ЈОВАНА ДАМЊАНОВИЋ - КО ЈЕ МИТРОВИЋ ЖЕНСКЕ РЕПРЕЗЕНТАЦИЈЕ? Разбила Немице и Србији отворила врата Мундијала (ФОТО/ВИДЕО)

Сања Жарковић

13. 04. 2022. у 13:05

У Србији је вероватно много више оних који би могли да наброје имена бивших, садашњих и потенцијалних љубави наших фудбалера, него оних који знају ко је Јована Дамњановић.

ЈОВАНА ДАМЊАНОВИЋ - КО ЈЕ МИТРОВИЋ ЖЕНСКЕ РЕПРЕЗЕНТАЦИЈЕ? Разбила Немице и Србији отворила врата Мундијала (ФОТО/ВИДЕО)

FOTO: FSS

А након што су Јовану видели на делу у победи Србије над вишеструким европским и светским шампионкама Немицама, многи навијачи би одустали од тога да своје љубимце грде речима "играли сте као жене".

Јовани је са само 19 година успело оно што недостаје многим нашим фудбалерима, пошто је са Волфзбургом у сезони 2013/2014. освојила Лигу шампиона. Сада је голгетерка Бајерна из Минхена, са којим је ове године остварила пласман у четвртфинале ЛШ, а за репрезентацију je на 41 утакмици постигла 15 голова.

Женски фудбал је у великом успону, очекује се да наредне године гледаност порасте за 360 одсто, СП 2019. године гледало је милијарду људи. Напредак је остварила и наша женска фудбалска репрезентација, која први пут у историји има реалне шансе да се пласира на женски Мундијал.

ТАДИЋ И МИТРОВИЋ ЖЕНСКЕ РЕПРЕЗЕНТАЦИЈЕ

Да нас до тог прикључка доведу, највише се очекује управо од рођачког тандема Чанковић-Дамњановић, који многи упоређују са оним што су Тадић и Митровић у мушкој репрезентацији. Јовани су та поређења симпатична, али само до одређене границе.

- Та поређења су корисна у смислу да људима омогуће да схвате какав тип играча смо отприлике нас две и на којим позицијама играмо. Са друге стране, и она и ја смо остварени играчи, искусни, са доста трофеја иза себе и довољно година да би нас поредили са било ким. Она је Јелена Чанковић, ја сам Јована Дамњановић и нека тако и остане.

Најбоља фудбалерка Србије Јелена Чанковић Јованина је сестра од тетке, са којом је стасавала и животно и фудбалски. Ко жели да види како изгледа њихово партнерство на терену и зашто их зову Митровићем и Тадићем женске репрезентације, могао би да почне

од јутјуб-снимка нашег другог гола у квалификационој утакмици Србија - Бугарска (3:0, 25. 11. 2021), који је права фудбалска лепотица.

А све је почело тако што је Јована као девојчица са двојицом другова отишла да гледа њихов фудбалски тренинг, па ушла у игру зато што их је био непаран број, а тренер јој рекао да мора да остане. До петнаесте године је играла са дечацима у ФК Перспектива, а тада је и схватила да је фудбал њен живот.

FOTO: FSS

- Tек са 15-16 година почела сам да размишљам у том правцу, да би фудбал могао да постане моја професија. Увек је то негде било присутно, као жеља и сан коме тежим, али постало је јава тек са уласком у сениорски женски фудбал. Тада сам схватила да ја то што радим, радим веома добро, у поређењу са осталим сениоркама, иако сам била међу најмлађима. Када су почеле да пристижу и понуде из иностранства, учврстила сам се у одлуци да је то пут којим желим да идем и драго ми је што нисам погрешила.

У Србији се афирмисала у свом омиљеном клубу Црвеној звезди, а прави пробој доживела је у Немачкој, у једној од најбољих светских лига. Лига шампиона са Волфзбургом, грађење имена у Санду, и на крају минхенски Бајерн, који гаји "породични концепт" и не прави никакву разлику између мушке и женске фудбалске секције.

- Нема разликовања, већину ствари које имају мушкарци имамо и ми, почев од терена врхунског квалитета, медицинског и тима за опоравак и рехабилитацију, доктора, кантине... Мушке играче упознајемо, радимо доста реклама и ствари везаних за маркетинг заједно. Због пандемијске ситуације, изостали су неки већи догађаји попут заједничке прославе титула на Маријенплацу, или обележавања Божића, али Бајерн као клуб води рачуна о свим детаљима.

