ВРЕМЕПЛОВ: Како је Југославија 1999. дочекала Хрватску у Београду - Без голова у мрклом мраку (ФОТО)

Н. ИЉУКИЋ

19. 01. 2023. у 15:08

МНОГО је догађаја у историји нашег спорта који заслужују да се памте вечно, да буду незаборавни и да се препричавају с колена на колено. "Новости" ће у својој рубрици "Времеплов" подсетити наше читаоце на фудбалске, кошаркашке, ватерполо и остале мечеве које навијачи и данас помињу са посебним жаром у гласу и очима.

Један од њих је утакмица фудбалских репрезентација СР Југославије и Хрватске у квалификацијама за Првенство Европе. Одиграна је 18. августа 1999. године на стадиону Црвене звезде, јер је због НАТО агресије и бомбардовања наше земље одложен, а требало је да се игра у марту те године.

Пред 50.000 људи у утакмици "окићеној" посебном врстом спортског, националног и навијачког набоја били смо сведоци првог дуела ове две селекције од распада некадашње заједничке државе.

"Плаве" је са клупе предводио легендарни Вујадин Бошков. "Коцкасте" је водио Мирослав Ћиро Блажевић, а на терену врхунски играчи у оба тима које је рат у сваком смислу те речи послао на супротне стране... Утакмица је завршена најнепопуларнијим резултатом (0:0), иако је трајала "летњи дан до поноћи".

Одмах на почетку меча, већ у 1. минуту Предраг Мијатовић је погодио стативу Ладићевог гола, гости су дуго тражили спас, а посебна траума за њих био је нестанак струје на стадиону већ на почетку другог полувремена. Дански судија Ким Милтон Нилсен је изгледа био најприсебнији у овом мраку, сачекао је скоро пуних 45 минута и одлучио да се утакмица настави.

Хрватска је дошла у Београд као трећа репрезентација света пошто је претходне године на Мундијалу у Француској направила сензацију и отишла скоро до краја шампионата. Зато је и било важно да се, тада већ великој селекцији, покажу зуби. Оно што се изнад глава, на небу СР Југославије дешавало у проЛеће 1999. године била је посебна прича и додатни мотив за све људе на трибинама и оне на терену. Југославија је била са изгледним шансама да се пласира на Првенство Европе у групи са Малтом, Републиком Ирском, Македонијом и Хрватском.

Али, требало јој је бар једно велико дело. Оно се одиграло у реваншу са Хрватима скоро два месеца касније у Загребу. Пеђа Мијатовић и Дејан Станковић су великом ривалу вратили све дугове са фудбалском каматом у новом ремију од 2:2. Али тај резултат је утишао "Максимир" и одвео наш тим на Првенство Европе у Белгију и Холандију.