ВРЕМЕПЛОВ: Удавија ги, Раднички море

Момчило ПОПОВИЋ

07. 04. 2022. у 12:30

Данас је тачно 40 година од дана када је цела Југославија навијала за - Раднички из Ниша! Била је среда,7. април 1982. године, када је тим са Чаира играо први полуфинални меч тадашњег Купа УЕФА против ХСВ Хамбургера.

Фото архива ВН

И као у свим мечевима те сезоне у Европи задивио - немачки бундеслигаш савладан је са 2:1 пред 25.000 гледалаца! Тај исти тим је који месец касније постао првак Немачке, а идуће сезоне и победник Купа шампиона!

Пут ка полуфиналу почео је 16. септембра 1981. у Напуљу. У првом дуелу првог кола, пред 70.000 навијача на "Сан Паолу", тим са Балкана, који није био ни Партизан, ни Црвена звезда, ни Хајдук,ни Динамо - одиграо је 2:2 са Наполијем! Оскар Дамјани довео је Наполитанце у вођство у 68.минуту из пенала,али је уследио преокрет. Уљуљкане Италијане прво је отрезнио Миодраг Стојиљковић у 72, а шокирао Мирослав Алексић у 79. минуту. Нажалост, вођство је потрајало само два минута, изједначио је Гаетано Мусела.

У реваншу у Нишу 30.септембра пред 15.000 гледалаца Раднички је одолео - 0:0 и отишао у друго коло, где га је чекао циришки Грасхоперс. У првом мечу, 20.октобра на Хардтурму "скакавци" су славили са 2:0, головима Курта Јаре у 17.и Сулсера у 78.минуту.

Није баш било превише оптимиста уочи реванша на Чаиру 4.новембра. Али, тим Душана Ненковића је успео после пенал драме. У регуларном току, ношени подршком 15.000 навијача нивелисали су предност из првог меча головима Бранислава Ђорђевића из пенала у 39. и Миодрага Савића у 63.минуту. Уследио је продужетак, а затим врхунац драме са невероватним исходом - Раднички је погодио сва три своја прва три пенала (Ђорђевић,Стојиљковић,Панајотовић),док су Швајцарци сва три промашили(Фимијан,Мејер и Сулсер)! Херој је био голман Зоран Миленковић Зајко,чувар мреже који је дуго био у сенци неприкосновеног Драгана Пантелића - одбранио је два пенала!

БОРИША ЂОРЂЕВИЋ

Боје ХСВ у то време бранио је и Бориша Ђорђевић, Боранин рођен 1953. Он је са 17 година дебитовао за Бор,а затим је прешао у Хајдук где је игра оод 1975. до 1981.За Сплићане је постигао 26 голова у 149 мечева. У Хамбургеру је био од 1981. до 1983,али је забележио само девет мечева као стартер. Ђорђевић је пет пута облачио и дрес репрезентације Југославије,а дебитовао је 22.маја 1976. у ватрометном реваншу квалификација за финални турнир ЕП 1976.против Велса у Кардифу - 1:1.

У осмини финала још један великан - Фејенорд - али Раднички је тада већ навикао да као аутсајдер без респекта улази у дуел са славним европским клубовима. У првом дуелу пред 20.000 навијача нови подвиг Нишлија - 2:0, головима Драгана Радосављевића у 28. и Миодрага Савића у 81.минуту. На "Тигању" у Ротердаму 9.децембра, на снегом прекривеном терену, било је само 1:0 за Холанђане (Нилсен у 29.минуту).

Ветерани Радничког поздрављени су у недљеу пред меч са Црвеном звездом

После првог меча четвртфинала 3.марта 1982.у Дандију многи су помислили да је крај пута Радничког. Шкоти су головима Нареја(41.) и Додса(43.) пред 16.000 навијача стекли завидан капитал,али је све то пало у воду у другом полувремену реванша у Нишу који је одигран 17.марта. Александар Панајотовић је у 52. и 72.минуту погодио мрежу Данди Јунајтеда за 2:0,а пролаз у полуфинале донео је Славољуб Николић у 86.минуту! У делиријуму је била цела Југославија!

