ПЉУЈЕ СРПСКУ КОЈА ГА ХРАНИ: Рамиз Салкић изазвао оштре реакције писмом које је упутио Кристијану Шмиту

О. МАТАВУЉ

26. 08. 2021. у 06:08

РАМИЗ Салкић, потпредседник Републике Српске (СДА) из реда бошњачког народа, изазвао је оштре реакције јавности и политичара тврдњама да су Бошњаци у Српској изложени системској дискриминацији, те да је циљ власти да "тихим прогоном реализује ратне циљеве и етнички очисти ентитет РС".

ПЉУЈЕ СРПСКУ КОЈА ГА ХРАНИ: Рамиз Салкић изазвао оштре реакције писмом које је упутио Кристијану Шмиту

Фото Фејсбук

У писму, које упутио Кристијану Шмиту, Салкић наводи да Бошњаци и Хрвати немају уставну и институционалну заштиту као што је, како тврди, имају Срби у ФБиХ и позива Шмита да реагује. Сматра да власт спречава између 10.000 и 15.000 Бошњака да се запосле у јавним установама и институцијама, да се дискриманација спроводи "православизираним образовним процесом", те да све то оставља драстичне последице по број Бошњака који живе у Српској.

Председник ДНС Ненад Нешић каже да Салкић прво треба да каже да ли га је срамота да у ФБиХ живи свега два одсто Срба, подсећајући да у Српској живи 13 одсто Бошњака.

- Недопустиво је сејање мржње како то ради Салкић, који чак и не живи у Српској, али од ње прима позамашну плату - истакао је Нешић.

Ненад Нешић , Фото Д. Поздеровић

 

Ненад Стевандић , Фото Д. Поздеровић

Радован Ковачевић , Фото Д. Поздеровић

- Волео би да Салкић наведе име једног града у ФБиХ у којем се окупи више од хиљаду Срба, као што су се недавно окупили Бошњаци из Дивча у Зворнику. Колико лош човек мораш бити, да говориш о "православизираном образовном систему"? На образовни систем нема утицај ниједна религија. Бошњачкој деци у Српској веронауку предају вероучитељи ислама и омогућено им је да уче по наставном програму кантона из ФБиХ. Питао бих Салкића зна ли иједну школу у Сарајеву где српска деца имају веронауку, матерњи језик и могу учити по наставном програму РС.

Он је позвао Салкића да, уместо лажне бриге, каже колико је отворио радних места и запослио Бошњака бар у свом завичају - Братунцу.

- Уместо што сеје мржњу, ту енергију је могао усмерити да нађе инвеститора који би отворио неки погон и запослио бар пет - десет Бошњака. Уместо тога, он лажима застрашује сународнике - рекао је Нешић, наводећи да је БиХ у задњих седам година напустило 350.000 људи, а највише Бошњака, питајући их да ли их дискриминасала Српска или Салкићев СДА.

Портпарол СНСД Радован Ковачевић каже да Бошњаци, као и сви други народи, уживају једнака права у Српској, те да нико није дискриминисан на основу нације, вере, расе...

- Салкићево писмо човеку који није изабран није вредно коментара, али заслужује одговор јер најригидније вређа Српску. Сви наводи из тог писма су нетачни и неистинити, а то је ништа друго до политички програм СДА - каже Ковачевић.

- Салкић долази из највеће странке из ФБиХ и легално је изабран за потредседника Српске од које прима плату, а истовремено о њој говори све најгоре. С друге стране, у ФБиХ не постоји ниједан значајан и релевантан изабрани функционер странке која долази из Српске.

Све високе функције, које треба да припадну Србима као конститутивном народу, бирају људи који долазе из странака из које долази и Салкић. Њен оснивач је написао Исламску декларацију у којој се као циљ наводи исламска република по шеријатском закону у којој Срби и Хрвати треба да буду верске мањине и могу уживати само одређена права.

Фото Град Бањалука

Штети властитом народу

Ненад Стевандић, председник Уједињене Српске, каже да Салкић очигледно живи у гестаповском времену.

- Можда је Салкић заменио време у којем живи. Ово није време Другог светског рата када су људи потказивали Србе, да би онда били дискриминисани и угрожавани. Време потказивања, као и време Салкића је одавно прошло. Једино што му је остало је да наноси штету властитом народу, супротстављајући га другим народима - рекао је Стевандић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (5)

МРАЧНА СТРАНА ИСТИНЕ: У Украјини убијен двоструки шампион Европе - ружне прошлости