ЦРВЕНА ЗВЕЗДА ЈЕ ШАМПИОН СРБИЈЕ! Првак одбранио трон уз гол Милана Борјана, пета титула у низу на Маракани

22. 05. 2022. у 20:27 >> 20:28

ЦРВЕНА звезда је пети пут у низу, а 33. у клупској историји, постала првак државе у фудбалу.

То је екипи с Маракане омогућила победа у последњем колу Суперлиге, над Вождовцем од 3:1 (1:0), чиме је математички постало немогуће да Партизан стигне браниоца трона, без обзира на исход његовог меча с нишким Радничким.

Ипак, није све ишло "као по лоју" за тим Дејана Станковића, који је, ваљда због чувене тежине обављања "очекиваног задатка", прилично стегнуто деловао пуних 40 минута.
Јесу црвено-бели имали више лопту у свом поседу, јесу и шутирали више, али осим зицера Охија, који се прилично спетљао после лукавог додавања Александра Катаија, нису то биле баш идеалне прилике за промену резултата. "Змајеви" су у неколико минута чак деловали и боље од фаворита, но то није баш дуго потрајало, јер су се Бен, Иванић и остатак тима с Маракане разиграли како се ближио крај полувремена.

Недуго после Станковићевих инструкција да се раније крене по одузимање лопте, док је она још на супарничкој половини, Звезда је почела да брже долази у посед, више да напада, а после корнера који је извео Канга, и да поведе. Играо се поменути 40. минут када је Катаи надвисио Ивезића у скоку и главом неодбрањиво послао лопту у мрежу Вождовца.
До истека првог полувремена, шампион је могао још два, три пута да увећа предност, јер је почео да игра далеко растерећеније, а такав је, иначе, сваки тим који није окован почетном стегнутошћу. И, ношен тим самопоуздањем, првак Србије је и удвостручио предност.

Играо се 54. минут, када је Бен своју добру игру крунисао асистенцијом са десног крила, идеално упосливши Иванића, који је главом, са пет, шест метара, донео ненадокнадивих 2:0.

Опустило је то екипу Дејана Станковића, која је дозволила "змајевама" да рашире крила, те да после једне гужве у шеснаестерцу домаћих, преко Немање Милојевића, преполове резултатски заостатак.

Али, даље од тога гости нису могли. Ношени подршком више од 41.000 гледалаца, Звездини фудбалери су прилично мирно привели меч крају, у 90. минуту због једног играња руком добили и пенал који је, на одушевљење свих - прецизно извео голман, Милан Борјан, а онда је уследила ерупција одушевљења.

Са разлогом.

Шампионски трон је одбрањен, пета узастопна титула првака Србије је освојена.

Црвена звезда - Вождовац 3:1

90' - ГОЛ! Борјан је стрелац из пенала!

90' - Милан Борјан, голман Звезде, креће да изведе једанаестерац!

90' - Пенал за Звезду!

90' - Играће се још три минута.

90' - Жути картон за Звездиног дефанзивца Драговића, због одуговлачења с враћањем лопте у игру

90' - Остаје још да се види колико ће трајати судијска надокнада времена на овом мечу.

89' - Овако је изгледала недавна велика бакљада "делија":

88' - Сама завршница меча. Звезда води, за титулу јој одговара и реми...

87' - Добар пресинг црвено-белих омогућио им је да одузму лопту супарницима, после чега је Павков изборио корнер за Звезду.

85' - Звезда је на кратко "боравила" на супарничкој половини терена, и то безуспешно. Поново гостијући "змајеви" крећу у напад.

82' - Покушава Вождовац да изједначи, има мало већи посед лопте од домаћина у овим тренуцима, но нема нових шутева у оквир гола који чува Милан Борјан.

80' - Жути картон за Звездиног дефанзивца Милана Гајића, због повлачења ривала с леђа, на средини игралишта.

76' - Велика бакљада "делија" у овим тренуцима.

75' - Измене, измене... Ајдиновић мења Ђорђевића у екипи Вождовца, а Новаковић Мијаиловић. У Звезди, Славољуб Срнић улази у игру уместо Мирка Иванића.

