је било за памћење! Екипа се придружила нашим верним навијачима и заслужено су сви заједно ушли у ноћ. Ове магичне прилике се не дешавају често, па када дођу, распуштамо косу и скоро све што нас мучи прође. Права мера за добар провод је када вам замало не понестане ракије!", пола у шали, пола у збиљи присећају се јунаци ове приче у разговору за "Новости".


На крају, после ремија са Морнингтоном, табела је гласила овако: ФК Мелбуррн Србија, 22 меча, 16 победа, шест ремија, један пораз, гол-разлика 48:15 (+33), 51 бод. На другом месту Малверн сити са 46, на трећем Морнингтон са 45...

Историјски успех остварили су: Жељко Поповић (тренер), Рикуо Канакубо, Војо Милојевић, Марко Станисављевић, Томас Лакић (капитен), Ненад Николић, Џордан Темплин, Кевин Дос Сантос, Милош Илић (заменик капитена), Хикару Ичиги, Франк Баринг, Габријел Валезе, Максим Илић, Данијел Сотиропулос, Небојша Вујић, Оги Буловић, Енди Кецојевић, Џаред Екел. Џонотан Тоунтас, Александар Покет, Марко Башић, Конор Лис, Стеван Кривокућа, Јаикишун Парекх, Сем Стоун, Данијел Сомеј, Метју Стивенс, Закарија Џорџ, Стивен Мекдоналд, Метју Пападемитриу, Алек Вранешевић, Стефан Ердевички, Кајл Кенеди, Дамир Стоиловић, Александар Павасовић, Темистокле Капнијас и Џејмс Пападемитрију.

Владика аустралијско-новозеландски г. Силуан и тренер ФК Мелбурн Србија, Жељко Поповић / ФОТО: ФК Мелбурн Србија

У клубу су на крају желели да додају и следеће:

- Посебно треба поменути Мирослава Кривокућу (У21/резервни тренер) за појачање и подршку сениорском тиму и клубу када је то заиста било потребно, Мирка Ђурковића (менаџера тима) који је увек водио рачуна да тренер и играчи буду спремни на терену и ван њега, као и Едгару Кампосу (клупски физиотерапеут) за помагање да момци буду довољно здрави да иду на игралиште сваке недеље. У име клуба, Извршни одбор за 2023. у саставу Драган Јовић (председник), Милан Илић (потпредседник), Драган Ракић (благајник), Зоран Лакић (секретар клуба), Небојша Велисављевић, Никола Ракоњац и Милош Савић, жели да искористе ову прилику да се захвали важним спонзорима, члановима, симпатизерима и свим волонтерима који су уложили своје време и труд како би ову годину учинили оном посебном, за памћење. То је заиста био потпуни тимски напор. Највише од свега треба похвалити нашег тренера Жељка Поповића и његову екипу што су направили једну заиста величанствену сезону. Бићемо заувек поносни на оно што смо заједно постигли - истиче Саво Ковачевић, додајући и следеће за крај:

- У 2024. нови изазов очекyје ФК Мелбyрн Србија, и то y Премијер лиги, али тренер Жељко и његови борци сy спреми да својим квалитетом имају још јенду yспешну сезонy и да поново буду шампиони Викторије. Надамо се да сте уживали у овој причи о поносној 60-годишњој историји овог великог српског клуба, и увек памтите: Србија је вечна док су јој деца верна.

Поздрав за све у Србији / ФОТО: ФК Мелбурн Србија

БОНУС ВИДЕО: "БИЛО ЈЕ ВЕЛИКО ИСКУСТВО ИГРАТИ СА ТАКВИМ МАЈСТОРОМ": Калуђеровић о Канутеу, и богатој каријери

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШЕШИРЏИЈЕ ХВАТАЈУ ПОСЛЕДЊИ ВОЗ: Евертон је неуништив, опет с извукао из немогуће ситуације

"ШЕШИРЏИЈЕ" ХВАТАЈУ ПОСЛЕДЊИ ВОЗ: Евертон је неуништив, опет с извукао из немогуће ситуације

ДЕРБИ зачеља отвара 36. коло енглеске Премијер лиге. Иако Евертон има чак 11 бодова више од Лутона још се не зна да ли ће им до краја сезоне САвез вратити неке од одузетих бодова или пак додати још казне.

03. 05. 2024. у 10:38

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)

Карлос Алкараз је на АТП Мадрид, турнир из серије 1000, стигао као двоструки узастопни шампион. На овом мастерсу је у уторак изједначио рекорд Рафаела Надала по броју узастопних победа (14), али је већ у среду елиминисан.

01. 05. 2024. у 18:13

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)