ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ БИО ИСПОСНИК 20. ВЕКА: У манастиру Раковица са оцем Ђорђем Трајковићем који је на КиМ две деценије пратио тадашњег владику

Драгана Матовић

15. 11. 2023. у 12:15

НА данашњи дан сећамо се патријарха Павла, чија је посвећеност вери и народу оставила неизбрисив траг. Прохујало је 14 година од смрти омиљеног поглавара СПЦ кога су многи за живота сматрали ходајућим свецем. Остао је упамћен по скромном духу, несаломивој вери и мудрошћу којом је водио Цркву у тешким временима. Као и претходних година, данас велики број верника из целе земље походи београдски манастир Раковица где је сахрањен.

ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ БИО ИСПОСНИК 20. ВЕКА: У манастиру Раковица са оцем Ђорђем Трајковићем који је на КиМ две деценије пратио тадашњег владику

Foto: Zoran Jovanovic

Дан пре када ће и епископ новобрдски Иларион служити литургију посетили смо патријархов гроб у порти манастира. Лагани ветар носио је успомене, док су крај гроба верници тражили утеху, палили свеће исказујући на тај начин поштовање патријарху, који је био омиљен међу народом због своје скромности и истинољубивости. Крај места где почива патријарх затекли смо протојереја ставрофора Ђорђа Трајковића, који је већ неколико година у манастиру Раковица.

- Био сам 20 година са патријархом, док је био владика рашко-призренски. Он ме је примио у Призренску богословију, рукоположио ме је за ђакона и за свештеника - каже нам отац Ђорђе, који је 14 година био професор у Богословији. - Патријарх Павле ништа није тражио од другога а да сам није извршавао. Био је испосник 20. века и човек који је био, како бисмо рекли, живи светац међу нама.

Foto: Zoran Jovanovic

 
Остао је међу народом, упамћен по скромном духу, несаломивој вери и мудрошћу

Место свога последњег почивалишта патријарх Павле је сам изабрао, поред гроба патријарха Димитрија (1846-1930), првог поглавара обновљене Српске патријаршије.

- Људи кад уђу у манастирску порту прво прилазе гробу патријарха Павла, па онда иду и купују свеће, улазе у цркву и моле се Богу - говори отац Ђорђе. - Овде долази много поклоника из иностранства. Румуни врло поштују патријарха Павла. Недавно је дошло 100 монахиња из Румуније. Долазе Руси, Украјинци, Грци и други.

Владику Павла су и Албанци поштовали, ишао је да их помири кад би се завадили око међа...

Отац Ђорђе је две деценије био у близини патријарха:

- Био је мелем у свему, свестрано образован. Увек је био расположен да разговара о било чему, да поучи. Долазио је често у Богословију. Није имао кола, него је ишао од Епископије до Богословије пешке, а то није близу. Понекад је после вечере говорио ђацима да не треба ништа да пропадне од хране. Топло би погледао неког од њих и рекао: "Синко, толико има гладне деце, а ми сад бацамо овде храну." О томе је водио рачуна.

Сећа се отац Ђорђе и како је патријарх за време ручка држао поучно слово ђацима. Говорио им је како треба да се понашају, какви треба да буду као свештеници и на шта да обрате пажњу.

- Скроман у исхрани, и у свему другом. Прави испосник. Умео је патријарх Павле и да укори, али не у том смислу да се свети. Понекад се нама чинило да његове критике нису исправне, али он је увек гледао интерес Цркве. Његова проповед и његове поуке су се увек базирале на јеванђељу.

Foto: Zoran Jovanovic

 

Посебна нада и смерница

БРАЋА Невен и Миша Андрејић и њихов пријатељ Немања Драгишић откад су се вратили из Аустралије у Београд, често посећују патријархов гроб.

- Долазак овде нам даје посебну наду и смерницу како да се опходимо према животу - каже нам Невен. - Ово је свето место. Патријарх Павле је привукао највише нашег народа у православље после тешког комунистичког периода. И у немирно доба, деведесетих, био је светлост на крају тунела.

На тренутак тишина преплављује простор подсећајући нас на величанствену баштину коју је патријарх Павле оставио за собом.

- На Косову и Метохији - каже Ђорђе - никад није било лако:

- Ни тад, а ни данас. Увек се са опрезом живело. Владику Павла су и Албанци поштовали. Ишао је да их помири кад би се завадили око међа или нечег другог. Својим делом показивао је шта је исправно. Једанпут, у време албанских демонстрација, возио сам га из Призрена у Гњилане. "Плаћам ти карту, а друштво што ти правим нећу да ти наплатим", нашалио се.

Песникиња Ивана: Био је посебан

ПЕСНИКИЊУ Ивану Васић, коју смо срели у манастиру, са патријархом Павлом упознао је њен отац Петар Ј. Васић, такође песник.

- Тата је написао збирку песама "Јести будет" о српским светитељима - прча Ивана. - Патријарху се много допала, а њих двојица су се касније спријатељила. Увек ћу се сећати смирености патријарха Павла. Кад год је говорио ширио је мир који је немогуће речима описати. Људи као што је био патријарх Павле су доказ да виша сила постоји, постоји негде где ћемо се сви срести поново. Био је посебан.

Сећа се отац Ђорђе и како су он и патријарх једном једва извукли живе главе:

- Кренули смо на Светог Василија на пут мојим "фићом". Требало је да пређемо дрвени мостић. Речица је била надошла тако да је вода дошла до дасака. Само су нас Бог и патријархове молитве спасле. По свим законима требало је да потонемо у реку, али кад је праведник поред вас онда је другачије. Није случајно да је народ прогласио патријарха Павла свецем. Његове речи живе у нашим срцима, а једноставност, вера и љубав према људима су водиље за исправан и поштен живот.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!