УРАДИЛИ ОКО 100.000 ТЕСТОВА: Микробиолози Српске дали велики допринос у борби са вирусом корона

С. МИШЉЕНОВИЋ

23. 01. 2021. у 08:38

МИКРОБИОЛОЗИ већ годину дана, свакодневно, воде битку са опасним вирусом корона. Иза сваког извештаја о оболелима и здравима у РС, а који се чека с нестрпљењем сваки дан, стоје стотине непроспаваних ноћи запослених у лабораторијама. Посао микробиолога је дошао у жижу јавности, јер су пацијентима и грађанима давали важне информације о њиховом здравственом стању.

УРАДИЛИ ОКО 100.000 ТЕСТОВА: Микробиолози Српске дали велики допринос у борби са вирусом корона

Микробиолози у послу / Фото Новости

- Узнемирени и изложени притиску медија који су често давали опречне информације, грађани су тражили помоћ од нас у виду што бржег завршетка анализа и достављања резултата - каже др Пава Димитријевић, начелник Службе за микробиологију у Институту за јавно здравство РС.

Како су се мењале дефиниције и мере европских и светских здравствених ауторитета, тако су се и они прилагођавали томе у свом раду.

- Ми смо PCR методу увели пре 10 година у време пандемије грипа. Кроз "Пројекат грипа", добили смо тада најсавременију опрему за RТ - PCR методу, прошли обуке у различитим лабораторијама у Европи и Америци и урадили велики број анализа. Једном годишње имали смо проверу контроле квалитета са лабораторијама СЗО које смо пролазили без грешке - истиче др Димитријевић.

И онда почетком прошле године долази до појаве вируса корона.

- Од почетка марта, када смо почели са анализама на SARS-CоV-2, урадили смо више од 98.000 узорака брисева носа и ждрела - наводи др Димитријевић.

Каже да без обзира на спремност особља, велики посао их је дочекао у вези са набавком тестова и реагенаса за рад, заштитне опреме, обезбеђења услова рада.

- Све смо то успели да обезбедимо у веома кратком времену и нисмо прекидали рад ни због једног разлога, па ни због годишњих одмора и празника. У лабораторији нисмо имали ни заражених радника - додаје наша саговорница.

Особље лабораторије је врло брзо разумело шта су очекивања здравственог система. Формирани су тимови и обучен је додатан број радника из лабораторије који су уведени у посао, присећа се докторка.

- У тешким данима најважније је било задржати добру међусобну комуникацију. Кроз рад су се испољиле особине неких сарадника које пре нису долазиле до изражаја, као што су упорност, пожртвованост, одрицање, али и чињеница да понеко другачије реагује на стрес и да се теже уклапа и да није за "прву линију борбе". У свему овоме, свакако, трпеле су и њихове породице, посебно деца и старији - присећа се докторка.

МИКРООРГАНИЗМИ

ДОКТОРКА Пава Димитријевић каже да ова пандемија поново потврђује да се микроорганизми никако не смеју занемарити и да је веома важно предвиђати могуће неповољне епидемиолошке ситуације да би се спремно могле дочекати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!