У полуфиналу ривал је био Хамбургер, који је до тада елиминисао Утрехт,Бордо(гол Жирондинаца бранио је Драган Пантелић),Абердин и Ксамакс. На почетку те сезоне Аустријанац Ернст Хапел заменио је на клупи Бранка Зебеца и довео Хамбургер до титуле шампиона Бундеслиге и до финала Купа УЕФА.Асистент му је био Александар Ристић. На голу тима из Хамбурга био је Ули Штајн, каснији репрезентативац Немачке,који је за ХСВ бранио на 228 мечева.

ДУШАН НЕНКОВИЋ,ПРВИ ДИЛОМИРАНИ ТРЕНЕР

Душан Ненковић (1929.-2007.) је као тренер оставио велики траг у југословенском фудбалу. Он је био први дипломирани фудбалски тренер у Југославији. Почео је у нишком Радничком 1964/65, а затим је од 1965. до 1969. водио Хајдук, коме је 1967. донео и први Куп Маршала Тита. Истовремено је био и тренер репрезентације Југославије, чији је селектор био Рајко Митић. Од 1971. преузео је крагујевачки Раднички у прволигашком издању,наставио у зрењанинском Пролетеру и титоградској Будућности. У Колумбији је у Санта Феу провео 2 године (1974-1976) и био тренер Драгославу Шекуларцу у његовој последњој играчкој сезони.Под његовим утицајем Шеки је одлучио да се посвети тренерској професији. Репрезентацију Египта је водио 1976/77, а у наредне две године је био директор спортског центра у Бору. После тога је преузео нишки Раднички. У свом првом изласку на европску сцену (1980/81) Нишлије су играле у осмини финала купа УЕФА, а годину дана касније у полуфиналу. Ненковић је 1982. преузео Брест и отворио врата многим нашим играчима. Са египатским Замалеком је освојио Куп афричких шампиона. На Чаир је трећи пут дошао 1984, а у Крагујевац се вратио две године касније, када је и завршио тренерску каријеру.

Не десном боку био је Манфред Калц, тадашњи ас, садашња легенда немачког фудбала и ХСВ.Одиграо је 568 утакмица и дао 76 голова за Хамбург,а за немачку репрезентацију 8 голова на 69 мечева. Центарфор је био Хорст Хрубеш,робусни нападач светског гласа.Дао је 96 голова на 159 мечева за ХСВ,док је боје Немачке бранио 21 пута и дао 6 голова. Томас фон Хесен био је полутка старог кова са 368 утакмица и 99 голова за ХСВ.

Са друге стране Душан Ненковић је вајао снажан провинцијски тим, без звезда,али са физиономијом и квалитетом на свим позицијама. У сезони 1981/82. Раднички је био трећи у југословенском, изразито јаком шампионату. Хендикеп Нишлија пред дуел са Немцима био је изостанак Александра Панајотовића, који је "пожутео" против Дандија,као и центарфора Душана Митошевића који је отишао у француски Ним.

Колико су Немци озбиљно схватили Раднички говори и податак да је први човек клуба Гинтер Нецер заједно са тренером Хапелом ишао у Сплит да "шпијунира" Раднички у првенственом дуелу против Хајдука(0:0). Није скрштених руку седео ни Душан Ненковић...

- У сусртеу са Шутугатом (1:1) видео сам екипу универзалаца, од којих сваки с успехом обавља задатке и у офанзиви у дефанзиви.За мој укус они чак играју превише офанзивно,зналачки користе празан простор. Они мечеве против Радничког сматрају само успутном станицом до освајања Купа УЕФА.Гледаћемо да их, са наше стране, разуверимо - говорио је тренер Радничког по повратку са "шпијунирања" у Немачкој.

