СРБИЈА ИШЧУПАЛА ТРИ БОДА: Црна Гора пружила снажан отпор, Влаховић решио меч

27. 03. 2023. у 21:46

ФУДБАЛСКА репрезентација Србије вечерас је у Подгорици савладала селекције Црне Горе резултатом 2:0 у дерби мечу групе Г квалификација за Европско првенство, које ће наредне године бити одржано у Немачкој.

Црна Гора овај меч прогласила је утакмицом високог ризика, дуел је подигао много "прашине" на целом Балкану. Светска јавност најављивала је да би већ по слетању непријатне сцене могле да дочекају нашу експедицију, међутим, ништа од предвиђања није се обистинило, већ сасвим супротно.

Од инцидената ни И, српске заставе виориле су се главним градом ове приморске земље, кортео наших навијача неометано је досепо на трибине Под Горицом, а тамо...

Тамо се видео доказ нераскидиве везе између српског и црногорског народа. Већ пре почетка меча било је спорадичних апела по улицама да се данас покаже  достојансто и да се не звижди химнама двеју држава које су некада биле једно.

И тако је и било, а не само да није било звиждука, већ су се могли чути и громогласни аплаузи химни "Боже правде", док су многи српски и црногорски љубитељи фудбала једни поред других заједно на трибинама очекивали спектакл.

Увертира утакмице протекла је онако како је нису очекивали ни најватренији навијачи популарних "соколова". Србија инфериорна, црногорска доминација у почетних 20 минута игре и онда, велика шанса!

Почетни пресинг селектора Ивана Радуловића је уродио плодом. Нису се разумели Вања и Павловић, покушао је Крстовић лобом да смести лопту у небрањену мрежу, али је последњим атомима снаге Милинковић-Савић спасао наш гол.

Србија је наставила да се мучи, а прилика Александар Митровића у 26. минуту била је  једино вредно помена што се тиче "орлова" у првих 45 минута.

Нападач Фулама се у том тренутку сјајно заградио у свом стилу расног таргет-мена, окренуо је чувара, упутио пројектил ван баланса са неких 7,8 метара, али лопта је прозујала поред гола Мијатовића.

О томе колико је Србија била бојажљива говори и чињеница да је то био и први шут на мечу ка голу који је чувао Мијатовић.

Просто није било оне препознатљиве директности, флуидности, спор проток лопте, приступ игри на који нација није навикла посебно од када је на челу националне селекције селектор Стојковић.

Србија непрепознатљива, тешко да су и црногорски навијачи очекивали да ће њихови изабраници пре краја првог полувремена бити ти који су оставили бољи утисак на терену.

Србија ни налик оном тиму који је без обзира на резултат свим силама атаковао на гол ривала.

Изгледа да су се неке ствари након Катара променили у филозофији селектора Драгана Стојковића Пиксија, да ће сада резултат, а не лепршавост бити у првом плану.

Селектор Србије решио је да одмах реагује изменом већ на старту наставка. Душан Влаховић је "бачен у ватру", из игре је изашао Ђуричић. Такође, на терен је ушао и Андрија Живковић, а напустио га је данас потпуно индиспонирани Иван Илић.

Пикси није желео више да трпи инфериорно издање својих изабраника, кренуо је офанзивније, није више било шта да се чека, Србија је кренула са два нападача у наставку, али ни то није променило стање на терену.

Прва фудбалска успаванка уследила је у других 45 минута. Тежиште игре готово константно на средини терена, повремено на трећини "соколова". Црногорци су се након пресинга у увертири потпуно повукли, а Пиксијеви изабраници потпуно без идеје како да пробију бедем данашњег ривала. Од фудбала "ни Ф"!

И онда, када су многи већ видели да ће као да је суђено братски дерби бити завршен поделом бодова шок за домаће присталице.

Душан Влаховић на асистенцију Филипа Младеновић матира Мијатовића, испоставиће се не за коначних 1:0.

