ВРЕМЕПЛОВ: КРАЉ ЈЕ ПОКЛЕКАО, ЖИВЕЛА ЗВЕЗДА! Како су црвено-бели на мразу од -6 спалили мадридски Реал (ФОТО/ВИДЕО)

Момчило ПОПОВИЋ

03. 03. 2022. у 14:41

ЖРЕБ четвртфинала Купа шампиона хтео је да на "Маракану" 4. марта 1987. дође - Реал!

Био је 42. рођендан Црвене звезде, која је у јесен 1986. већ прегрмела две препреке. Прво је враћен део дуга Панатинаикосу за елиминацију у полуфиналу 1971. У Београду, 17. септембра Атињани су нокаутирани са чистих 3:0, головима Хусрефа Мусемића у 45. Боре Цветковића у 55. и Бошка Ђуровског у 65. минуту.

Пред 85.000 гледалаца, зеленима, чије је боје тада бранио бивши капитен Динама Велимир Зајец, није остављен грам наде. "Пао" је могао да прими бар још три гола. Посебно ефектан био је први, "енглески" гол Мусемића, који је главом закуцао лопту под пречку.

У реваншу је било густо. На Олимпијском стадиону "Спирос Луис" пред 60.000 гледалаца домаћин је головима Саравакоса у 8. и Димопулоса у 30. минуту озбиљно припретио. Неизвесност је трајала до 89. минута, када је Боро Цветковић погодио за коначних 2:1.

Против Розенборга у осмини финала није било проблема. На "Леркендал" стадиону 22. октобра Звезда је у првом мечу стигла до 3:0, головима Мркеле у 8. и Боре Цветковића у 83. и 88. минуту. Реванш 5. новембра пред 20.000 навијача био је формалност коју су украсили Цветковић (8. и 9. минут) и Мркела (20. и 22. минут).

Оно што нико није могао да предвиди уочи дуела са Реалом било је - небо. Зима је почетком марта 1987. уједала свом снагом. Температура се преко дана није пењала изнад нуле, а у време почетка утакмице измерено је минус шест. На крају меча било је минус осам.

Проблем је био у томе што је цео терен практично био залеђен, али јужна страна више. Претходног дана Реал је имао тренинг. Из Звезде су предлагали да гости тренирају на помоћном игралишту, јер је травњак "Маракане" због мраза био покривен, како би се бар мало заштитио. Међутим, гости су инсистирали да тренирају на главном терену, па је прекривач са јужне стране био склоњен и замрзао се више него половина ка северној трибини.

Наравно, једно од кључних питања је било ко ће се боље снаћи у поларним условима. То је Мадриђанима, практично, било "већ виђено", јер су се против Партизана 1956. провели на снегу као боси по трњу у Београду (3:0).

Оно што је додатно загрејало атмосферу је недолазак тренера Реала Леа Бенхакера на уобичајену конференцију за новинаре. Нису се појавили ни шпански новинари. Наводно, Бенхакер је са физиотерапеутом радио на опоравку повређених играча. Тренер Црвене звезде Велибор Васовић није крио љутњу:

- Овакво понашање не везујем уз име Реала. То приписујем лично Бенхакеру.

Тада је било уобичајено да се на конференцији за новинаре објави састав, али је Васовић рекао:

- Због чега бих то урадио ако противник то скрива? Шта им то значи, не знам. Али, поштујући Звезду и њено име, не желимо да се издвајамо.

Васовић је исказао поштовање ривалу, али никако страх:

- Гледао сам их неколико пута. Реал игра комотно, немају навику да прате противника у стопу, воле да се надигравају. Ту је Звездина шанса.

Тренер Звезде ја зазирао од умећа симулирања, што је било тада сасвим оправдано. Играчи Реала су имали завидну репутацију у падању у 16 метара, у чему су предњачили Санчез и Бутрагењо.

- За нас је највећи проблем да не преценимо противника - истакао је Васовић.

Звезда је одлучила да се припрема ван Београда. База је била хотел "Тамнава" на Убу. Оно што је "жуљало" Бенхакера наслутило се још по доласку на аеродром.

- Какво је ово време?! Снег нисмо очекивали. То није добро. То је предност за Звезду.

Уз 19 играча, стручни штаб и 25 новинара, у експедицији је био и председник Реала Рамон Мендоза, а база им је био хотел "Интерконтинентал"...

Оно што је заједничко за све утиске је да је Звезда те вечери одиграла једно од најбољих полувремена у историји. Констатација се односи на првих 45 минута (3:0), мада је и крајњи резултат био спектакуларан - 4:2. Васовић је тактички демонтирао Бенхакера, а играчи на залеђеном терену су демонстрирали тврдњу да је за мајсторе свеједно каква је подлога.