71' - Ори се песма "Мараканом", али је Вождовац у претходна 2-3 минута био нешто конкретнији такмац на овом мечу.

69' - Званично, 41.300 гледалаца је на овој утакмници.

68' - Бунили су се играчи Црвене звезде, тражећи ваљда прекршај у поменутој гужви током борбе за лопту у шеснаестерцу браниоца титуле, али - погодак је признат. Син бившег Звездиног тренера, Владана Милојевића, вратио је наду "змајевима" да могу да позитивог резултата.

67' - Вождовац је смањио вођство Звезде! После центаршута с левог крила, створила се гужва у казненом простору црвено-белих, а онда је Немања Милојевић затресао мрежу домаћих - 2:1!

65' - Овако се на стадиону Звезде славио гол за 2:0 против "змајева":

64' - Припретио је Вождовац центаршутом са левог крила, нико од Звездиних дефанзиваца није успео да дође до лопте, али нису ни гостујући нападачи, па је лопта отишла покрај спољне ивице гола црвено-белих.

60' - Измена у Звезди, Охи напушта терен (учинак од доласка, ове зиме: 11 голова, девет у Суперлиги, два у Купу), а мења га Милан Павков.

58' - Пречка! Звездин дефанзивац Гајић је, у акцији после Беновог слободног ударца, опробао шут са десне стране, и са око 10-12 метара уздрмао оквир гола Вождовца!

Радост црвено-белих после другог гола на мечу са "змајевима" / FOTO: N. Skenderija

58' - Бен је солидно извео слободњак, голман Вождовца је одбранио његов шут.

56' - Звезда је удвостручила предност, а има шансу и за нови гол, јер је слободан ударац за њу на око 23 метра од гола "змајева".

Мирко Иванић слави гол за Звезду против Вождовца / FOTO: N. Skenderija

54' - Гол! Звезда води 2:0, Иванић главом, на центаршут Бена с десног крила!

49' - Прва велика прилика за Вождовац, Живковић се пробио по десном крилу, оштро шутирао, а Борјан одбранио тај ударац у "ближи угао". Одмах потом, пола минута касније, припретио је и Ласицкас, но опасност је отклонила одбрана Звезде.

47' - Звездин нападач Охи је други пут на овом мечу имао солидну прилику, овога пута ју је сам изградио на десном рубу казненог простора Вождовца, но шутирао је, као и у првом полувремену, прилично лоше.

46' - Почело је друго полувреме, гости су кренули са центра, али недуго затим погрешили и лопта им је побегла у аут.

Славље фудбалера Звезде после гола Катаија против Вождовца / FOTO: N. Skenderija

ЗВЕЗДА СТАВИЛА ЈЕДНУ РУКУ НА ТРОФЕЈ: "Маракана" "прокључала", гол Катаија за вођство против Вождовца (ВИДЕО)

Крај полувремена. Звезда се дуго трудила да дође до предности, а онда је Катаи у 40. минуту главом, после корнера Канге, затресао мрежу Вождовца за 1:0, што је резултат којим је окончан уводни део меча. Домаћин је имао лопту у свом поседу 53% времена, а и више шутева. Седам укупно, од чега три у оквир гола, а једини ударац "змајева" одбранио је Милан Борјан. Звезду још 45 минута дели од титуле првака Србије.

45' - Разиграли су се црвено-бели после вођства, сада је и Ел Фарду Бен пробао да погоди мрежу Вождовца, главом је упутио солидан ударац, а за око пола метра је промашио мету.

44' - Звездин везиста Секу Саного је шутирао са око 20 метара, но тај ударац левицом није био прецизан - лопта је, по земљи, отишла покрај гола Вождовца.

43' - Око 30.000 људи на Маракани пева "Још једна победа и титула...". Врло задовољни навијачи актуелним резултатом. А и стрепели су 40 минута до вођства.