Душан Влаховић у 5. минуту надокнаде постигао је још један.

Србија је добила и трећи меч против Црне Горе у историји, после два тријумфа у Лиги нација 2018. године.

У другом мечу групе Мађарска је савладала Бугарску 3:0. Србија води на табели са шест бодова, Мађарска и Црна Гора имају по три, док су Литванија и Бугарска без бодова.

Квалификације се настављају у јуну, а Србија 20. јуна гостује Бугарској.

ЦРНА ГОРА - СРБИЈА 0:2

СТАДИОН: "Под Горицом"

ГЛАВНИ АРБИТАР: Клермон Турпан (Француска)

САСТАВИ:

ЦРНА ГОРА (3-5-2): Мијатовић - Томашевић, Вујачић, Савић- -Вешовић Савићевић, Шћекић, Хаксабановић, Марушић - Јоветић, Крстовић

Селектор: Миодраг Радуловић.

СРБИЈА (3-4-2-1): В. Милинковић-Савић - Миленковић, Гудељ, Павловић - Ђуричић, Илић, Грујић, Младеновић - Тадић, С. Милинковић-Савић - Митровић. Селектор: Драган Стојковић.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

КРАЈ МЕЧА!

90 +5 - Гол, гол, гол, поново Душан Влаховић!

90. минут - Клермон Турпан показује пет минута надокнаде времена.

85. минут - Пикси вади из игре Митровића, Рачић улази на терен. Србија у наставку поново са једним шпицом на терену.

81. минут - Марко Грујић излази из игре, Лазар Самарџић улази у игру.

78. минут - Гол, гол, гол! Душан Влаховић је стрелац, делиријум! Филип Младеновић је био у улози асистента. Ускоро снимак гола.

67. минут - Фудбалска успаванка у другом полувремену! Тежиште игре готово константно на средини терена, повремено на трећини "соколова". Црногорци су се након пресинга у увертири потпуно повукли, Србија без идеје како да пробијем бедем данашњег ривала. Од фудбала "ни Ф"!

59. минут - Први жути картон у редовима Србије, Андрија Живковић улази у бележницу Клермона Турпана због протеста.

57. минут - Најбоља прилика на мечу! Стуштио се искусни Стеван Јоветић ка голу Србије, фантастично је шутирао у сам угао голгетер Црне Горе, али рефлексна одбрана Вање Милинковића-Савић поново спашава Србију.

51. минут - Крстовић је покушао разорним ударцем са преко 20 метара, пун је самопуздања први стрелац словачког првенства и стрелац гола у Бугарској за соколове. Међутим, без опасности по гол Милинковића-Савића који је само погледом испратио лет лопте.

46. минут - Друго полувреме је почело! Селектор Србије решио је да одмах реагује изменом. Душан Влаховић већ старту другог полувремена иде у "ватру", из игре излази Ђуричић. Такође, на терен улази и Андрија Живковић, из игре ће данас потпуно индиспонирани Иван Илић. Пикси не жели више да трпи инфериорно издање својих изабраника, креће офанзивније, нема више шта да се чека, Србија са два нападача у наставку.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45 + 2 - Крај првог полувремена! По једна велика шанса на обе стране, Србија ни налик оном тиму који је без обзира на резултат свим силама атаковао на гол ривала. Изгледа да су се неке ствари након Катара променили у филозофији селектора Драгана Стојковића Пиксија, да ће сада резултат, а не лепршавост бити у првом плану.

45+ 1 минут - Још један катастрфалан покушај Илића. Рођени Нишлија је сада из другог плана из прве налетео на један одбитак, али поново лопта након његовог ударца иде далеко, далеко од мреже Црне Горе.

45. минут - Клермон Турпан показује да ће се играти још два минута у првом полувремену

41. минут - Прва измена на мечу, Томашевић, бивши фудбалер Партизана напушта терен, Шипчић ће заузети његово место на штоперској позицији "соколова".