ПАНАЈОТОВИЋ ПЕТОМ

Реванш је одигран на тадашњем Фолкспарк стадиону у Хамбургу пред 39.000 гледалаца. Домаћин је био јачи за Феликса Магата, који је био алфа и омега тима. Да се неће добро завршити наслутило се већ у 7.минуту, када је Хартвиг савладао Миленковића. До краја полувремена било је 3:0,а мрежу су погодили фон Хесен (21.) и поново Хартвиг (30.). На 4:0 повисио је опет Хесен у 49, а Магат је додао пети у 58.минуту. Панајотовић је осам минута пре краја, после центаршута са десне стране велемајсторски петом постигао коначан резултат - 1:5!

У то време боје ХСВ бранили су и Франц Бекенабуер и Феликс Магат, легенде немачког фудбала. За први меч нису били спремни због повреда.

Тако је 7.април постао трећи најзначајнији датум у историји клуба,поред 1.маја 1923.када је основан и 3.јуна 1962. када је први пут постао члан Прве лиге Југославије. Четири дана пред меч улазница више није било! На дан утакмице нуђено је и по 100 марака за карту. Вероватно би тада и Стадион ЈНА био тесан да прими све који су желели да виде сјајну генерацију Нишлија против немачког гиганта.

- Играћемо нашу уобичајену игру у Купу УЕФА: бранићемо све што се може, а нападати кад год нам се укаже прилика - свео је Ненковић целу тактику у једну реченицу. Прибојавао се менталитета, јер само годину и по раније Раднички је дрхтао пред долазак аустријског ЛАСК-а, а сада се, као нешто сасвим логично и нормално, очекивао тријумф против Хамбургера.

За Хорста Хрубеша био је задужен тандем Дризић - Војиновић. Милош Дризић (194 цм и 90 кг) био је десет година млађи од робусног Немца (188 цм и 88 кг).

Оба ривала су са респектом ушла у меч. Водила се тактичка борба на средини терена, без много шанси. Ненковић није јурнуо у напад, Хапел је стао у гард. Хамбургер је први(безопасан) шут упутио тек у 30.минуту. Пре тога Раднички је имао две полушансе преко Бегановића и Ђорђевића.

Ненковић је уочио где би могао да проба пробој, па је у свлачионици у полувремену оставио Алексића,а увео Радисављевића,а повређеног Николића заменио је Станковић. Полако су Нишлије преузимале конце,притискале...У 50.минуту Бојовић је пронашао Бегановића на десној страни,а онда је уследио тако јак шут искоса да Штајн није ни стигао да дигне руке - 1:0! Чаир је буквално експлодирао!

Хамбургер је, међтим, наставио да игра своју игру без обзира на минус, што је донело изједначење у 57.минуту. Миленковић је лоше проценио центаршут са леве стране,лопта га је прелетела, а фон Хесен је сачекао и закуцао главом - 1:1.

У 72.минуту Бегановић је уместо да пласира лопту, хтео да поцепа мрежу,али је "погодио небо". Онда је на сцену ступио Милован Обрадовић. Репрезентативни бек је кренуо у продор у коме је као скијаш пролазио поред препрека и на крају ћушнуо лопту испод Штајна. Хартвиг је јурио да је избаци пре него што пређе гол линију,али је само закуцао у мрежу - 2:1. Раднички се није у том моменту повукао,али изгледних прилика више није било.

- Резултат је реалан и даје нам изгледе. Боље је овако, него да је остало 1:0. Доста нам је игру отежавао нераван терен - вајкао се Хапел после меча.

У Радничком су били помало разочарани због гола који им је покварио планове.

- Најважније је да смо оваквог ривала победили пред својом публиком и пред југословенском јавношћу - рекао је капитен Обрадовић.

Тако је чувена песма секстета "Палилула" из тог времена посвећена невероватнинм успесима Радничког у Европи остала актуелна:

"Удавија ги, Раднички море, по реду и то све у среду, у зелен Чаир!"

БОНУС ВИДЕО: Станојевић побеснео због недосуђеног пенала

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико грађани славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико ''грађани'' славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

У заосталој утакмици 29. кола Премијер лиге фудбалери Брајтона ће угостити разиграни Манчестер сити који јуриша ка новој титули првака Енглеске (21.00).

25. 04. 2024. у 07:45