БЈЕЛИЦА: Након Ђурђевдана 1993. међународна заједница схватила да се не може играти са Републиком Српском

Novosti online

19. 11. 2021. у 20:40

НАКОН Ђурђевдана 1993. и званичници Србије и међународне заједнице, схватили су да са челним људима Републике Српске и посланицима Народне скупштине не могу тек тако да се играју, наводи Милован Бјелица,начелник Сокоца, чији ауторски текст преносимо у целости.

БЈЕЛИЦА: Након Ђурђевдана 1993. међународна заједница схватила да се не може играти са Републиком Српском

Фото: Општина Соколац

Зато им је било потребно да "обезглаве" нашу делегацију - да направе дисконтинуитет. Управо то је био разлог што у Дејтон нису могли ићи ни председник Караџић ни генерал Младић, присетио се Бјелица дешавања након што је Народна скупштина Републике Српске одлучила 6. маја 1993. године, да се о Венс-Овеновом мировном плану за БиХ изјасни народ на референдуму.

То је био увод у одбијање захтева западних сила да се укине Република Српска и уместо ње формирају кантони.

Убрзо након Дејтона, учињено је све да ми одемо са власти, да будемо прогањани и анатемисани, у чему је учествовала међународна заједница, БХ Федерација, званична Србија (посебно у доба Бориса Тадића и његове братије), али и неки домаћи фактори. Не престаје ни данас примена пријетњи и уцена, и довођења "младих, нових и подобних" које могу да држе у шаци и даљинским управљачем, преко њих, кроје судбину и нашег народа и свих других у овом региону - наводи Бјелица.

Како каже, Срби су дуго затезали у преговорима док се не добије најбоља понуда по Србе, а затим одлука донесе консензусом.

Ми смо веровали да постигнутим ингеренцијама можемо заштитити свој народ. Наш став је био да се у БиХ ради о три конститутивна суверена народа и по томе да припадају и ресурси и ингеренције. На жалост, касније је Биљана Плавшић предала неке ингеренције на штету Срба, потпуно супротно споразуму, а у нади да ће се трајно спасити већ припремљене оптужнице пред Трибуналом у Хагу. У суштини, Срби су преварени по основу свих недовољно дефинисаних или недоречених одредби - то је охрабрило наше непријатеље да тумаче како хоће, али увек на штету Срба. И не само отворене непријатеље, него и све оне "наше" који наивно верују да ће им кооперативност на штету сопственог народа и земље донети неке личне бенефите. Тако је свих ових 26 година па и данас. Сви наши договори са делегацијом Србије погажени су пре свега од стране Милошевића који је прво злоупотребио наивност Патријарха Павла и са његовим потписом довео нашу делегацију пред свршен чин у којем наша делегација није имала право гласа, односно, пуни преговарачки капацитет у име Срба из Босне припао је Милошевићу и он се наивно надао да ће тако кооперативан издејствовати бенефите за себе, скидање санкција и друге погодности - наводи Бјелица и додаје:

Било је то погубно наивно по њега, по нас, по Србију и Српску. Наша делегација је пред сами полазак у Дејтон издејствовала Анекс на тај договор, по којем је наша делегација морала бити питана и обавјештавана у свакој фази преговора у Дејтону. Међутим, Милошевић је у Дејтону потпуно игнорисао и Анекс и нашу делегацију. Једини из наше делегације који је могао и морао да реагује је Владимир Лукић. Био је у делегацији као геодета са задатком да прати пренос исцртавања територија са великог на мањи размер. Није то урадио. Бавио се неким својим стварима, а данас кривицу за бројне пропусте приписује осталим члановима делегације, па и самом Радовану који тамо уопште није ни био. Његове јавно изношене тврдње да је Милошевић поштовао само њега, од свих других функционера из Српске управо јесте доказ да је имао инструкцију да не ради свој посао због којег је и отишао на преговоре. У том процесу преноса са мапе на мапу, одузети су нам неки дијелови, на неколико мјеста пресјечена територија - искључивом кривицом незаинтересованих Лукића колико и Милошевића.

- Само пуким случајем избегли су да узму, на пример, део Јахорине са самим врхом планине. Нису инсистирали ни на договореним решењима за Брчко (мост преко српске територије и део луке за Федерацију), за излаз на море за муслимане и Србе јужно од Цавтата, где би северније били муслимани, а Срби у делу до Превлаке), за Сарајево (поделу Миљацком од Грбавице низводно) и замену територија против које странци НИСУ били (Вогошћа за Горажде на пример). Пре неколико година, управо у "Вечерњим новостима" објављен је интервју са професором Роналдом Хачетом. Амерички Републиканац, експерт института "Кејто". Долазио је код Радована Караџића у јесен 1994.године. Пред крај разговора, Радован му је предао свој предлог мировног рјешења ситуације у БиХ адресиран на Клинтона. У том интервјуу Хачет дословно каже 'Аутор Дејтонског споразума је Радован Караџић' - закључио је Бјелица,

Он је на крају поручио да без слоге нема ни будућности Републике Српске.

(АТВБЛ)

БОНУС ВИДЕО: "ФТ1П" даје одговор, како да оснујете предузеће?

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!