39. минут - Очајан ударац Илића! Покушао је везиста Торина са велике раздаљине, али његов покушај одлази далеко, далеко од гола који чува Мијатовић. Србија је преузела теренску инцијативу у овим моментима, али то и даље не резултира правим шансама.

34. минут - Србија наставља да се мучи, прилика Александар Митровића од пре пет минута је једино вредно помена што се тиче орлова. Нема оне препознатљиве директности, флуидности, спор проток лопте, бојажљив приступ игри. Србија непрепознатљива, тешко да су и црногорски навијачи очекивали да ће њихови изабраници 10 минута пре краја првог полувремена бити ти који су оставили бољи утисак на терену.

29. минут - Ау, каква шанса за Србију! Александар Митровић се сјајно заградио у свом стилу расног таргет-мена, окренуо је чувара, упутио пројектил ван баланса са неких 7,8 метара, али лопта је прозујала поред гола Мијатовића. Први шут Србије на мечу и одмах огромна прилика пред голом Црне Горе.

24. минут - Пречка! Србија и даље без шута на гол ривала иако је погодила оквир гола. Страњиха Павловић је повукао високо са десног бока, покушао је да центрира, лопта је имала чудну путању и након много ефеа погодила је пречку црногорског гола.

19. минут - Велика шанса! Црна Гора покушава високим пресингом. Нису се разумели Вања и Павловић, покушао је Крстовић лобом да смести лопту у небрањену мрежу, али последњим атомима снаге Милинковић-Савић спашава наш гол. Ко се надао оваквом почетку, орлови потпуно инфериорни, црногорска доминација у почетних 20 минута игре.

11. минут - Поново Вујачић! Сада је штопер Црне Горе био одличан у скоку након центаршута из угла, али његов покушај главом одлази поред гола. Још једна солидна прилика за Црногорце који су боље ушли у меч, већ трећи шут ка мрежи који чува Вања Милинковић Савић.

10. минут - Вујачић се подигао високо са позиције штопера, распалио је штопер Партизана са преко 30 метара, али је лопта на путу ка голу закачила једног од дефанзиваца Србије.

8. минут - Спора увертира утакмице, опрезна игра обеју екипа, почетно испитивање снага, за сада без већих узбуђења пред голом неког од данашња два ривала.

3. минут - Први покушај домаћина, Крстовић је шутирао, сигуран Вања Милинковић-Савић

1. минут - Меч је почео! Клермон Турпан је означио почетак централног спортског догађаја на Балкану. "Вежите се полећемо".

20:40 - Нити један једини звиждук у Подгорици током интонирања српске химне. "Боже правде" је одјекивало стадионом "Под Горицом". Почетак меча заиста и показује да ово јесте прави братски дерби две земље које су некада биле једно.

20:05 - Још само 40 минута до почетка великог балканског дербија. Док српска група навијача корача ка стадиону са оближњих балкона се ори - Србија але!

20:00 - Нестварна атмосфера уочи меча, погледајте како су црногорски навијачи прошетали улицама свог главног града.

19:50 - Српски навијачи прошетали су улицама Подгорице и то на спектакуларан начин. Погледајте како је изгледао кортео наших навијача који су кренули пут стадиона "Под Горицом".

СРБИ "ЗАПАЛИЛИ" ПОДГОРИЦУ: Погледајте потпуну еуфорију уочи меча Црна Гора - Србија (ВИДЕО)

19:30 - Познати су и састави за данашњи меч.

ЦРНА ГОРА - СРБИЈА, САСТАВИ: Драган Стојковић Пикси са ових 11 почиње меч у Подгорици

19:00 - Присталице домаћих полако пристужу на стадион.

17.41 - Сви угоститељски објекти у околини стадиона "Под Горицом" су затворени. Улице још увек нису преплављене љубитељима фудбала, али нема дилеме да ће ускоро сви прилази стадиону бити закрчени. Огроман број полицијских снага брине да утакмица коју је и УЕФА прогласила утакмицом високог ризика протекне у најбољем реду.

