НЕМА ВИШЕ ПОРЕЗА НА ОЧЕВИНУ: У Српској усвојене измене законских решењакоја се односе на промеравање имовине

С. МИШЉЕНОВИЋ

05. 12. 2020. у 06:40

НАКОН пет година примене у Републици Српској је укинуто правило и законско решење да се опорезује поклоњена имовина између чланова породице. Влада РС је предложила, а Народна скупштина је усвојила Закон о изменама и допунама Закона о порезу на доходак по хитном поступку.

НЕМА ВИШЕ ПОРЕЗА НА ОЧЕВИНУ: У Српској усвојене измене законских решењакоја се односе на промеравање имовине

Фото Д. Поздеровић

Овим решењем је прописано да се имовина стечена наслеђем и поклоном ослобађа пореза на доходак од капиталног добитка.

Од 2015. године плаћало се 10 одсто на капиталну добит када се поклања имовина између чланова породице.

Из Владе РС су образложили да примена новог закона неће довести до додатног издвајања средстава из буџета Републике Српске.

СТАВ Зоран Павловић, Фото Capital.ba

- Међутим, довешће до умањења прихода од пореза на доходак. Укупан износ прихода од пореза на доходак од капиталних добитака за ову годину до половине новембра био је 4,89 милиона КМ, па ће према генералним проценама Министарства финансија, уважавајући предметна ослобађања, изостати приход око 1,2 милиона КМ на годишњем нивоу - појаснили су из ресорног министарства образлажући закон.

Укидање опорезивања поклоњене имовине поздравили су и посланици у Народној скупштини и грађани.

НАЈГЛАСНИЈИ КРИТИЧАР

ЈЕДАН од најгласнијих критичара овог закона када је усвојен 2015. године био је народни посланик Драган Чавић. Он је у два наврата тражио да се укине тај закон, који је називао "порез на мртве родитеље"!

- Пример на Старчевици све говори. Родитељи су, да би обезбедили брачном пару стан, својој кћерки и зету, кроз дародавни уговор морали да плате 7.000 КМ пореза. И нису то успели, јер нису имали новац - изјављивао је раније Чавић.

Јелена Тривић, народни посланик ПДП, каже за "Новости" да је Влада РС донела 2015. године лоше законско решење штетно по грађане.

Фото Новости

Tekst potpisa

- Влада се дозвала памети јер је видела да грађани не преносе то власништво на себе и да се улази у проблем зато што се плаћа порез на капиталну добит који није постојао до те године. Због тога што грађани нису преписивали добијену имовину на себе настао је хаос у земљишним књигама, па је долазило до проблема око утврђивања правог власника имовине - истакла је Тривићева.

Зоран Павловић, економски аналитичар, каже да је основни проблем био што поменути закон када је усвојен 2015. године није био усаглашен са реалним животом грађана.

- Имовина родитеља која се преноси на децу нигде у свету није предмет опорезивања. Изменама прописа Влада је тада наметнула плаћање. Коначно је Влада РС уочила да пропис није био реалан за живот грађанима. Сада се новим законским решењем ствари враћају у нормалу и грађани могу нормално да преписују имовину на синове, кћери и друге рођаке - каже Павловић.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!