ЗВЕЗДА СТАВИЛА РУКУ НА ПЕХАР: Црвено-бели новом победом на пола корака од шампионске титуле!

10. 04. 2023. у 19:56 >> 18:32

ЦРВЕНА звезда је наставила са победама у Моцартбет Суперлиги Србије, а најновија ју је довела врло близу нове шампионске титуле - савладан је крагујевачки Раднички 1923, и то резултатом 2:0, па актуелни првак сада, уз утакмицу више, има чак 23 бода више од најближих пратилаца, ТСЦ-а и Чукаричког.

Ако они у уторак не остваре победе, ТСЦ у гостима проптив Вождовца, а Чукарички код куће против Партизана, онда ће Звезда и пре почетка плеј-офа који се одвија кроз седам кола постати првак Србије, јер нико неће моћи да је до краја сезоне надмаши.

Победа против Радничког, који је као осми на табели и сам учесник суперлигашког плеј-офа, остварена је уз сјајан погодак Алекса Вига и, у завршници, "потврду" од стране Стефана Митровића, али и неколико дужих периода меча у коме су Крагујевчани били за нијасну опаснији ривал. У првом полувремену, не толико у другом.

Звезда је на почетку опседала гол ривала, како по десној страни, тако и по левој где су добро сарађивали Иванић и Катаи, а након што је Кангва с тог крила из слободног ударца погодио ближу стативу, догодио се и погодак:

Лопта се од оквира гола одбила кроз средину шеснаестерца, напустила га, а на њу је на око 20-ак метара натрчао Звездин аргентински бек и изванредним шутем донео 1:0.

Да ли су домаћи играчи тада помислили "готово је", или су гости схватили да их само мајсторија може матирати ако остану доследни себи, тек - слика на терену почела је да се мења. Одлично организована одрбана Радничког уносила је нервозу у редове црвено-белих, чији је голман Милан Борјан све чешће стрепео услед солидних контанапада супарника.

Ипак, Звездин бедем није поклекао, а после великог предаха имао је и мање посла, јер је остатак тима нешто конкретније почео да примењује замисли тренера Милоша Милојевића.
Иницијатива домаћих је поново била на делу, мрежа се плела око гола крагујевачког тима, а њу је после неколико добрих прилика црвено-белих затресао резервиста.

Играо се 78. минут када је Стефан Митровић с леве отишао на десну страну напада, тамо добио лопту, побегао чувару и прецизним, дијагоналним шутем поставио коначан резултат.

Табела Моцартбет Суперлиге Србије

КРАЈ! Црвена звезда - Раднички 1923 2:0

90' - Припретио је Кангва с десне стране, па вратио лопту уназад ка Срнићу, али пре него што је он дошао до лопте, а спремао се на шут, интервенисала је одбрана Крагујевчана.

90' - Меч улази у саму завршницу, играће се још три минута судијске надокнаде времена.

90' - Ракоњац је пробао из "мртвог угла", с леве стране, да шутира или некоме асистира, али - десно од њега није било никог.

85' - Велика прилика за црвено-беле, Родић је центирао, а Митуљикић са руба петерца, у "лету", није успео да левицом смести лопту у мрежу Радничког.

85' - Ево и како је Звезда повела са 2:0, гол који је постигао Стефан Митровић:

84' - Ђорђе Јовановић из Радничког је добио жути картон јер је прилично неопрезно ударио по нози Александра Драговића. Искусни дефанзивац Звезде се брзо придигао, а ривал пришао да му се извини. Леп потез.

82' - Лазар Николић мења стрелца првог гола на утакмици, Алекса Вига.

79' - Нова измена у Звезди, млади Мијатовић добија шансу уместо Катаија.

79' - Звездин резервиста се "преселио" на десну страну напада, тамо добио лопту, умакао чувару и ниском дијагоналом постигао гол за увећање предности.

78' - Гол! Стефан Митровић доноси 2:0 Звезди!

77' - Убрзала је Звезда игру, освежења на терену дају нови ритам игри домаћих, па је сада Митровић добро шутирао искоса с леве стране и изборио нови корнер. А после њега Ракоњац је пимпловао лопту у казненом простору ривала, леђима окренут голу, али није успео да је упути ка мети.

73' - Млади Митуљикић је опробао ударац с 20-ак метара, лопта је закачила неког од гостујући играча и Звезда је изборила нови корнер, сада с леве стране.

70' - Припретио је опет Катаи, и то главом - и то опасније него из слободњака. После корнера с десне стране (Звезда није имала ниједан у првом полувемену), црвено-бела "десетка" је добро захватила лопту, не и довољно да би је сместила у мрежу - "бубамара" је прохујала покрај спољне ивице стативе.