ЦРНА ГОРА ЈЕ СТАЛА, СРБИЈА ДОЛАЗИ! Сви угоститељски објекти затворени, огроман број припадника полиције на улицама (ФОТО)

17:52 - Огромна гужва испед хотела "Хилтон" у ком су смештени фудбалери Србије.

"НОВОСТИ" ИСПРЕД ХОТЕЛА СРБИЈЕ: "Орлови" као холивудске звезде: Навијачи сатима чекају како би поздравили наше репрезентативце (ВИДЕО)

15:46 - Премијер Црне Горе, Дритан Абазовић, угостио је председника ФС Србије, Драгана Џајића.

"ФУДБАЛ СПАЈА!" Дритан Абазовић угостио Драгана Џајића и Дејана Савићевића: "Нашао добитну комбинацију" за обе селекције

15:26 - ФС Црне Горе се огласио и саопштио да су све карте за меч Црна Гора - Србија, распоредате.

ФУДБАЛСКА "ГРОЗНИЦА" ТРЕСЕ ПОДГОРИЦУ: Пред меч Црна гора - Србија карте само код тапкароша и то за вртоглаве износе!

ТАБЕЛА ГРУПЕ Г

ОЧЕКИВАНИ САСТАВИ

УОЧИ МЕЧА

Обе селекције су на прави начин започеле овај циклус. Црна Гора је на гоствању савладала Бугарску са 0:1 и тако освојила јако битна три бода у борби за пролаз, гол одлуке постигао је бивши центарфор Црвене звезде Никола Крстовић. Са друге стране, Србија није имала већих проблема и погоцима Тадића и Влаховића је рутински савладала вероватно најслабији екипу у групи ''Г'', Литванију.

Домаћин ће бити мотивисан да након битне победе освоји још један бод и тако веома успешно започне поход ка пласману на Европско првенство које се игра идуће године у Немачкој.

Поред данашњег противника, главни ривал Црногорцима ће бити Мађарска која није наступила у првом колу и данас ће започети своје квалификације против Бугарске.

''Стадион под Горицом'' ће вероватно бити пун до последњег места и домаћи навијачи ће пружити подршку својим љубимцима који покушавају да се први пут од када су самостална држава пласирају на велико такмичење.

Носиоци екипе су бивши фудбалери Партизана Јоветић и Савић, а уз њих су ту играчи попут Крстовића, Марушића и Хакшабановића.

Што се тиче Србије, наши миљеници су добро отворили циклус против Литваније и сада ће покушати да упишу и другу победу на неугодном гостовању. Изабраници Драгана Стојковића су контролисали игру од првог минута против Литваније, одморени су фудбалери попут Сергеја Милинковића-Савића и Миленковића и сигурно је да смо фаворити на вечерашњем сусрету.

Против Литваније деби у дресу националног тима забележио је Лазар Самарџић који је дуго размишљао између Немачке и Србије, али је на крају одабрао нашу селекцију.

Оно што је лоша информација за Пиксија је изостанак Филипа Костића који ће вечерашњи меч пропустити због повреде тетиве, сјајни Крагујевчанин игра фантастично ове сезоне и један је од најбољих играча Јувентуса.

Што се тиче Црногораца, они ће бити без Ђурђевића и Јанковића, тако да се очекује да селектор Кљајевић изведе сличан састав као онај који је играо против Бугарске.

РЕЧ ТРЕНЕРА

ПИКСИ: "Уплашио сам се када сам видео Савићевића!" Селектор "орлова" одржао урнебесну конференцију пред дуел Црна Гора - Србија

СЕЛЕКТОР Србије, Драган Стојковић Пикси, одржао је конференцију уочи меча Црна гора - Србија.

За почетак, Пикси је говорио мало о боравку у Црној Гори и као и обично насмејао је присутне новинаре.