41' - Гелор Канга је извео ударац из угла с леве стране, а Александар Катаи, најбољи фудбалер Звезде у овој сезони, надвисио у скоку свог чувара, Ивезића, и сјајним ударцем главом "закуцао" лопту у мрежу Вождовца. Звезда је, после прилично дугог тражења пукотине у бедему гостујуће одбране, коначно проашла решење да поведе. Сада је већ ставила једну руку на шампионски трофеј, јер титулу може да изгуби само ако изгуби од "змајева", а да Партизан победи нишки Раднички. На том мечу је прилично занимљиво...

Александар Катаи слави гол за Звезду против Вождовца / FOTO: N. Skenderija

40'  - Гооол! Катаи за 1:0 у корист Звезде! Главом после корнера!

35' - О шампиопнском трону се одлучује у Србији, али и у Енглеској. А тамо је трка завршена. И то како... БОРИЛИ СЕ ЗА ТИТУЛУ И КИДАЛИ ЖИВЦЕ НАВИЈАЧИМА: Сити и Ливерпул приредили чудесан крај Премијер лиге!

34' - Велика прилика за Звезду и - ништа! Канга је лоб-додавањем проиграо Катаија у левом делу казненог простора Вождовца, Звездина "десетка" је главом послала лопту десно од себе, усамљеном Охију, а овај се спетљао, пробао да примири лопту (очајно) и онда шутирао траљавао. Остаје 0:0!

31' - Стефан Пуртић, играч Вождовца, први је играч са жутим картоном на овом мечу. Вероватно због повлачења ривала у нешто дужем нападу Звезде, па је накнадно, када је акција завршена, јавно опоменут.

30' - "Пробудила" се домаћа екипа на минут, два. Припретио је Катаи, па потом он у тандему са Иванићем, али - недовољно да би се резултат променио.

27' - Нова претња по голмана Звезде, Борјана. Милојевић је шутирао са 20-ак метара, а капитен црвено-белих се бацио у леву страну и ухватио лопту.

26' - Опасна полу-контра "змајева", Пантовић је проиграо Ивезића на левом крилу и, када се очекивао центаршут, у сиутацији 3 на 3, играч Вождовца је очајно захватио лопту. Мучи се Звезда у овим тренуцима.

22' - Вождовац све дуже држи лопту у свом поседу, нервира се Дејан Станковић, показује својим изабраницима да већ на супарничкој половини пробају да дођу до поседа.

19' - Труди се Звезда све више, но и нови покушај Иванића, овога пута са дистанце, није био довољно добар. Лопта је послата непрецизно ка голу гостију.

Велика посета на утакмици Звезда - Вождовац / FOTO: N. Skenderija

15' - Ударац у оквир гола "змајева", али - недовољно јак. Пробао је главом Мирко Иванић да са око 10 метара донесе предност Звезди, а лопту је послао право у наручје голмана Вождовца.

14' - Скоро 15 минута игре, а Звезда је створила само једну прилику за промену резултата. Нису "делије" баш то прижељкивале, али - њихова песма и даље врло, врло гласно одјекује "Мараканом".

12' - Ако сте пропустили: А СА ТРИ ТРИБИНЕ МАРАКАНЕ, ИСТОВРЕМЕНО... Навијачи Звезде пиротехником обележили старт меча са Вождовцем (ВИДЕО)

11' - Прва и то велика шанса за Звезду! Охи је с десне стране упослио Катаија који се нашао у левом "мртвом углу", одлично шутирао, али лопта је прохујала паралелно са гол-линијом! Остаје 0:0.

8' - Први озбиљнији напад Звезде окончан је центаршутом Иванића с левог крила, али не и прецизним.

4' - За сада се игра углавном одвија на средини терена, а и он се баш најбоље не види јер су "делије" на три трибине (северној, источној и западној) упалиле димне бомбе. Дим се, срећом, не задржава дуго на игралишту...

2' - БАРЈАЦИ ИСПУНИЛИ МАРАКАНУ: Кореографија "делија" пред меч Црвена звезда - Вождовац (ВИДЕО)

1' - Утакмица на Маракани је почела!

