ЛЕПЕ ВЕСТИ ИЗ ЊУЈОРКА: Срби опет могу у већем броју да присуствују службама у Цркви Светог Саве на Менхетну, скоро уништеној у пожару 2016.

Ј. Матијевић

18. 01. 2024. у 19:00

РАДОСТ у души видела се на лицу верника, у бистрим погледима и озареним лицима насмејане дечице, чула се у богослужењу свештеника. И била је двострука - због најрадоснијег хришћанског празника и због првих Бадње вечери и божићне службе у Саборној цркви Светог Саве у Њујорку. Првих после седам година од када је српску светињу на Менхетну, на Васкрс 2016, готово уништио велики пожар.

ЛЕПЕ ВЕСТИ ИЗ ЊУЈОРКА: Срби опет могу у већем броју да присуствују службама у Цркви Светог Саве на Менхетну, скоро уништеној у пожару 2016.

Фото: Саборна црква Светог Саве у Њујорку

Иако је тих дана било невреме, храм је био пун, пун истинске вере. Осећај су употпунили и улепшали малишани из фолклорног ансамбала "Опанчићи", који су певали после службе на Бадње вече.

Фото: Црква Светог Саве у Њујорку

Верници на служби за Бадње вече 2024.

- Када сам питао неколико најмлађе деце, узраста од четири до пет година, како им је било Бадње вече, рекли су: "Одлично"! А, на питање, шта је било одлично, одговорила су: "Све"! Драго ми је да смо из Патријаршије наручили за Божић 34 наслова дечјих књига и оставили малишанима да их сами узму без икаквог наплаћивања. Верујемо да ће ове књиге једино тако доспети у руке сваког детета. Захвални смо да имамо коме да их дамо. Исто чинимо и са свећама, иконама, храном и пићем. Не продајемо, већ остављамо народу на вољу, гледајућу да га задужимо љубављу и пажњом, који су већи и драгоценији од свега. Гледамо да на овај начин негујемо пријатну и топлу атмосферу и поверење, који, сачињавају темеље једне заједнице и неопходни су да она опстане здрава - каже за "Новости" протојереј-ставрофор др Живојин Јаковљевић, старешина Саборне цркве у Њујорку.

Фото: Црква Светог Саве у Њујорку

Прота Живојин Јаковљевић ломи са децом чесницу

Ни он не скрива радост, али враћа се у разговору и на пожар 2016. Све је, каже, ожалостила и дубоко ранила та трагедија. Кров од каменог црепа и поткровље које је било највећа дрвена структура у Њујорку, приликом обрушавања су уништили и под. Када је црква изгорела, како објашњава, остали су само зидови који се нису померили. Од унутрашњег, богато резбареног дрвета, намештаја и инвентара ништа није остало. Ватрена стихија је била толико силна да је уништила и унутрашњи слој кречњака, који се одвојио од носећег зида. Требало је све, заиста, подићи из пепела.

- Садашњи зидови имају два слоја: носећи зид од њујоршког гранита и спољни слој од смеђег камена. Три године после пожара, у мају 2019, постављена је челична кровна конструкција и изливена бетонска плоча. Доласком Његове светости патријарха Порфирија, 5. фебруара 2023, успели смо да од Завода за градњу добијемо употребну дозволу и уђемо у храм. То је био највећи и најзначајнија догађај од пожара до данас јер је спречио отуђивање нашег народа и омогућио да он опет почне да се окупља у својој светињи - каже прота.

Много посла, ипак, још предстоји у њујоршкој Цркви Светог Саве. Требаће доста времена да се у потпуности обнови.

ПАТРИЈАРХ, УТЕХА И ПОДРШКА

ПАТРИЈАРХ је у Саборном храму 5. фебруара 2023, служио прву литургију после седам година. И поред веома хладног дана посета је била изузетна. Народ се много обрадовао доласку Његове светости, али се и патријарх обрадовао народу. Сви су били пресрећни, не само што су имали прилику да се сусретну са њим, већ и зато што им је било драго да је патријарх посветио свима појединачно пажњу. Његова посета ће бити упамћена као један изузетан Божји дар, утеха и уверење да нисмо сами, и она представља нови почетак за нашу заједницу и храм, као светињу и драгоцену својину српског народа, ма где да он живео - каже прота Живојин. 

- Сада је заштићен од временских (не)прилика и потпуно је стабилизован. Безбедан да се у њему окупљају верници. Следећа фаза и план даљег рада тек треба да се формулишу, јер се већи део средстава које црква поседује издвоји за одржавање. Приоритет ће бити кровна структура која треба да се доврши. Тренутно постоји челична конструкција покривена иверицом и асфалтним таблама. Преко њих треба поставити камени цреп, исти онакав какав је био пре пожара. Неколико дана пре Божића успели смо да уведемо и ограничено грејање - објашњава отац Живојин.

Благодарни су, додаје прота, што је Храм у Њујорку стављен под окриље патријарха и да се српска Црква стара о нашим сународницима у Њујорку и светињи коју су преци стекли трудом и љубављу.

Фото: Саборна црква Светог Саве у Њујорку

Деца из Кливленда (Охајо) у Цркви у Њујорку 13. јануара 2024.

 

ПОСЕТА ДЕЦЕ ИЗ КЛИВЛЕНДА

ДАН уочи православне Нове године и празника Обрезања Господњег и Светог Василија Великог, Саборну цркву у Њујорку посетили су малишани Дечјег хора Свети Сава из Кливленда (Охајо) са родитељима. И то је била велика, обострана радост.

- Без сумње су најјачи темељи и зидови једног храма, као и једне државе, њени синови и кћери. Због тога мислим да упоредо са физичким прогресом, морамо једнако да градимо и негујемо своју драгоцену српску, светосавску, родољубиву свест - каже старешина саборне цркве у Њујорку. 

- Патријарх је прихватио на себе жртву да ову нашу рањену, али прелепу светињу са народом опорави. Мислим да смо дужни да ту жртву уважимо и да га и ми у томе свесрдно подржимо. Господ нас је трудом наших предака, који су овај храм поштено купили, богато наградио. Он нас је истовремено и задужио да ову светињу одржимо како би она наставила да буде оно што је одувек била за цео наш народ: место молитве, окупљања и утехе. Истовремено, неопходно је да уз материјални храм сачувамо и још један, унутрашњи, невидљиви и нетварни, храм нашег срца. И у њему наше веру, традицију, културу, језик родољубље и вредности које су одвајкада красиле Србе. Вредности као што су правдољубље, поштење, родољубље, храброст и слободарски дух. Јер, ако се унутрашњи олтар нашег унутрашњег храма, храм нашег срца, разори, пашће и пропашће и овај физички - наглашава старешина Саборне цркве у Њујорку. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)