- Сада сам овде први пут овој улози и осећам се лепо, али то ништа не мења. Имам много пријатеља, познатих људи, лепо је време, тако да је угођај предиван. Чуо сам се са Дејом, пре неколико дана... Чули смо се и данас, али ништа посебно. Причали смо о свему, фудбалу и другим стварима, да је стара "Црна Гора" променила име у Хилтон, да се мени више свиђа прво име са чим се и он сложио - почео је причу Стојковић и додао:

- Једино сам се уплашио кад сам видео Савићевић у тиму, помислио сам да се није Дејо вратио, како бисмо онда. Срећа, то је млађи Савићевић - уз осмех је насмејао све присутне Пикси.

Утакмица у понедељак не доноси никакве непознанице.

- Међу нам не постоје тајне. Врло добро знамо чиме они располажу, пратили смо наравно дуел са Бугарском, где је Црна Гора дошла до важне победе. Очекујем сутра добру атмосферу и пун стадион. Верујем у моје момке! Верујем да могу да изнесу овај меч и очекујем све најбоље - напомиње Стојковић.

Селектор Орлова потврдио је да не може да рачуна на Филипа Костића уз додатак да је то "лоша вест за нас".

- Ради се о упали ахилове тетиве. Није било потребе да ризикујемо и одлука је била да се врати у клуб. Повреде су саставни део и нема ничег горег за тренера. Међутим, то је део фудбала и морамо да пронађемо начин да то превазиђемо. Очекујем од играча одговрност, да одиграју најбоље што могу и остваре циљ. У том погледу верујем да неће бити проблема, јер је ова група већ две године заједно. Они све познају, принципе игре и идеје које желимо да спроведемо, тако да не сме да буде проблема у тактичком делу игре - додао је селектор Србије.

Стојковић је истакао да очекује сјајну атмосферу на мечу са Црном Гором, који ће бити одигран од 20.45 сати у Подгорици.

- Ове утакмице имају велику важност. Од мог тима увек очекујем да буде најбољи и осваја бодове. Сутра нам се пружа после прве препреке друга прилика да стигнемо до важних бодова, очекујем узбудљив меч, такмичарски и верујем да моји момци могу да изнесу терет - рекао је Стојковић.

Он није желео да открије у ком саставу ће Србија играти.

- После данашњег тренинга ће бити доста јасније, а ја ћу донети одлуке које су у интересу тима када је тактика у питању и те се одлуке доносе увек хладне главе. Постоји неколико опција и драго ми је због тога. Онај састав, који буде истрчао сматраћу да је најспремнији што се мог тима тиче и тимске игре. И не треба забравоти да сада имамо пет измена, што даје довољно простора и времена да повлачите неке потезе у односу на резултат и дешавања на терену - нагласио је Стојковић.

Новинари су изнели податак да Србија у последњих пет квалификационих циклуса није остварила две победе на старту такмичења.

- Нисам знао то. Сада ћемо покушати да срушимо ту традицију. Не брине ме превише нити обраћам пажњу на то. Знамо шта нам је циљ и да су бодови важни и да носе исту тежину. Дошли смо да се надигравамо и да покушамо кроз наш циљ да тако буде. Не заборавимо да противник жели исто то. Све ћемо учинити да утакмицу решимо у своју корист, али неће бити лако. Ко тако мисли, у великом је проблему - додао је Стојковић.

Стојковић је нагласио да су српски играчи свесни одговорности, тежине и важности сваке утакмице.

- То је оно што видим у мојим играчима, тај менталитет који нас је красио кроз ове две године. То довољно показује да смо на добром путу да можемо да играмо добро, атрактивно, квалитетно и да побеђујемо. Са те стране се ништа неће мењати у односу на противника - истакао је селектор Србије.

БОНУС ВИДЕО:  Мераклије почеле обележавање стогодишњице Радничког из Ниша