После таквог третмана у Бајерну репрезентативне акције представљају хладан туш. Јовани се у дресу Србије дешавало и оно што њене клупске саиграчице не могу ни да замисле. На једној од утакмица репрезентације, приликом загревања је упала у рупу на терену и поломила ногу, а после тога сазнала и да фудбалерке немају здравствено осигурање. Због тога је дуже од две и по године одбијала да игра за репрезентацију, а вратила се када су се јавили први знаци побољшања.

- Стајало нас је скоро пет година борбе да и ми добијемо то фамозно здравствено осигурање. Ипак, потребно је још много рада на истинској промоцији женског фудбала у Србији. Нисам стручњак и све што је везано за маркетиншке кампање препуштам експертима за маркетинг. Оно што могу да кажем јесте да би било добро да се крене од телевизијског преноса свих утакмица репрезентације, укључујући ту и млађе категорије, да се преноси домаћи фудбал, утакмице Лиге шампиона.

FOTO: credit Bayern

Упркос свему, верује да су на помолу лепша времена за женски фудбал у Србији. Велики корак у том правцу могао би да буде учињен пласманом у бараж за СП 2023. који је постао реалност након победе против Немачке.

У одговору на питање шта нас то као репрезентацију раздваја од најјачих, наша саговорница је кратка и јасна.

- То су три К: континуитет, квантитет и квалитет.

Ко је гледао Јовану на терену, могао је да види отреситост, борбеност и бескомпромисност. Таква је и у животу, па је међу првима које дижу глас у борби за већа права фудбалерки. Тако је било и у децембру, када на РТС Дневнику Јелена није ни поменута као добитница "Златне лопте" ФСС, намерно или омашком, а Јована бурно реаговала на друштвеним мрежама.

- Прилично сам сигурна да су они имали ту информацију, али су је сматрали неважном. Јелена је много радила за ту награду, иза ње је невероватна сезона, и да је у питању неки фудбалер, са сигурношћу могу да кажем да би медији били преплављени чланцима и вестима о њему. Нама нису потребна ни извињења ни правдања, оно што нам треба је да се такве ствари више не дешавају и да новинари не затварају oчи пред женским спортом. Ми и не тражимо ништа специјално, само фер и једнак третман.

Стереотипи су, нажалост, бројни.

- Да, нарочито они везане за физички изглед, па сам слушала: "Јао, па ти немаш криве ноге", или "Па ти имаш дугу косу!", а један од најчешћих коментара на друштвеним мрежама је: "Ајде сад, мрш у кухињу". Што се мојих родитеља тиче, мама се мало противила на почетку, јер сам већ увелико тренирала карате пре тога, бринула се да ћу запоставити школу, али када je схватила да је то оно што заиста желим, постала ми је, уз тату, највећа подршка.

За крај, Јована има и поруку за родитеље који имају отпор према идеји да њихове девојчице тренирају фудбал, због бројних предрасуда: да се ради о грубом спорту, да су играчице неженствене.

- Нека пусте децу да раде оно што воле, забранама неће постићи ништа. Фудбал је веома леп спорт, отвара многа врата, допушта вам да путујете, упознајете различите културе, језике и стичете пријатеље на свим континентима.

БОНУС ВИДЕО: Девојке из Србије светска класа: Јелена Чанковић и Јована Дамњановић

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО БЕЗ МИТРОВИЋА? Плави талас лишен услуга свог најбољег играча јури два гола заостатка у полуфиналу Лиге шампиона

КАКО БЕЗ МИТРОВИЋА? ''Плави талас'' лишен услуга свог најбољег играча јури два гола заостатка у полуфиналу Лиге шампиона

АЛ Аин је прошле недеље прекинуо невероватан низ Ал Хилала од 34 везане победе савладавши га са 4:2 у првој утакмици полуфинала азијске Лиге шампиона и данас ће ''плави талас'' покушати да надокнади та два гола заостатка у реваншу који се игра на ''Кингдом арени'' у Ријаду од 20 часова.

23. 04. 2024. у 08:00

Коментари (1)

ВУЧИЋ РАСТУРИО ЛАЖИ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ У ЊУЈОРКУ: Истина о Косову и Метохији одзвањала салом - Приштина ствара неподношљиве услове за живот Срба