"Оле...оле...оле", орило се неколико пута у првом делу, што говори о одушевљењу око 90.000 навијача.

Славни Реал, са свим својим тадашњим звездама, изгледао је на моменте смешан пред разгоропађеном Звездом, у којој су царевали надахнути Драган Стојковић, растрчани Бошко Ђуровски, неухватљиви Боро Цветковић и хладнокрвни Марко Елснер.

Са пет минута закашњења се кренуло са центра, јер арбитар из Енглеске Кејт Хекет није могао да "растера" фото-репортере. До 12. минута стало је толико тога, што је у неким утакмицама садржај за свих 90 минута. У 7. минуту Реал је имао слободан ударац у опасној зони, лопта се на срећу одбила ка средини, где је погрешио Солана, севнула је контра по левој страни коју је после убацивања Цветковића завршио Бошко Ђуровски ефектним закуцавањем унутрашњим делом десног стопала под пречку - 1:0.

Реал је са центра кренуо да постигне гол. И замало да то успе из игре. После неколико одбијених шутева ка Стојановићу који су већ били виђени у мрежи, лопта је Елснера погодила у руку. Санчез је са 11 метара шутирао левом ногом у десни угао Стојановића, али прилично лоше, довољно да пружи шансу голману Звезде да изазове делиријум на трибинама!

У 12. минуту лоша офсајд замка коштала је Реал гола. Нико од Мадриђана није очекивао да ће радилица Жарко Ђуровић бити на позицији центарфора, а он је то решио без проблема - 2:0. Сличан сценарио и у 39. минуту, само је овог пута Боро Цветковић био на свом "радном месту", заобишао Буја и искоса погодио мрежу - 3:0. У међувремену Мркела је погодио пречку, а бар још два пута Звезди је фалила мало боља завршница за гол. На трибинама неверица, навијачи су се загледали с питањем "да ли је ово могуће"?

Нико се у паузи није заносио да ће Реал бити исти у наставку. Звезда је мало спустила гас, што је Уго Санчез казнио у 65. минуту, после лоше реакције одбране Звезде на напад са десне стране - 3:1. У 83. минуту трећи пут Звезда избегава офсајд замку, Бујо рвачки баца Ђуровског самог испред гола. Милан Јанковић са беле тачке погађа десни угао, али се лопта одбила од штангле која држи мрежу, па се делу стадиона учинило да је погодио стативу... 4:1.

Герд Милер: Реал нокаутиран

Много славних личности било је на утакмици, међу њима и сада покојни Герд Милер, најбољи стрелац Бајерна и легендарни центарфор немачке репрезентације:

- Реал је играо слабо, Звезда је већ после првог дела могла да води 5:1 и обезбеди пласман у полуфинале. Одлично су одиграли Елснер у одбрани и тандем Цветковић-Мркела у нападу. Реал је био нокаутиран,а смањио је из пенала који ја нисам видео. Сада има шансу да се извуче. Атмосфера на стадиону је била невероватна.

Био је то резултат који је требало чувати на све начине. На три минута пре краја Гордиљо је покушао да "промуља" лопту на десној страни шеснаестерца, Брачун је стартовао "са пола снаге", али је Шпанац пао као покошен. Хекет је насео на глуму и углед белих дресова и други пут показао на пенал. Уго Санчез је променио страну и погодио за коначних 4:2.

Пред 100.000 гледалаца на стадиону "Сантјаго Бернабеу" 18. марта у реваншу Звезда није издржала притисак. Много лакше од очекиваног, головима Бутрагења у 5. и Санчиза у 64. минуту Реал је отишао у полуфинале Купа шампиона. За памћење је остала велика представа екипе Велибора Васовића 4. марта. Судбина је хтела да је истог дана 2002. године велики фудбалски ас и тренер преминуо...

Помирење са Хуанитом

"Вечерње новости" су искористиле гостовање Реала да организују "помирење" са Хуаном Гомезом Хуанитом, кога је 30. новембра 1977. неко из публике приликом замене погодио флашом у главу на утакмици Југославија - Шпанија (0:1).

У хотелу "Интерконтинентал" тадашњи главни уредник Илија Боровњак предао је посебан кристални пехар "Кристала" из Зајечара Хуаниту.

- Ово ће бити на почасном месту у делу стана где држим трофеје. Прихватио сам пружену руку помирења од стране листа који има највише читалаца и ја ћу се извинити са своје стране београдској публици - рекао је Хуанито, који је у игру ушао у 58. минуту.