"Делије" на мечу Звезда - Вождовац / FOTO: N. Skenderija

18.19 - У исто време игра се и меч Партизан - Раднички Ниш, који такође можете уживо да пратите уз пренос на порталу "Новости". Подсетимо, црно-бели могу да освоје титулу само ако савладају Нишлије, а Звезда изгуби од Вождовца.

18.02 - Мараканом се ори песма навијача Олимпијакоса. И то не само из грла присутних Грка (а има их, прилично, на "северу"), већ и са звучника на стадиону. Тактови "Кати магико" прилично су грмели, уз опште одушевљење присутне публике, што можете видети у снимку који смо вам приредили.

17.46 - На највећем стадиону у Србији нису само навијачи Црвене звезде и Вождовца, већ и присталице Олимпијакоса. Оне су, подсетимо, у огромном броју дошли у Београд због завршног турнира Евролиге, а како су у братским односима с "делијама", и не чуди што су похрлили на "Маракану". На огради испод северне трибине, на којој се окупљају најватренији навијачи Звезде, налази се и велика застава грчких тифоза:

Застава навијача Олимпијакоса на огради испред "севера" Маракане / Фото: Ч. В.

17.45 - Ево и састава!

Црвена звезда: Борјан, Гајић, Ераковић, Драговић, Родић, Саного, Канга, Иванић, Катаи, Бен, Охи

Вождовац: Крунић, Мијаиловић, Миловић, Ивезић, Ђорђевић, Ласицкас, Пуртић, Ђуришић, Милојевић, Пантовић, Ћирковић

17.37 - Звезда је данас честитала свом великом навијачу, Новаку Ђоковићу, рођендан, што можете видети у твиту испод, а како је Ноле за "Новости" дао велики, рођендански интервју (врло занимљив!) можете и њега да погледате на нашем порталу.

17.35 - Овако је било испред стадиона Звезде око сат времена пред почетак утакмице:

17.29 - Стигла је и прва "кошаркашка" подршка фудбалерима Звезде. Бранко Лазић, капитен КК Црвена звезда и немачки центар клуба с Малог Калемегдана, Маик Цирбес, дошли су на стадион "Рајко Митић".

Маик Цирбес и Бранко Лазић испред Маракане / Фото: Ч. В.

17.24 - За разлику од улица које од центра Београда воде ка "Маракани", на нашем највећем стадиону, тачније испред њега, прилично је живахно. Многи навијачи Црвене звезде су послушали апели вољеног клуба да дођу раније и набаве барјаке, што можете погледати и у фото-галерији:

17.00 - Ко се у овим тренуцима креће ка Аутокоманди, малтене ни по чему не би могао да закључи да данас "ту негде има некаквог фудбала". Сем полиције, која у мањим групицама пази да све буде у складу са законским прописима о јавном реду и миру, малтене уопште нема људи на правцу Славија - храм Светог Саве - Ветеринарски факултет - Аутокоманда, о чему сведоче и фотографије које су вам репортери "Новости" приредили два и по сата пре почетка последњег кола Суперлиге:

16.30 - Свечано на Маракани...

Уочи меча

Имајући у виду да је Звезди довољан и нерешен резултат да би освојила пету узастопну титулу, и то без обзира на резултат меча Партизан - Раднички Ниш који играју у истом термину, на Маракани влада шампионско расположење целог дана.

Клуб из Љутице Богдана је, наиме, позвао своје присталице на трибине, омогућио бесплатан улаз, а притом је упућен апел звездашима да тиму тренера Дејана Станковића против "змајева" пруже подршку специјалним барјацима, који се продају испред стадиона "Рајко Митић".

Звезда је 11 пута у низу победила екипу Вождовца, а последњи пут од њега је изгубила 6. маја 2017. године, када је резултат од 3:2 избацио црвено-беле из шампионске трке: било је то 4. коло плеј-офа, када је поменути исход омогућио Партизану да оде на "+3", што је била бодовна предност којом је и окончао првенство, јер су до краја суперлигашког надметања "вечити" ређали тријумфе.

Бонус видео: Навијачи Олимпијакоса не стају и када њихови љубимци губе