68' - Александар Катаи је пробао да постигне гол из слободно ударца, али остаје на 17 погодака ове сезоне - лопта је отишла далеко изнад пречке. Неко би јој се на "северу" обрадовао, али... тамо нема навијача, као ни на осталим трибинама, због поменуте казне на иницијативу ФИФА.

63' - Краћи прекид меча због указивања помоћи капитену Радничког Ивановићу. За то време, измене у Звезди. Пруцева мења Никола Митуљикић, а Иванића мења Стефан Митровић.

57' - Незгодно је пао Звездин "џокер" Славољуб Срнић, жали се на бол у леђима, па судија Марко Делибашић на кратко прекида меч да би видео да ли треба играчу домаћих да се укаже помоћ. Ипак, за тим нема потребе.

54' - Настављају црвено-бели са иницијативом, па тренер Радничког шаље тројицу резервиста на загревање. Милојевић му одговара слањем - петорице.

50' - Звезда је нешто конкретнија него што је била у завршници првог полувремена. Изгледа да је тренер Милојевић "имао шта да каже" играчима у свлачионици

Детаљ са утакмице Звезда - Раднички Крагујевац / ФОТО: М. Вукадиновић

46' - Девет минута после 19 часова почео је други део последње суперлигашке утакмице на Маракани уочи плеј-оф фазе првенства СРбије.

Мијаиловића је заменио Славољуб Срнић и друго полувреме може да почне

Славољуб Срнић се спрема да уђе у игру, а његов рођен брат Драгољуб и даље је међу резервама Радничког. Можда у наставку меча буду играли један против другог.

Крај полувремена, Звезда води са 1:0 захваљујући сјајним голом Алекса Вига, имали су црвено-бели и зицер Катаија, но нешто бољи утисак оставили су Крагујевчани у другом делу уводне фазе меча.

41' - Звезда покушава да пронађе, као у уводној фази меча, лак начин да дође пред казнени простор ривала, али то јој не полази за руком/ногом.

36' - Влајковић је опробао ударац са 25 метара и за око један лопту послао поред жељеног места, гола Црвене звезде.

34' - Нервирао се малопре тренер Звезде Милојевић, а сада десетка домаћих, Александар Катаи, и то због прекршаја који му је досуђен у нападу. Имао је шта да каже судији Делибашићу, на кога се потом, због следећег фаула црвено-белих, брецнуо и Мијаиловић (који има жути картон).

Детаљ са утакмице Црвена звезда - Раднички 1923 / ФОТО: М. Вукадиновић

29' - Све опаснији је Раднички. Крагујевчани су извели брзу "контру 3 на 3", Чинеду је с десне стране решио да упути низак, снажан шут, а иако је само за мало промашио мету, лопта је пребрзо отишла у гол-аут да би је Евандро, који је уклизао код даље стативе, скренуо у мрежу.

28' - Нови жути картон за Звездине фудбалере, сада је опоменут Александар Драговић. Нервира се тренер домаћих Милош Милојевић због неопрезности својих изабраника...

26' - Звезда је припретила добрим продором Руса Пруцева по десној страни, но центаршут ка даљој стативи није донео и квалитетан волеј Иванића, па су се гости (прилично квалитетно организовани у одбрани) домогли лопте.

23' - Срђан Мијаиловић, 30-годишњи фудбалер Црвене звезде, први је који је добио жути картон на овом мечу.

20' - Прва опасна акција екипе тренера Дејана Јоксимовића, у којој су Крагујевчани надмудрили Звездине фудбалере својим додавањима по левој страни напада, онда је уследила "повратна" лопта за Евандра, а његов ударац био је превисок.

17' - Добра акција црвено-белих, Иванић је омогућио Катаију зицер, но шут са осам, девет метара - није био довољно добар да би првак наше земље удвостручио вођство.

13' - Ево и снимка сјајног гола којим је Звезда повела против Крагујевчана:

10' - Наставља шампион Србије да доминира на игралишту нашег највећег стадиона, готово све време је она, а не њен ривал, у поседу лопте, а након нешто чешћих покушаја да се дође до поготка по десном крилу, у ових неколико минута највише сарађују Иванић и Катаи на левом.

6' - СТАТИВА, па који секунд касније СПЕКТАКУЛАРАН ГОЛ! Кангва је из слободњака погодио оквир гола, лопта се одбила кроз средину казненог простора, а на њу је натрчао Алекс Виго који је свој трећи погодак ове сезоне постигао изузетно ефектним ударцем - води Звезда са 1:0!

4' - Црвена звезда све веме има иницијативу, а прву прилику да озбиљније угрози гол који брани Младеновић имаће после центаршута с десног крила, где је врло близу ивице казненог простора оборен Мирко Иванић.

18.04 - Утакмица је почела!

18.02 - Почетак меча мало касни, и то из два разлога, најпре јер се Александру Катаију уручивала награда за најбољег играча прошлог кола, а онда и због минута тишине због смрти Стефана Лазића, младог фудбалера који је сањао да једног дана обуче Звездин дрес...

