НАЈЛЕПШЕ ПУТОВАЊЕ НАД СТАРИМ КОНТИНЕНТОМ: Трећи циклус документарног серијала "Европа одозго" стиже на канал Национална географија

Н. Д.

19. 09. 2021. у 11:00

ТРЕЋА сезона популарне документарне серије "Европа одозго", започиње 19. септембра, на каналу Национална Географија.

НАЈЛЕПШЕ ПУТОВАЊЕ НАД СТАРИМ КОНТИНЕНТОМ: Трећи циклус документарног серијала  Европа одозго стиже на канал Национална географија

Језеро Сулдалсватнет у Норвешкој, Фото Национална Географија

Свака од шест једночасовних епизода новог циклуса, које ће се емитовати недељом у 22.00, гледаоце води у нову авантуру из ваздуха. Од еруптирајућих вулкана на Исланду, до једног од најочуванијих римских амфитеатара који се налази у Хрватској и "сурфа" на рекордно високим таласима Атлантика у Португалији.

"Под ногама" гледалаца смењиваће се сва четири годишња доба у разним деловима Европе. Путовање ћемо започети на северу, у Норвешкој, на самој ивици арктичког круга. Ту, далеко од цивилизације, на фарми породице Клауер, живи чопор од 86 хаскија, који свакодневно туристе на саоницама вуку у разгледање непрегледног снежног царства. У једној од епизода видећемо како најмлађи пас овог чопора полаже последњи испит пре него што се придружи остатку дружине у њиховој мисији.

Замак у Синтри - Португал, Фото Национална Географија

Камере емисије у Хрватској забележиле су спасавање загребачке катедрале оштећене у недавним земљотресима, али и изградњу моста ка Пељешцу, што се сматра једним од гигантских инжењерских подухвата 21. века. Хрватска може да се похвали са чак 1800 км невероватне јадранске обале, али танак комад копна, који припада Босни и Херцеговини, раздваја град Дубровник од остатка државе. Ове године, крају је приведен амбициозан инжењерски пројекат који ће напокон ујединити два дела државе помоћу моста Пељешац, чија изградња кошта 526 милиона евра. Камере Националне Географије пратиле су пресудан део изградње - постављање дела моста тежине 587 тона. У емисији ћемо уз помоћ компјутерске графике открити како и где ће се овај део уклопити у мост дужине 2 километара.

Још једна епизода емисије "Европа одозго" приповеда о невероватним достигнућима у области мостоградње у Европи. Овог пута путујемо у Португал. Шездесетак километра од Порта, у португалском градићу Арука, овог пролећа отворен је висећи мост дугачак 516 метара, који се налази изнад кањона реке Паиве у националном парку под заштитом Унеска.

Пешачки мост изнад долине реке Паива, Фото Национална Географија

Долина Паива представља један од најневероватнијих природних пејзажа Португалије. До долине посетиоци могу да дођу преко дрвеног шеталишта, дугог 8,7 километара, које пролази кроз разуђени терен. Снимци из ваздуха приказују тренутак у ком су гости националног парка први пут имали прилику да шетају изнад реке Паиве на најдужем пешачком мосту на свету. Ова невероватна грађевина дуга је 516 метара и има висину од 125 метара, а минималистички дизајн јој омогућава да се уклопи у крајолик који је под заштитом Унеска.

У емисији се придружујемо научном саветнику Антонију Тадеуу, који надгледа изградњу моста. Камере на дроновима прелећу раднике који с конопаца, висећи 175 метара над долином, мукотрпно уклапају сваки метални део. Када мост коначно буде био завршен Антонио и његова екипа мораће да га испитају пре него што он буде званично отворен за посетиоце. Из ваздуха пратимо војску храбрих волонтера који прелазе мост, док Антонио прати кретање конструкције с копна помоћу савремених инструмената. Ово је тренутак високих тензија и Антонио чека да сазна да ли је овај невероватан мост спреман за јавност.

Изградња моста Пељешац, Фото Национална Географија

Путовање изнад Европе нас даље води изнад швајцарских Алпа, преко исландских вулкана, а зиму ћемо дочекати у Ирској посматрајући изградњу још једног моста. Овог пута преко реке Лене, у округу Корк. Специфичност овог подухвата је у томе што се за изградњу користе до сада највеће греде икада употребљене у мостоградњи у Ирској. У срцу дизајна моста налази се седам бетонских греда високих 50 метара. Оне ће прећи читавом дужином реку и служити као основа на коју ће инжењери поставити мост. Међутим, греде су направљене унапред, у фабрици удаљеној 200 километара. Огроман је изазов превести их до места извођења радова малим и вијугавим путевима Ирске. Камере Националне Географије забележиле су тај поступак од првог до последњег километра.



 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)