17.41 - НЕВЕРОВАТНО! "Маракана" закључана, али "делије" оставиле поруку која ће да разбесни све у ФИФА, а одушеви Републику Српску

17.18 - Ево и састава:

Црвена звезда: Борјан, Виго, Ераковић, Драговић, Родић, Мијаиловић, Кангва, Пруцев, Иванић, Катаи, Ракоњац

Раднички 1923: Младеновић, Влајковић, Миличић, Поњевић, Пецељ, Крајишник, Ивановић, Малић, Ђурић, Евандро, Чинеду

17.17 - СА ТИТУЛОМ У ПЛЕЈ-ОФ: Црвена звезда може у овом колу да постане шампион Србије у фудбалу, али за једну важну ствар - пита се Партизан

Уочи меча: Милојевић упоредио звезду с Барселоном, ево и зашто

- Постоје минимални здравствени проблеми, који су такве природе да можемо са једне стране да разикујемо, а са друге не морамо. Одлучићемо у току дана која је најбоља опција, како би могли да одиграмо утакмицу у пуном ритму. Желимо да пружимо добру фудбалску представу и завршимо лигашки део позитивним резултатом - почео је причу тренер Звезде Милош Милојевић, дан пред утакмицу с Крагујевчанима.

Искусни централни бекови - Урош Спајић и Немања Милуновић су се након повреда прикључили саиграчима редовним тренажним активностима.

- Спајић и Милуновић су радили већи део тренинга, међутим и даље нису спремни за такмичарски ритам. Није још реално да заиграју, нити је такав био план. Одлично је што су се вратили тренажном процесу.

Александар Катаи је са два гола против суботичког Спартака стигао до троцифреног броја голова у дресу Црвене звезде.

- Бројке голова које је постигао довољно говоре о Катаију. Важно је да играчу прија Црвена звезда, као и обрнуто. Управо је то пример Александра Катаија. Није број датих голован случајан, јер одлично ради и прави је професионалац. Немам никакве замерке, карактер код Катаија никад није био споран. Зна каква је одговорност играти у Звезди. Веома ми је драго што је постигао 100. и 101. гол. Надам се да ће их бити још више и да ће доносити још много радости навијачима.

Импресивна је и гол разлика црвено-белих - 79:14. Милош Милојевић подједнако наглашава важност добре игре у офанзиви и дефанзиви.

- Волим да чувамо наш гол. По реду смо друга најбоља одбрана у Европи после Барселоне. Не допада ми се што примамо поготке, али са друге стране се све “покрије” са великим бројем добрих голова. За озбиљан напредак је битно да то сачувамо. Надам се да ћемо већ на утакмици показати прогрес у том сегменту.

На питање о наредном противнику и најопаснијим играчима Радничког из Крагујевца, шеф стручног штаба Звезде је био директан.

- Видосављевић и Чоловић су главне претње. Раднички има добар и избалансиран тим. Тренера који је прошао са екипом летњи и зимски припремни период. Поседују квалитет и препознатљиве су им контуре тима. Не смемо да потценимо Раднички. Са друге стране, играмо на нашем стадиону и свакако да ћемо имати предност Маракане. Остаје жал што неће бити навијача, али опет сматрам да можемо да одиграмо добар меч. Желимо да наставимо низ и уђемо на прави начин у плеј-оф.

Уколико београдски црвено-бели дођу до тријумфа на предстојећем мечу завршиће регуларни део првенства без пораза.

- Не могу ништа да обећам, ипак је то хипотетичко питање. Могу да потврдим да ће однос бити исти, од стране играча и стручног штаба. Фокус ће такође бити задржан. Није реално победити све утакмице у првенству, то се ретко дешава. Ако будемо дошли до тог успеха, нећемо стићи дотле ако размишљамо о томе шта ће се дести на свих седам утакмица у плеј-офу. Идемо из меча у меч мирне главе, максимално концентрисани и припремљени за дуел.

Говорио је млади стручњак о потенцијалном распореду утакмица током плеј-офа.

- Волео бих да се дерби игра на Маракани, али морамо да играмо по правилма које такмичење налаже. Не можемо да утичемо. Превасходно други одлучују где ће се и са ког места играти. Гледамо искључиво нас. Како табела тренутно изгледа прва утакмица плеј-офа биће против ТСЦ и спремаћемо се за ту утакмицу. Дуел са четворопласираном екипом наравно зависи од исхода сусрета Чукаричког и Партизана, могу бити оба тима. Имаћемо добру паузу за Ускрс да припремимо екипу за оба противника, јер нас очекују дуели у размаку од три дана.

БОНУС ВИДЕО: "ОРЛОВИ" КРЕНУЛИ У МИСИЈУ НА ЕП 2024: Пикси повео Србију ка Немачкој